Коло для дискусій і мистецьких спілкувань

Ольга ЖМУДОВСЬКА

Для київських просвітян 150-річчя від дня заснування (8 грудня 1868 року) ВУТ “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка — не просто дата, яку потрібно гідно зустріти і відзначити. Голова міського об’єднання цієї організації Кирило Стеценко побачив потребу у створенні циклу мистецько-пр світницьких акцій, які були б цікавими і нинішнім просвітянам, і неофітам, що шукають свого місця у побудові й розвитку української України, її культури і мистецтва. А оскільки, як зазначив голова ВУТ “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка Павло Мовчан, Кирило Стеценко є надзвичайно потужним джерелом креативу в організації, то перша зустріч циклу вийшла незвичною, насиченою, пізнавальною.

Для початку публіці було презентовано новостворений Мандрівний дискусійний клуб “Київське коло”. Зустріч “Просвіта-150: творення України”, яку київські просвітяни підготували разом із Національним музеєм літератури, відбулася саме у музеї, у розкішному маєтку Галаганів на вул. Богдана Хмельницького, 11.

Після емоційного привітання Павла Мовчана слово взяли митці й експерти. Співачка з чарівним сопрано Ірина Даць виконала арію Одарки з опери “Купало”, створеної засновником “Просвіти” Анатолієм Вахнянином, і “Місяцю-Князю”, також створену просвітянами — композитором Миколою Лисенком на слова поета Івана Франка. Поезію декламувала Галина Стефанова, Кирило Стеценко — вже як скрипаль-віртуоз разом із Наталею Строчан (фортепіано) виконали для присутніх “Другу українську рапсодію “Думка-Шумка” Миколи Лисенка.

Наталя Строчан також подарувала слухачам мелодію “Заповіт”, написану К. Г. Стеценком, священиком, композитором, громадським діячем (1882—1922 рр.) У програмі були також твори Б. Грінченка та Лесі Українки у виконанні кобзаря Тараса Компаніченка. Вже на завершення зустрічі ще один мистецький виступ зачарував глядачів — яскраво-талановитої малечі з дитячого фольклорного театру “Дай Боже!”.

Важливо, що й серед глядачів було чимало молоді. Більшість з них прийшли у гарних вишиванках, енергійно і зацікавлено реагуючи на все, що відбувалося у залі. Частина з них активно взяла участь у “музейних квестах” — найбільш незвичній і жвавій формі обміну знань про історію “Просвіти”, яку запропонував голова організації київських просвітян разом із Юрієм Круком.

Перед тим Ігор Гирич, Євген Букет та Кирило Стеценко розпо- віли багато цікавих фактів про створення організації у Львові 150 років тому та про те, як 100 років тому “Просвіта” потужно почала діяти у Києві, про видатних просвітян і керівників організації, які часом дуже ризикували бути переслідуваними владою — чи то польською, чи російською, чи німецькою, — відстоюючи право українців на свою просвітницьку фундацію.

І той, хто уважно слухав, мав найкращий шанс перемогти у квестах! Найбільш суперечливою, провокативною і саме тому вельми цікавою для всіх стала диску- сія у колі, присвяченому темам “Чи потрібна “Просвіта” у ХХІ столітті?” та “Якою бути місії “Просвіти”. Усі присутні могли посперечатися, висловлюючи свою думку про нинішнє і майбутнє організації. Час минув цікаво і корисно, а київські просвітяни вже готують нові акції у рамках “Київського кола”. Інтригою залишається, коли відбудуться наступні зустрічі — Кирило Стеценко зазначив, що ця інформація з’явиться незабаром в Інтернеті, — але вже відомі теми засідань клубу: “Якою мовою говорив Нестор з киянами?”, “Українська еліта в жорнах імперії” та “Григорій Сковорода — посланець Всесвіту”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment