Живопис звучить

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото автора

У Музеї сучасного мистецтва України відкрили виставку “Сергій Бесєдін. Віктор Толочко. З музейної збірки”, що розповідає про творчість двох відомих українських художників ХХ століття.

Живописця Сергія Фотійовича Бесєдіна (1901—1996) сучасники називали педагогом з великої літери. “Моя педагогічна і творча робота — це рідні сестри мого життя. Живуть у повному розумінні й злагоді. Вони йдуть однією дорогою й до однієї мети”, — говорив митець.

Учні Бесєдіна живуть і працюють у різних куточках України та поза межами нашої держави. Багато хто став майстром пензля. У чому ж його унікальність як педагога? У здатності до аналізу й роздумів, повазі до особистості, дбайливому розкритті й плеканні індивідуальності. А ще С. Бесєдін педагогічний талант підкріплював власними творчими досягненнями.

С. Бесєдін розвинув і продовжив справу своїх вчителів. Від Н. Самокіша йому дісталася широта світогляду, від М. Шаронова — пристрасний інтерес до міграції заходу. С. Прохоров і А. Коккель допомогли йому стати великим педагогом, вихователем молоді. Одним зі своїх вчителів Сергій Бесєдін завжди вважав Іллю Рєпіна. З 1929 року педагогічна і творча діяльність художника йшли паралельними шляхами. 1960-го він став професором Харківського художнього інституту.

Один з учнів Бесєдіна Віктор Толочко (1922—2006) народився в Мелітополі Запорізької області, в сім’ї простого робітника-шевця, а більшу половину свого життя провів у Криму. Ще з дитинства малював усе, що було навкруги. Згодом опанував фортепіано, скрипку, гітару, балалайку, магдаліну, домбру, баян. Музичне сприйняття згодом відбилося у його живописній творчості.

Він пройшов всю війну, став кавалером орденів Слави і Великої Вітчизняної війни І ступе- ня. 1957 року закінчив Харківський художній інститут. 1960-го став членом Спілки художників України (нині НСХУ) та директором Музею українського мистецтва в Ялті, який тоді займав зали Воронцовського палацу.

Перша персональна виставка Віктора Івановича відбулася в Алупці. 1963 року художник повернувся до творчої роботи. Збудував будинок-майстерню в Ялті… А 1970 року переїздить до Донецька, де через три роки стає головою Донецького відділення Спілки художників. Проте невдовзі знов повертається в улюблений Крим. Віктор Толочко — один із кращих майстрів кримського живопису ХХ століття, віртуозний пейзажист, майстер тематичної картини та натюрморту.

“С. Бесєдін і В. Толочко — яскраві представники Харків- ської та Кримської живописних шкіл, їхній стиль індивідуальний і пізнаваний. У кожного з них є своя, тільки йому притаманна манера роботи, улюблені жанри й техніка. Кожен приніс у світ мистецтва особливу ноту, вкотре доводячи невичерпність авторського бачення. А нам зостається насолоджуватися спадщиною художників, що зберігається в Музеї. Її залишили пооціновувачам двоє митців — Вчитель і Учень”, — зазначила мистецтвознавець Ірина Алексєєва.

“Я долучилася до створення Музею сучасного мистецтва України. Його відкрили 2005 року і це стало справжньою сенсацією. На першій виставці представляли роботи художників Кримської школи – це Валентин Бернадський, Петро Столяренко, Федір Захаров, Валентина Цвєткова, Віктор Толочко. І це була лише мала частина того, що зібрано в Музеї.

Колекція Музею сучасного мистецтва України починалася з Кримської школи. І якби не колекціонери Василь Міщенко та Сергій Цюпко, все це могло бути втраченим для України”, — наголосила мистецтвознавець Алла Ревенко.

На відкритті виставки звучала сучасна академічна музика. Лауреати міжнародних конкурсів Роман Фотуйма (альт-саксофон), Дар’я Шутко (фортепіано), Анастасія Толстоног (фортепіано), Варвара Турта (фортепіано) та Артем Шестовський (бас-кларнет) виконали твори композиторів зі США, Франції, Бельгії, України.

На виставці представлено 15 картин Сергія Бесєдіна і 50 Віктора Толочка. Серед робіт С. Бесєдіна запам’ятовуються “Портрет народного артиста СРСР Антоновича”, “Портрет художника Кузьменка”, “Портрет акторки Ліснікової”, “Автопотрет”, “Портрет дружини хірурга Цейтліна”.

Кримській тематиці присвячені картини В. Толочка “Тарханкут”, “Вуличка в Бахчисараї”, “Море, каміння”, “Сонце сідає”, “Камишова бухта”; поряд його полотна — “Натюрморт з книжками”, “Натюрморт з жовтими тюльпанами”, “Натюрморт з кавовником”, “Натюрморт з червоним кухлем”, “Весняний натюрморт”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment