Як вбивають українськомовну школу

Емілія ФРОЛОВА,

член НСЖУ, член ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка

Гіркий досвід українців свідчить, що чиновники ставляться до них зверхньо, сприймають їх як настирливих та небажаних прохачів, які заважають владі спокійно жити. Дивляться на людей поблажливо, мовляв, пошумлять і заспокояться, бо впевнені, що надійно зцементований бюрократичний мур бунтарі зруйнувати не зможуть.

Напевно, чиновники АП, КМУ, Міністерства освіти та науки, Донецької ОВЦА, прокуратури, СБУ, інших державних установ, до яких зверталися зі скаргами з прифронтової Костянтинівки, не сподівалися, що може бути інакше. Що батьки, педагоги, активісти, які два (!) роки тому почали запеклу боротьбу за збереження українськомовної ЗОШ № 1, продовжать захищати інтереси дітей, не припинять спротив попри численні відписки державних інституцій, відверте хамство чиновників, демонстративне небажання розв’язати конфлікт навколо навчального закладу. Добре, що костянтинівців, які намагаються зберегти школу, підтримує “Слово Просвіти” — батьки, вчителі, учні, активісти вдячні виданню за інформаційну допомогу.

А війна триває і наблизилася до останнього окопу. Коли ініціатор знищення навчального закладу Ольга Барабаш — начальник міського управління освіти, інтригами, шантажем не змогла “витиснути” учнів із будівлі, щоб завести туди гімназію і назавжди забути про існування школи, вона пішла іншим шляхом. На “оригінальний” хід її надихнуло, мабуть, рішення Донецької ОВЦА: ЗОШ № 1 після ремонту повинна стати сучасним навчальним закладом. Чиновниця від освіти бачила ситуацію по-іншому: школи не буде, дорогу вона відкриє гімназії, але діяти треба не поспішаючи. І почала “натхненно” працювати з проектно-кошторисною документацію щодо ремонту будівлі ЗОШ № 1. У активістів є докази, що ця робота відверто гальмувалася. Проекти, замовлені начальником управління освіти, за її ж ініціативою неодноразово переробляли. Паузи в корегуванні документації тягнулися від 2 до… 10 (!) місяців. Довідка, яку батьки отримали від Департаменту капітального будівництва Донецької ОВЦА, підтверджує, що реалізацію проектів зірвано через повільну роботу з документацією, за яку відповідає міське управління освіти. Але на такі “дрібниці” та інші сумнівні дії О. Барабаш директор Департаменту освіти і науки Донецької ОВЦА Надія Оксенчук і міська влада уваги не звертають.

От і створюють умови, щоб у батьків увірвався терпець, і вони забрали дітей зі школи. Останні події підтверджують ганебну політику костянтинівських чиновників. Начальник управління освіти і міська влада, яким своєчасно не дали по руках, стали діяти нахабніше та цинічніше.

15 серпня у школу прибула комісія, яка перевірила підготовку закладу до навчального року. Комісія суттєвих зауважень адміністрації школи не зробила, переліку недоліків взагалі не надала. Головна освітянка майже по-дружньому порадила директору подумати, а чи не перевести дітей на час ремонту до інших шкіл. Виявилося, то була не порада, а цинічний маневр.

16 серпня до порядку денного чергового засідання міськвиконкому раптово вносять позапланове питання “Про організацію навчально-виховного процесу в навчальних закладах освіти, розташованих в приміщенні Костянтинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1… на час проведення ремонтних робіт” (у будівлі міститься ще вечірня школа та Станція юних техніків). Ухвалюють рішення, згідно з яким О. Барабаш може переводити учнів школи до інших навчальних закладів.

Агітував за такий вердикт секретар міської ради Юрій Разумний. Цей чиновник неодноразово на сесіях намагався тиснути на депутатів, аби вони проголосували за злиття школи та гімназії, проти чого активно протестували батьки дітей ЗОШ № 1 та активісти. Тому вирішив помститися педагогам, захисникам школи за їхню непокору владі, за те, що не дають спокою чиновникам місцевого “Білого дому”.

Саме він, кажуть не на “камеру” деякі члени міськвиконкому, стверджував, що акт про готовність школи до навчального року комісія не підписала, але показати його не спромігся. Чому? Акта, на основі якого з голосу ухвалили рішення міськвиконкомівці, на той момент… не було, проте чиновників такий “нюанс” не бентежив. Потім, побачивши кострубатість рішення, змінили в ньому деякі формулювання. З’явився новий документ, за який члени міськвиконкому не голосували, але на якому стоїть віза секретаря міської ради.

Цікава ситуація виникла з актом готовності/неготовності школи. Директор ЗОШ № 1 під час відвідування комісією закладу надав, як це робилося завжди, документ у друкованому вигляді. Пізніше з’явився інший акт, який потрапив до рук активістів, де інформація щодо ЗОШ № 1 подана в рукописному вигляді. І ці дані не відповідають дійсному стану справ у школі, бо стверджують, що в навчальному закладі немає нічого: ні їдальні, ні кабінетів, ні класних кімнат, ні футбольного поля, немає медичної сестри і навіть… педагогів.

Працівники школи, батьки негайно звернулися до прокуратури з вимогою розібратися з підробкою акта готовності школи і зробити все для скасування рішення міськвиконкому як такого, що ухвалене на основі сфальсифікованого документа. Активістам відомо, що до прокуратури з цього приводу звернувся голова профспілкової організації педагогів Костянтинівки. А школа досі не отримала жодного акта, проте “правильне” рішення міськвиконкому, тобто другий його варіант, директору вручили не кваплячись.

До речі, за два тижні до засідання міськвиконкому начальник управління освіти сповіщала, що відповідне рішення вже є, і ЗОШ № 1 звільнять від дітей. Чиновниця заздалегідь була абсолютно впевнена в тому, яким буде “вирок” міської влади.

Ці події обурили батьків, і 19 серпня на загальних зборах вони вирішили: беручи до уваги упереджене ставлення О. Барабаш до школи, постійні інтриги з її боку, не давати згоди на переведення дітей до інших навчальних закладів. “Батьки ЗОШ № 1 вважають рішення міськвиконкому від 16.08.2017 таким, що нехтує правами учнів, вимагають відмінити його; будуть законними методами боротися за інтереси дітей; вважають ганебною і цинічною позицію управління освіти та міської влади, які ігнорують заяви і протоколи загальних зборів, де заявлено про незмінну позицію: діти залишаться в рідній школі під час ремонту”.

Отримавши звернення, протокол зборів та особисті заяви батьків (документи відправлені також Констянтинівському міському голові Сергію Давидову), О. Барабаш терміново видає наказ про переведення учнів до іншої школи. З цим не погоджуються вчителі, які підтримують батьків, 22 серпня педагоги направляють відповідну заяву міському голові й начальнику управління освіти, пояснюють, чому вони мають залишитися в школі: “…щоб зберегти учнівський контингент”.

Про чергову фазу протистояння батьки та педагоги поінформували голову Донецької ОВЦА Павла Жебрівського: “Звертаємося до Вас з проханням втрутитися в ситуацію. Допоможіть учням школи, педагогам продовжити навчання в стінах рідної ЗОШ № 1. Перехід до інших шкіл, та ще й за таких конфліктних обставин, — великий психологічний стрес, особливо для дітей”.

Треба пояснити, чому батьки, активісти, педагоги категорично проти переведення дітей до інших навчальних закладів. По-перше, в школі є умови для того, щоб проводити навчальний процес і ремонтувати будівлю. З цим згодні будівельники, які вже рік не заважають учням, а ті — їм. По-друге, перехід до конкретно вказаного навчального закладу — неприйнятний варіант для батьків. Може трапитися, що учні “розпорошаться” по різних школах. І кого тоді навчатимуть педагоги ЗОШ № 1? По-третє, батьки та вчителі за ці роки добре зрозуміли, як нахабно діє О. Барабаш, на що вона здатна, тому абсолютно впевнені, що після ремонту дітей не повернуть до рідної школи, хоча влада і головна освітянка обіцяють що завгодно.

Міська та обласна влада, управління і департаменти вперто роблять вигляд, що не бачать конфлікту навколо школи і не розуміють, чому бунтують активісти, батьки, вчителі.

Школу продовжують вбивати. В перших лавах “вояків” — головна освітянка та міські чиновники, які діють надто злагоджено, яких не може (або не хоче) зупинити влада, що стоїть вище за цих “героїв”. Боротьба школи за життя триває…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment