2017 — рік роду Щербаківських на Ружинщині

Василь КОПАЧ,

просвітянин

 

Вшанували і увіковічили пам’ять священичої родини Щербаківських у рідному селі.

Міжнародна науково-практична конференція «Внесок роду Щербаківських в українську культуру» в рамках проекту “2017-й — рік роду Щербаківських на Ружинщині» відбулась в районному Будинку культури. В роботі конференції взяли участь члени Ружинського селищного осередку ВУТ «Просвіта» та обласної організації «Просвіти».

Саме просвітяни були ініціаторами проведення цього заходу, представники райдержадміністрації та райради, науковці з Києва, Харкова, Львова, Житомира. Духовенство УПЦ КП на чолі з владикою Паїсієм та благочинним Ружинського району УПЦ КП отцем Андрієм Якимом, учні та вчителі Ружинської гімназії та шкіл району, бібліотекарі, краєзнавці та всі охочі. Вагомий внесок у підготовку та проведення конференції зробили: співголова оргкомітету, голова Ружинського селищного осередку «Просвіти», автор цього проекту, Віктор Митюк, співголова оргкомітету, начальник відділу організаційно-контрольної роботи та загального діловодства апарату Ружинської РДА Олександр Сорокопуд, просвітянин Володимир Туранський, а також завідувач райметодкабінету відділу освіти Олександр Коляновський, просвітянин Василь Копач, методист райметодкабінету відділу освіти РДА Оксана Зелінська, завідувач відділу обслуговування районної бібліотеки Наталія Панасюк, сільський голова с. Шпичинці Василь Шокал, начальник відділу культури та туризму РДА Олексій Хитрий. Також Віктор Олександрович подякував учаснику конференції, нашому земляку з Прибережного, журналісту, який зверстав книжку «Рід Щербаківських — звитяжці української культури» і допоміг її видати, Миколі Сергійчуку. Чимало зусиль для організації цього заходу доклали заступник голови РДА Олександр Черешнюк і голова райради Микола Марущак.

Відкрив конференцію голова Ружинського осередку «Просвіти» Віктор Митюк. Він запропонував переглянути кінофільм «Із життя — у безсмертя!», який ознайомив присутніх із життям і творчістю науковців зі світовим іменем: Вадима і Данила Щербаківських і їхнього батька священика зі Шпичинець Михайла Пилиповича. Цей  кінофільм виготовили й озвучили волонтери на ниві культури — уродженець Ружина, заслужений будівельник України Анатолій Богуш, його дружина Ольга Богуш, Віктор Митюк та Світлана Ходаківська. У кінофільмі давали інтерв’ю, коментували й аналізували наукову спадщину, життєвий і творчий шлях родини Щербаківських, історію села: сільський голова Василь Шокал, вчителька історії Шпичинецької школи Наталія Шокал, доктор історичних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України, КНУ ім. Т. Г. Шевченка Володимир Сергійчук, кандидат історичних наук, науковий співробітник відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАНУ, правнук брата Івана Франка Онуфрія Андрій Франко, доктор історичних наук, професор кафедри етнології України історичного факультету Львівського Національного університету ім. І. Франка, онука брата Івана Франка Онуфрія Оксана Франко, доктор історичних наук, старший науковий співробітник відділу історії України другої половини ХХ ст. Інституту історії України НАНУ Лариса Федорова, доктор філософії — куратор Бібліотеки й архіву ім. Т. Шевченка Союзу українців у Великій Британії Людмила Пекарська, нащадок роду Щербаківських Оксана Нешта та інші.

У фільмі показано с. Шпичинці, в якому в ХІХ ст. жив священицький рід Щербаківських, який дав світові всесвітньо відомих дослідників української культури: Вадима Михайловича (1876—1957) і Данила Михайловича (1877—1927), науковців, про яких понад півстоліття забороняли навіть згадувати на їхній батьківщині.

На пленарному засіданні зі вступним словом до присутніх звернувся  співголова оргкомітету з проведення конференції В. О. Митюк. Він детально проаналізував роботу просвітян протягом 2017 року, подякував благодійникам, які долучилися до виконання цього проекту, хто підтримав фінансово, хто працював над випуском книжки «Рід Щербаківських  — звитяжці української культури», бюлетеня “Промінь Просвіти”, хто організовував і проводив семінари, готував до друку матеріали про Щербаківських до районної газети «Ружинська земля». Також подякував депутам Шпичинецької сільської ради, які на сесії проголосували, щоб підтримати фінансово львівських науковців Оксану та Андрія Франків, які за ці кошти видали цікаву монографію про рід Щербаківських. Тепер цю монографію читають науковці не тільки в Україниі, а й у Канаді та США та інших країнах світу.

Єпископ Житомирський і Овруцький УПЦ КП поблагословив і привітав учасників Міжнародної науково-практичної конференції із знаменною подією, пов’язаною зі священичим родом Щербаківських.

Кандидат медичних наук, старший науковий співробітник, член НСКУ, полковник медичної спілки запасу Володимир Сінчук, який навчався в Маркушівській школі Бердичівського району, розповів присутнім про цікавий шкільний музей у с. Маркуші.

Кандидат мистецтвознавства НАНУ Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського Ірина Ходак, яка разом із Віктором Митюком вела пленарне засідання, ознайомила учасників конференції з працями вченого Данила Щербаківського, як пам’яткоохоронця. Також торкнулась життя і творчості сестри вченого Євгенії Щербаківської, яка їздила з братами в експедиції, була на відкритті пам’ятника Котляревському в Полтаві.

Заступник директора з наукової роботи Національного українського народного декоративного музею Людмила Білоус зосередила увагу присутніх на питанні «Дерев’яні хрести з експозицій Данила Щербаківського в колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва».

Цікаву доповідь виголосив професор Харківського національного університету Євген Котляр. «Студіювання єврейських надгробків у науковій спадщині Данила Щербаківського». Цей науковець з Харкова побував у багатьох країнах світу, в багатьох місцях України, де проживали євреї і залишили по собі велику спадщину єврейської культури. Також Євгеній Котляр згадав про те, що в Ружині свого часу жив і працював всесвітньо відомий цадик, засновник хасидського руху — Фрідман.

Голова ОО «Просвіти» Святослав Васильчук у своєму виступі зазначив, що нинішня конференція відкрила завісу над доробком учених. Щербаківські були членами Київської «Просвіти», яка відіграла важливу роль у їхньому житті. Наступного року відзначатимемо 150 років із дня заснування товариства «Просвіта» в Україні.

Своїми науковими дослідженнями про родину Щербаківських конференції поділився кандидат історичних наук Житомирського національного університету Генадій Махорін. Він також подарував Ружинському осередку «Просвіти» багато книг.

Учасники конференції відвідали с. Вчорайше, де поклали квіти до пам’ятного знака Володимиру Амбросійовичу Менчицю, про життєвий і творчий шлях якого розповів Віктор Митюк, наголосивши на тому, що Володимир Амвросійович став організатором бібліотечної справи в Україні, а Щербаківські — фундаторами музейної справи. У Вчорайшому також оглянули приміщення старої Вчорайшівської школи, де свого часу працював вчителем Максим Рильський.

По завершенню урочистостей із відкриття пам’ятного знака родині Щербаківських, біля нього закопали капсулу з землею, взятою біля могили Данила Щербаківського, що на території Києво-Печерської лаври, та капсулу із землею, взятою біля могили Михайла Пилиповича. Гості відвідали руїни церкви, яка згоріла за нез’ясованих обставин у 80-х роках минулого століття, оглянули будинок, де мешкав сто років тому місцевий священик  Михайло Пилипович Щербаківський.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment