На порозі світу Параски Плитки-Горицвіт

Оксана ЯСІНСЬКА, завідувач Музею писанкового розпису

У Музеї писанкового розпису проходить виставка творів самобутньої гуцульської письменниці, філософа й художниці Параски Плитки Горицвіт (1927—1998) із Криворівні, що на Верховинщині.

На виставці представлено невеличку частину творчого доробку цієї неординарної жінки: образи, малюнки, портрети, авторські книжки, а також світлини (карпатські краєвиди, гуцульський побут, традиції, портрети місцевих мешканців і гостей Криворівні).

Загалом експонується понад сто творів. Виставку присвячено 90-літньому ювілею народної мисткині та 75-річчю створення УПА, до національновизвольного руху якої Параска Плитка долучилася ще 17-річною як зв’язкова. Відбула 10 років сибірських таборів, п’ять із яких пересувалася на милицях. Ще в засланні Параска дала собі обітницю прославляти світ Божий у подяку Господові й добрим людям за те, що вижила.

Повернувшись на волю, Параска зазнала багатьох випробувань долі, але від обіцянки не відступила. Усамітнившись, писала, переплітала авторські книжки, малювала, створювала витинанки. Її захоплення не завжди знаходило пошанування й розуміння односельців, вагомою причиною якого було табірне минуле. Відновити повагу вдалося завдяки фотографіям, які дарувала.

Ще в 70-х роках минулого століття Параска Плитка першою в Криворівні придбала фотоапарат. Упродовж тридцяти років фіксувала історію села: різні події, свята, навколишні краєвиди, портрети мешканців. Велика частина цих кадрів донедавна зберігалася лише на плівках (загалом близько 4000 знімків). Два роки тому ці плівки відреставрували й відсканували київські митці Інга Леві, Максим Руденко й Катерина Бучацька.

Кілька десятків світлин із фотоархіву експонуються тепер і на виставці в нашому музеї. Майже 20 років, як немає вже цієї геніальної гуцулки, але її творчість і далі дивує, бентежить кожного, хто торкається її творчого спадку. Ми тільки на порозі світу, в якому жила й творила Параска Плитка-Горицвіт і маємо велику відповідальність зберегти не тільки твори, а й будинок народної мисткині, про що наголошували у своїх виступах генеральний директор Національного музею Ярослава Ткачук, парох села Криворівні о. Іван Рибарук, о. Олег Гриців, завідувач криворівнянського музею Івана Франка Ганна Луцюк і доглядач оселі народної мисткині Василина Харук, яка ще й прочитала кілька віршів та проспівала коломийку на слова Параски.

Доповнили виступи фрагменти фільму Павла Фаренюка “Світ Параски Плитки-Горицвіт” і музичні твори у виконанні Василя Свищука, Михайла Могильняка та Івана Арсенича.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment