Франківці готуються до сторіччя

У формі нетрадиційного спілкування акторів і режисерів з представниками ЗМІ у Національному академічному драматичному театрі ім. І. Франка відбулася прес-конференція, присвячена відкриттю 98-го театрального сезону.

Про здобутки колективу в минулому сезоні та плани на майбутнє розповіли генеральний директор театру Михайло Захаревич, керівник літературно-драматичної частини Наталія Пономаренко, народні артисти України Галина Яблонська, Лариса Кадирова, Наталія Сумська, Олексій Богданович, Ірина Дорошенко, режисери-постановники Андрій Приходько і Юрій Одинокий. Уже минулого театрального сезону франківці почали готуватися до 100-річчя заснування театру, яке святкуватимуть 2020 року.

Першими спектаклями 97-го сезону стали вистави “Перехресні стежки” на основній сцені та “Увертюра до побачення” на Камерній сцені ім. С. Данченка. У грудні на Камерній сцені відбулася прем’єра вистави “Таїна буття” за п’єсою сучасного українського драматурга Тетяни Іващенко про особисте життя Івана Яковича. У жовтні відбувся ювілейний вечір “Крила. Вечір з Богданом” з нагоди 75-річчя від дня народження видатного актора театру і кіно Богдана Ступки. А вже через місяць франківці вшанували пам’ять Майстра на сцені театру Заньковецької у Львові. Також торік у жовтні на Камерній сцені з ініціативи генерального директора театру Михайла Захаревича виставою “Украдене щастя” І. Франка (постановка Сергія Данченка) розпочався ретровідеопоказ кращих вистав театру ХХ століття.

У рамках відеопоказу глядачі мали змогу переглянути спектаклі за участю Богдана Ступки, постановки Майстра режисури, багаторічного художнього керівника театру Сергія Данченка, а також запис вистав за участю корифеїв головної драматичної сцени країни. В новому сезоні театр має намір продовжити започатковані покази. У березні франківці відзначили 80-річчя від дня народження Сергія Данченка. Того дня на Камерній сцені відбулася науково-практична конференція “Данченко. Майстер-клас”, в якій взяли участь друзі, колеги, провідні театральні критики, мистецтвознавці. Ввечері, на основній сцені театру показали виставу Сергія Данченка “Приборкання норовливої” В. Шекспіра, у фойє відкрилася виставка, присвячена творчій діяльності митця. А в травні в приміщенні театру відкрилася експозиція з нагоди 100-річчя від дня народжен- ня знаного сценографа світового масштабу — Данила Лідера.

За минулий сезон відбуло- ся шість прем’єр: “Три товариші” Еріха Марії Ремарка (режисер-постановник Юрій Одинокий), “Скупий, або Школа брехні” Жана-Батиста Мольєра (постановка Петра Ільченка), “Всі мої сини” Артура Міллера та “Подорож Аліси до Швейцарії” Лукаса Берфуса (обидві постановки Станіслава Мойсеєва). А режисер Андрій Май поставив вистави “Викрадення Європи” за документальними матеріалами, опрацьованими драматургом Олексієм Доричевським та “Таїна буття” за п’єсою Тетяни Іващенко. Крім цього театр брав участь у численних гастрольних турне та мистецьких фестивалях. Вистава “Санація” за п’єсою Вацлава Гавела побувала у гастрольному турне Чехією в рамках відзначення 80-річчя від дня народження цього чеського драматурга.

Один з найпопулярніших сьогодні спектаклів театру “Незрівнянна” за п’єсою Пітера Квілтера (режисер-постановник Анатолій Хостікоєв) здійснив гастрольне турне до Івано-Франківська, Львова, Житомира, Запоріжжя, Дніпра, Вінниці. А виставу “Річард ІІІ” В. Шекспіра з успіхом показали в Житомирі та Вінниці. До речі, виконавця головної ролі у “Річарді ІІІ” Богдана Бенюка відзначили в номінації “Кращий актор” на престижних театральних фестивалях “Київська пектораль” та “Мельпомена Таврії”. А в травні на основній сцені театру відбувся творчий вечір з нагоди 60-річчя від дня народження актора, що мав назву “Ровер моєї мрії”.

Лауреатами різних фестивалів стали вистави: “Момент кохання” Володимира Винниченка — Всеукраїнський театральний фестиваль “ЧеховФест-2017” (м. Суми), “На полі крові” Лесі Українки — Відкритий фестиваль камерного театрального мистецтва “Під світом сакури” (м. Ужгород), “Марія” Збігнева Хшановського — відкритий театральний фестиваль української драматургії “Дніпро. Театр. ЮЕЙ” (м. Дніпро), “Швейк” Ярослава Гашека — ХVІІІ Міжна- родний фестиваль етнічних театрів України, країн СНД та Карпатського єврорегіону “ЕТНО-ДІА- СФЕРА” (м. Мукачеве). Театр брав активну участь у культурно-мистецьких заходах для бійців у зоні АТО, пересе- ленців і дітей-біженців. Актори виступали з концертами у військовому шпиталі Міністерства оборони України та центрально- му клінічному госпіталі Державної прикордонної служби. Корифей театру Галина Яблонська брала участь у “Мистецькому спецназі”, а заслужена артистка України Любов Доброноженко — у заходах до 85-річчя Донецької області (м. Краматорськ).

Перша прем’єра 98-го сезону — вистава “Життя — це сон” Педро Кальдерона де ла Барка (режисер Андрій Приходько). На листопад запланована прем’єра п’єси класика німецької драматургії Генріха фон Кляйста “Розбитий глек”. Над постановкою працює режисер Роман Мархоліа, сценографія — Володимира Ковальчука. У головних ролях: Остап Ступка, Олексій Богданович, Олександр Задніпровський, Наталія Корпан, Анжеліка Савченко, Тетяна Міхіна. А наприкінці року на Камерній сцені очікується постановка п’єси сучасного фінського драматурга К. Смедса “Дедалі темніший будинок”, що буде спільним проектом театру та Посольства Фінляндії в Україні. Новий сезон буде багатим і на бенефіси та ювілейні вечори зірок сцени. Серед майбутніх ювілярів — Галина Яблонська, Ірина Дорошенко, Людмила Смородіна, Поліна Лазова, Володимир Коляда, Остап Ступка.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment