Художня спадщина Алли Горської

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

У рамках персональної виставки Алли Горської: “Алла Горська. Живопис, графіка”, у столичній галереї “Дукат” відбулася презентація першого альбому творів видатної художниці-шістдесятниці.

До каталогу увійшли роботи з музейних і приватних збірок: портрети видатних діячів укра- їнської культури: Т. Шевченка, А. Петрицького, Б. Антоненка-Давидовича; роботи, присвячені сучасникам Горської: В. Стусу, І. Світличному, І. Драчу, В. Симоненку; ескізи до художнього оформлення вистав “Ніж у сонці”, “Правда й кривда”, “Отак загинув Гуска”; ескіз обкладинки збірки поезій Л. Костенко “Зоряний інтеграл” та інші. У рамках виставки відбувається низка подій, присвячених Аллі Горській, серед них і презентація першого альбому творів художниці.

В альбомі зібрано 130 робіт відомої художниці-дисидентки. Мозаїчне панно Алли Горської “Вітер” — єдина монументальна робота художниці у Києві, що збереглася до сьогодні на будівлі ресторану “Вітряк” на проспекті Академіка Глушкова після руйнуван- ня її монументальної творчості радянською владою. В 60—70-х роках в українській радянській архітектурі проекти базувалися на модерністському трактуванні народного мистецтва. Працюючи над об’єктами, учасники творчої групи ретельно підходили до осмислення мистецьких традицій та інтегрування їх в архітектуру сучасного міста. І це дуже не сподобалось ідеологам творення “совєтского чєловєка”.

Крім оформлення ресторанів “Вітряк” і “Полтава”, Алла Горська у співавторстві з Опанасом Заливахою, Галиною Зубченко, Галиною Севрук та Людмилою Семикіною створила вітраж “Шевченко. Мати”, що в червоному корпусі університету ім. Т. Шевченка. 1964 року адміністрація вишу замовила цю роботу до 150-річчя Тараса Шевченка, але одразу демонтувала її на вимогу партійного керівництва. Тепер частину спадку мисткині можна побачити на окремій виставці. Це перший виданий альбом творів художниці. Сюди увійшов її головний творчий спадок: живопис, графіка, мозаїчні панно, які вона створювала у Києві, Донецьку, Краснодоні, Маріуполі. Організатори виставки зібрали її ключові роботи, намагаючись показати мисткиню з різних боків. Деякі з них як, наприклад, афіша до вечора художника А. Петрицького були вперше відреставровані та оцифровані.

Допомагали в цьому і державні музеї, і приватні колекціонери. Зараз у галереї представлено 34 роботи Алли Горської. Серед них: театральні ескізи, дерев’яні колажі, замальовки до народних колядок і шевченкових дум. Постать Алли Горської — одна з найбільш значущих серед київського андеграунду тієї епохи.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment