Творчість незламної українки

Віра ОНИЩЕНКО, м. Київ

Дивовижний світ творчих стремлінь знаної мисткині Стефанії Шабатури представили в альбомі “Стефанія Шабатура: Нескорений дух творчості”, нещодавно виданому у видавництві “Смолоскип”.

Появою у світ цього прекрасного видання завдячуємо багатолітньому директору київського видавництва “Смолоскип” — Осипу Зінкевичу, який упродовж десятиліть докладав чимало зусиль щодо висвітлення багатьох імен із плеяди української культури та історії. Зокрема дисидентського руху опору, яскравим представником якого була Стефанія Шабатура (1938—2014) — видатна мисткиня, оригінальна творчість якої знана у світі.

Багатолітній політв’язень радянських концтаборів, член Української Гельсінської Групи, активний громадсько-політичний діяч С. Шабатура безпосередньо причетна до відродження УГКЦ із підпілля та становлення державності України. Вона була депутатом першого демократичного скликання Львівської міськради (1990—1994). Як голова Марійського товариства упродовж 20 років проводила значну роботу на благо громади Львова та активну доброчинну діяльність.

Доречно пригадати, що рік тому видавництво “Смолоскип” видало спомини мисткині, які увійшли у видання “Стефанія Шабатура: вибрана палітра кольорів з мозаїки життя і творчості”. Книжка мала значний резонанс не тільки в Україні, а й серед української громадськості США та Канади. Багатогранна творчість Стефанії Шабатури подивляє своєю самобутністю. У творчому доробку мисткині – прекрасні гобелени, зокрема “Кассандра”, “Леся Українка”, “Іван Котляревський”, монотипії “Сон князя Святослава”, “Руїни Успенського собору”, “Лісова пісня”, акварелі, зокрема “Квіти ув’язнені”, “Дельфінії, спраглі свободи”, “Мрія про відчинену браму”, також вишивка — “Різдвяний хрест”, “Шевченко”, “Козак-характерник”, “Дзвіниця”, килими — “Писанковий мотив”, “Знаки життя”, “Дзвін”, “Тернопільський мотив” тощо.

Стефанія Шабатура у радянський період не створила жодного кон’юнктурного твору, і в цьому проявилася її принципова позиція Митця. У період ув’язнення в мордовських концтаборах значний творчий доробок ув’язненої художниці, створений у важких умовах, знищила табірна адмі- ністрація. Та своє право творити в ув’язненні мисткиня виборювала упродовж 3 років, відбувши 115 діб карцеру, 6 місяців камери-одиночки та 9,5 місяця ПКТ (приміщення камерного типу), що становило третину терміну її ув’язнення…

До Альбому творчих робіт Стефанії Шабатури увійшли і дві її заяви з концтабірного ув’язнення та заслання. Свого часу їх таки вдалося передати на Захід, де вони були опубліковані. В основі цих заяв — громадянська позиція ув’язненої мисткині, її протест проти тоталітарної репресивної радянської системи, а водночас протест щодо конфіскованих і згодом знищених у концтаборі її творів (а це понад 300 творчих робіт!), яким теж був винесений вирок — всі вони були знищені. Альбом “Стефанія Шабатура: Нескорений дух творчості” вийшов у світ завдяки сприяння родини Музичків у славну пам’ять Марії Музички, яка свого часу в Львові познайомилася зі Стефанією Шабатурою та її матір’ю — Ганною — талановитою народною майстринею, з якими роками підтримувала дружні взаємовідносини.

Життя Марії Музички сповнене драматичних подій. Вона походила з національно-свідомої родини Михайловичів із Буянова, що біля Журавна на Дрогобиччині. Її чоловік — відомий священик Григорій Музичка, якого неодноразово переслідували та ув’язнювали поляки за його національну позицію та активну діяльність у період національно-визвольних змагань за Українську Державу. Марію Музичку не оминула трагічна доля, як і сотні тисяч українців Галичини за перших “визволителів”: вона зазнала сталінських репресій, відбуваючи заслання в Казахстані. А зі своїм чоловіком, як і двома синами (наймолодший син загинув в УПА) вона змогла побачитися лишень через 28 років розлуки… Життєві колізії Марії Музички також висвітлено в цьому Альбомі.

На презентації цього видання у Львові виступили — представ- ники УГКЦ — о. Севастян та о. Зеновій, Голова Львівської облдержадміністрації — Олег Синютка, а також Петро Франко, Роман Хоркавий, Ігор Калинець, Марія Гель, Василь Шпіцер, Марія Процев’ят, Леся Крип’якевич та ін. Отож два прекрасні видання видавництва “Смолоскип” – Альбом “Стефанія Шабатура: Нескорений дух творчості”, як і минулорічне видання “Стефанія Шабатура: вибрана палітра кольорів з мозаїки життя і творчості”, — є цілісним висвітленням яскравої постаті в національній історії, культури та УГКЦ — Стефанії Шабатури, яка для багатьох українців була і залишатиметься сумлінням нації, її моральним авторитетом. А для поціновувачів яскравого таланту мисткині Стефанії Шабатури цей Альбом у повноті розкриє її оригінальну творчість, наскрізь пронизану Нескореним Духом.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment