Римськими слідами Гоголя

Ірина СТРЕБКОВА

Микола Васильович Гоголь дуже любив Італію, особливо Рим. Там він жив із 1837 до 1846 року, періодично навідуючись до Росії. Вічне місто відіграло величезну роль у світогляді митця. У цей період визрів його апостольський проект, адже Рим був найважливішим центром апостольських діянь та містом, звідки поширилося світом християнство.

Саме в Римі він написав велику частину поеми “Мертві душі”, тут переробив фінал “Ревізора”. Цьому місту, яке він вважав “батьківщиною своєї душі”, присвячена його незавер” шена повість “Рим” — єдиний твір Гоголя, дія якого розгортається за кордоном. Гоголь цінував гармонію. Тут він знаходить втілення свого ідеалу. “Закохуєшся в Рим дуже повільно, потроху — і вже на все життя”, — так він пояснював свою прихильність до цього міста.

Письменник вільно володів італійською мовою і навіть написав розмовник для мандрівників. Для своїх друзів, що приїздили сюди, митець був найкращим гідом. “Він хвалився перед нами Римом так, як ніби це його відкриття”, — згадувала Олександра Смирнова”Россет. Мав багато знайомих в італійських літературно-мистецьких колах. Особливо високо цінував він сатиричні вірші Джузеппе Джоакіно Беллі, з яким познайомився в римському салоні Зінаїди Волконської. Там 1838 року літератор потоваришував з художником Олександром Івановим, який пізніше у своїй знаменитій картині “Явлення Христа народу” зобразив Гоголя постаттю, “найближчою до Христа”… Про це я дізналася, коли готувала дисертацію “Проблеми порівняльного аналізу стилю Тодося Осьмачки і Миколи Гоголя: типологічний і індивідуальний вимір” під керівництвом відомого гоголезнавця в Україні, Росії та Італії професора Павла Михеда.

2002 року в Римі встановили пам’ятник Миколі Гоголю. Скульптура роботи Зураба Церетелі поповнила плеяду великих поетів у Римському “Саду Поетів” на Віллі Боргезе. Це колишня резиденція кардиналів, а зараз — публічний парк і улюблене місце відпочинку римлян. Гоголь задумливо поглядає з високого постаменту, тримаючи в руках власну усміхнену маску.

Скульптура виготовлена з бронзи, заввишки 2 метри 90 см, а вага — понад 3 тонни. А тепер уявіть собі емоційний стан людини, яка багато знаючи про Гоголя, знаходила його римські сліди. На Віа Сістіна (Via Sistina), де колись митець писав свої “Мертві душі” та багато інших творів, відкрили Музей і культурний центр Гоголя. Він розташований у трикім” натній квартирі. Тут проводять поетичні, музичні та літературні вечори, художні виставки.

У Римі є ще багато інших адрес, за якими може пройтися справжній шанувальник гоголівського таланту й відчути там невичерпний дух Гоголя. Адже “Рим — це не лише місто перебування, приємного проведення часу, але й місце глибоких творчих і особистих переживань Гоголя, дозрівання його сокровенної таємниці, не розгаданої й понині”, — стверджує доктор філологічних наук, професор Павло Михед. Отож сміливо шукайте сліди Миколи Гоголя у світі й наповнюйте своє життя цікавим творчим змістом.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment