Служити Богові й Україні

Про співпрацю протоієрея Храму Архістратига Михаїла в с. Лосятин на Кременеччині з районним об’єднанням товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка

Лілія СЛЕДЗІНСЬКА, голова районного об’єднання товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка на Кременеччині

Переглядаю візитку Лосятинського церковного музею “Музей митрополита Якова (Панчука)” і замислююсь над тим, скільки талантів Господь Всевишній подарував отій людині — директору музею, протоієрею отцю Василю Хоміцькому. Це — мудрість, прекрасна пам’ять, багата ерудиція, високий художній смак, бажання усе знати, талант педагога за покликанням, уміння спілкуватися з учнями, великий патріотизм, безстрашність і мужність у двобої з ворогами, а їх сьогодні є чимало тут — на внутрішньому фрон- ті України; талант у вихованні донечки і сина та ще і ще…

Отець Василь вже кілька років співпрацює з ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка, на одному із засідань районного об’єднання просвітяни обрали його своїм капеланом. Він бере активну участь у заходах Кременецької “Просвіти”. Зокрема 2015 року, коли було знайдено місце поховання сотенного УПА Ігоря Мислінського, отець Василь поїхав з нами в складі делегації від “Просвіти” за по- над 30 км у село Великі Загайці Шумського району.

На сільському цвинтарі відслужили панахиду, перепоховали тлінні останки сина в могилу матері Агафії Мислінської на хуторі Вірля Кременецького району, матері, яка усіх своїх трьох синів, два з них — Ігор та Борис — були сотенними, віддала на боротьбу за волю України. У відкритті та посвяченні пам’ятника у серпні 2015 року взяв участь отець Василь. У селі Панасівка Зборівського району Тернопільської області зусиллями отця зібрано чимало матеріалу про нерівний бій повстанців армії УПА з енкаведистами в роки ІІ Світової війни і розміщено їх у кімнаті-музеї повстанської слави.

Делегація від нашої “Просвіти” відвідала цей музей і високу братську повстанську могилу, де спочивають вічним сном наші борці за волю і незалежність України. Приємно вражає інтер’єр Храму села Лосятин, де знайшлося місце для Державного і Бойового прапорів України. На церковному подвір’ї Храму Архістратига Михаїла в селі Лосятин упродовж кількох років діє Музей митрополита Якова. Абсолютно все — документи, речі, розміщення експонатів — виконано зусиллями однієї людини, отцем Василем Хоміцьким. Уже стало традицією проводити дитячий табір “Лісова школа на Вірлі” для просвітянських дітей, і в цих заходах разом з іншими священиками бере участь і отець Василь.

2016 року внаслідок пошукової роботи районного об’єднання визначили місце загибелі 1950 року останнього районного провідника армії УПА “Орла”, Феодосія Трофимлюка з села Кімната. На цьому місці діти встановили березовий хрест. Це в урочищі Воронуха, неподалік від с. Бережці. На відкритті та посвяченні повстанського пам’ятника був і отець Василь разом із намісником Свято-Юріївського чоловічого монастиря ієромонахом Полікарпом. За порадою нашого капелана в світлиці “Просвіти” в м. Кременці облаштовано символічний іконостас.

Час від часу за потреби тут проводяться під його керівництвом Служби Божі, переважно панахиди. Так, 15 лютого 2016 року разом із просвітянами з м. Тернопіль у світлиці нашого Районного об’єднання відбулося урочисте засідання, присвячене Данилу Кулиняку — великому українцю, відомому письменнику та історику, заслуженому журналісту України, директору Всеукраїнського благодійного фонду імені Петра Калнишевського, головному редактору часопису “Зона” Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих, за плечима якого стоять героїчні постаті “лицарів духу” — Петра Калнишевського, Данила Братківського, запорізького писаря Глоби, Івана Мазепи, мужніх січовиків і стійких спартанців, тобто тих, кого оживив Данило Кулиняк у слові, повертаючи їхні імена з “сутемного минулого”. Тоді ж отець Василь відслужив заупокійну панахиду на честь Данила Кулиняка.

Коли трагічно загинув наш Богдан Головин — почесний голова Тернопільського обласного об’єднання товариства “Просвіта”, ми на дев’ятий день зібралися у своїй світлиці, і отець Василь провів заупокійну панахиду пам’яті про незабутнього друга і побратима Богдана Головина. 6 травня 2017 року на цвинтарі хутора Вірля на Кременеччині відбулося посвячення могили матері, куди вклали скриньку із землею, привезеною з Цуманських лісів, де загинув її найстарший син Борис Мислінський — сотенний Армії УПА.

На запрошення отця Василя збираємось і їдемо в с. Лосятин. Чи це святкування Дня Незалежності, проведене на подвір’ї Храму Архістратига Михаїла, чи посвячення ікони Святого Якова, чи відкриття музею. Співпраця між протоієреєм отцем Василем і просвітянами Кременеччини триватиме. На жаль, таких священиків так бракує сьогодні Україні. А ще о. Василь — неперевершений бджоляр. Де ж бере сили, завзяття і натхнення ця людина!? Звичайно, від Бога. Бо Бог і Україна у нашого капелана понад усе!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment