Надія КИР’ЯН
Фото Георгія ЛУК’ЯНЧУКА
У Музеї шістдесятництва презентували книжку статей та спогадів про українського художника, відомого шістдесятника Опанаса Заливаху “Дзвонар”. Так називалася одна з його відомих картин.
Опанас Заливаха наро дився 1925 року в селі Гусинка Куп’янського району. Його юність минула на Далекому Сході і в Сибіру, куди його сім’я втекла з рідної Харківщини від голодомору 1930-х років. Із 1947 року навчався в Інституті живопису, скульптури та архітектури ім. І. Рєпіна в Ленінграді. Того ж року його відрахували “за поведінку, не гідну радянського студента”.
1953 року поновили в інституті, який він закінчив 1960 року. 1957 року приїхав на практику до Косова. Через 4 року оселився в Україні. В Україні працював у галузі станкового живопису та графіки. Оформив книжки “Палімпсести” Василя Стуса, “Блудні сини України” Євгена Сверстюка.
Лауреат Шевченківської премії та премії імені Василя Стуса. 1964 року Опанас Заливаха у співавторстві з Аллою Горською, Людмилою Семикіною, Галиною Севрук та Галиною Зубченко до 150-річчя Тараса Шевченка у вестибюлі Червоного корпусу Київського університету створили вітраж “Шевченко. Мати”. З тодішньої партійної позиції скликана комісія кваліфікувала вітраж як ідейно-ворожий.
Твір знищили, авторів виключили зі Спілки художників, вони зазнали переслідувань. Ця історія тоді викликала обурення в лавах свідомої української інтелігенції. Опанас Заливаха у у 1965—1970 рр. відбував покарання у таборі № 385 (Мордовія) “за антирадянську агітацію та пропаганду”.
Коли вийшов на волю, одружився з племінницею Степана Бандери Дариною. Вони виховали сина Ярослава та доньку Ярину. Скільки робіт створив Заливаха, досі невідомо. 2003 року він видав свій перший альбом.
2016 року у видавництві “Лілея НВ” побачив світ альбом робіт митця “Опанас Заливаха”, який упорядкував Мирослав Аронець. Нова книжка “Дзвонар” містить статті й спогади митців, письменників, журналістів, які розкривають маловідомі сторінки життя і творчості Опанаса Заливахи.
Ініціатор видання — політв’язень радянських часів Іван Русин, який відбував пока рання у таборах Мордовії разом із Заливахою. Він вважає, що ни нішня влада недостатньо поцінувала тих героїчних людей, які боролися з комуністичним режимом, отже, це повинні зробити ми.
Його почин підтримав правозахисник Василь Овсієнко, а також видавці Євген Захаров та Олег Мірошниченко. Спонсорував видання Іван Русин молодший. Передмову до книжки написав Микола Горбаль, у виданні вміщено біографічну довідку про Заливаху.
Автори статей і спогадів — “наймолодший дисидент” Тарас Марусик, Роман Корогодський, Мирослав Аронець, Богдан Горинь, Василь Овсієнко, Богдан Мисюга, Євген Сверстюк, Левко Лук’яненко, Михайло Горинь, Уляна Глібчук, Валерій Шевчук, Маргарита Довгань, Олесь Зарецький, Віктор Кукса, Раїса Мороз, Галина Севрук, Людмила Семикіна, Іван Русин, Жанна Хоменко, Раїса Лиша, Анатолій Звіжинський.
Вміщено також статтю Опанаса Заливахи “Ніхто не пройде за тебе твого шляху”, а також листування художника. Учасники презентації, серед яких чимало авторів спогадів, говорили про те, що Опанас Заливаха — видатний український художник, філософ, патріот, “феноменальний чоловік, який по вернув свій човен проти течії”, а також про те, що його внесок у мистецтво, становлення демократичного суспільства ще недостатньо поціновано.
Василь Овсієнко, якому дору чили роботу редактора й упорядника, сказав: “Я захоплений тим, що в книжці тексти високого ін телектуального рівня, щирі, професійні, цікаві. Минуло 10 років, як художник Опанас Заливаха пі шов у інший світ. Але інтерес до його творчості, до його подвиж ницького життя не згасає”. “Його роботи неординарні. У нього філософське направлення до життя… Він малював свої глибинні думки”. (Галина Севрук). “Його роботи одразу впізнаєш. Це свідчить про видатний талант”. (Раїса Мороз). “Іван Русин знайомить нас не тільки з образом Опанаса Заливахи, він та кож створює образ тієї епохи”. (Олесь Шевченко). Присутні на презентації домовилися, що розшукуватимуть ще не опубліковані його тво ри, факти біографії, щоб зробити каталог на високому дер жавному рівні, видати новий альбом, зробити виставку його робіт.
Необхідно також створи ти в Івано-Франківську, де жив і помер Опанас Заливаха, його меморіальну кімнату-музей. Орися Сокульська повідомила, що у її родини зберігається багато невідомих картин Опанаса Заливахи, які мають увійти в наступну книжку.