Гібридна агресія Росії на полях української мови, історії та культури

Дмитро ЧОБІТ

 

Пізнання у порівнянні

Судячи з передплатних каталогів періодичних видань зарубіжних країн, на 2017 рік в Україні можна було передплатити кілька десятків культурологічних повнокольорових журналів РФ. Окрім цього, в Україні відкрито діє п’ята колона та цілком легально поширює не меншу кількість російськомовної історико-культурної друкованої продукції, яка пропагує все російське, радянське, комуністичне, прославляє російських царів, комуністичних вождів і вождиків різного штибу, аж до горезвісного Павлика Морозова! І це діється  в наші дні! В Україні — у цьому легко можна переконатися, заглянувши у перший-ліпший газетний кіоск будь-якого міста чи села!

Як повідомив «Український тиждень» у числі від 18—31 серпня 2017 року «сьогодні річне фінансування прокремлівських  ЗМІ оцінюється у 1,5 млрд доларів». Безперечно, що якась частина із цієї фантастичної суми припадає і на культурологічні видання РФ, які цілком легально розповсюджують в Україні. Безумовно, що немалі гроші йдуть і на підтримку російськомовної гібридної продукції, друкованої в Україні — інакше б вона тут по демпінгових цінах не поширювалася!

Але окрім державного фінансування Росія застосовує добре розгалужену систему підтримки потрібних видань через усілякі фонди: «русскій мір», «русская прємія», «Фонд содєйствія наукє, образованію і культурє».

Як бачимо, Росія має вражаючу кількість культурологічних друкованих видань і з їх допомогою здійснює зомбування у потрібному їй напрямку українського читача. В умовах незалежності України відбувається російська колонізація її мовного та культурного простору. Не слід недооцінювати небезпеку гібридної агресії Росії на мовному, історичному й культурному просторах України. Треба пам’ятати народну мудрість: «Крапля за краплею камінь довбає». Та не забувати закон переходу кількості в якість. Особливо коли цій «кількості» ніхто не перешкоджає перейти у якість.

Путінська Росія прагне набути статус супердержави, тому вона знову «збирає землі». Україна — головна ланка на цьому шляху. Щоб її підкорити — потрібно насамперед розколоти українців по лінії Схід-Захід, на козаків, русинів, поліщуків. Для цього й ведеться гібридна агресія за розум українця, значною мірою через російськомовні історико-культурологічні видання.

Саме тому ідеологам і проводирям російської гібридної агресії на полі української культури не потрібні українські культурологічні видання — вони їм заважають, бо за потреби можуть негайно дати гідну відповідь. А ось коли їх не стане — відновити втрачене буде непросто, на це потрібен час і великі кошти.

Чому цих очевидних речей не бачить і не розуміє Міністерство культури України, яке відповідає за увесь український культурний простір? І головне запитання: «Що протиставляє російській гібридній небезпеці на полях мови, історії та культури Україна?» Нічого! Абсолютно нічого! Нічогісінько!

 

Позиція міністра Є. Нищука у світлі «Воєнної доктрини Росії»

29 червня 2017 року я мав зустріч із міністром культури України  Євгеном Нищуком у його службовому кабінеті. Аби потрапити на прийом із важливого державного питання я, приїхавши до Києва, чекав три тижні. Спочатку мусів зустрітися з віце-прем’єр-міністром України з гуманітарних питань Павлом Розенком, значно доступнішим в усіх відношеннях, зокрема й у розумінні важливості загальнонаціональної справи. Саме за дорученням П. Розенка Є. Нищук мене вимушено й прийняв. Але що то була за зустріч!

Почалося з того, що не він мене слухав про проблеми культури та журналу «Пам’ятки України», а я його… про непотрібність культурологічних видань!

— Хто їх читає? — обурювався міністр культури України Є. Нищук, — артистично розмахуючи перед моїм обличчям газетою «Культура і життя» за 16 червня 2017 року. — Кому потрібні ці газети і журнали? Вже не той час — треба працювати через Інтернет, Вікіпедію,  створювати інтернет-портали, інтернет-видання, — повчав Голос Майдану.

— Пане міністре, ви повторюєте те, що вже два роки тому говорив заступник міністра культури, а тепер державний секретар Міністерства культури України Р. В. Карандєєв. Якщо Україні не потрібні журнали «Українська культура», «Український театр», «Музика», «Пам’ятки України», газета «Культура і життя», то навіщо тоді Міністерство культури? Сказане Вами цілком узгоджується із словами відомого московського актора Олега Табакова про відсутність в Україні власної культури.

Зустріч із міністром культури України Є. Нищуком справила на мене гнітюче враження. Думалося, що ця, нібито й заслужена, людина опинилася на високій державній посаді цілком випадково, вона навіть не уявляє, чим керує. По своєму складу характеру Є. Нищук не вникає у суть проблеми, він уникає гострих питань, конфліктів, він не є політичним лідером, який би вів за собою усю галузь культури, він у всьому покладається на своїх далеко не бездоганних підлеглих і, як папуга, повторює за ними усілякі нісенітниці (про непотрібність друкованих культурологічних видань) і розмаїту маячню (про їх заміну  інтернет-виданнями).

Пропаганда Р. Карандєєвим і Є. Нищуком непотрібності в Україні культурологічних газет і журналів цілком і повністю узгоджується із настановами схваленого Державною Думою Росії документа під назвою «Воєнна доктрина Російської Федерації». Саме у цій доктрині, у розділі про суть гібридної війни, і ставиться завдання щодо «інформаційного впливу на народонаселення з метою підриву історичних, духовних і патріотичних традицій…»

Відповідно до «Воєнної доктрини Російської Федерації» гібридна агресія Росії на полях української мови, історії та культури йде повним ходом. Російським політтехнологам дещо муляє наявність мізерної кількості українських культурологічних видань, для них, звичайно, краще, аби вони зовсім зникли — залишаться лише російські й російськомовні журнали та газети. І якщо таке станеться, то В. Путін може нагородити медалями малоросів Р. Карандєєва та Є. Нищука. Цілком заслужено, в дусі російської доктрини гібридної війни.

Нагадаю, в Україні видається лише п’ять культурологічних повнокольорових ілюстрованих журналів: «Українська культура», «Український театр», «Пам’ятки України», «Музика», «Театрально-концертний Київ» і дві повнокольорові газети: «Культура і життя» та «Кримська світлиця». І хоча Міністерство культури України значиться їх засновником, воно не подбало, аби ці видання надходили хоча б у підпорядковані Міністерству тисячі бібліотек України — там їх немає, але скрізь є російськомовні культур-ерзаци! Ну хто заперечить, що то не діється у суворій відповідності з «Воєнною доктриною Російської Федерації»?

А тепер глянемо на справу гібридної агресії Росії на інформаційному та культурному просторах України під дещо іншим кутом зору — поштовим.

 

Поштовий вимір  української  безтолковості та беззубості

Державне підприємство із розповсюдження періодичних видань «Преса» забезпечує передплату не лише вітчизняних газет і журналів, а й видань зарубіжних країн. Як зазначено вище, в Україні видається повнокольоровий  науково-популярний журнал «Музика» — єдиний на українському інформаційному і культурному просторі.

Тобто українські музичні діячі, композитори, співаки, меломани та шанувальники музичного мистецтва можуть читати лише один журнал, а скільки мають наші сусіди?

Беремо каталог видань зарубіжних країн на І-е півріччя 2017 року. У розділі «Видання Російської Федерації» серед журналів знаходимо: «Музыка в школе», «Музыка и время», «Музыка и электроника», «Музыкальная академия», «Музыкальная жизнь», «Музыкальная палитра», «Музыкальное просвещение», «Музыкальный руководитель», «Музыковедение», «Мир гитары», «Нотный альбом», «Учитель музыки», «Фортепиано». Отже, в Україні можна передплатити аж 13 російських музичних журналів. Найдорожчий — «Музыковедение»,  піврічна передплата становить 7683 гривні, найдешевше — «Фортепиано» — 207 гривень. Таким чином, українські передплатники мають широкий вибір — 13 музичних журналів Російської Федерації і лише один — «Музика» наш рідний, український, який чомусь муляє очі чиновникам Міністерства без культури України!

У цьому плані цікавим є гіпотетичне питання про дії В. Путіна у випадку, якби російський міністр культури де-небудь дзвякнув, що російські культурологічні друковані журнали нікому не потрібні. Яку б нагороду він отримав? А в Україні міністр і його заступники постійно верзуть несусвітні речі — і нічого. Все нормально, мабуть, чекають путінських відзнак у справі забезпечення російської гібридної агресії на полі нещасної (при такому міністрі) української культури.

Серед культурологічних журналів РФ, які можна передплатити в Україні, є не лише музичні, а й із галузей археології, архітектури, архівів, етнографії, історії, книжкової індустрії, мистецтва, музеїв. До речі, музеям присвячено два журнали: «Мир музея» і «Музей».

Ось така поштова інформація. Українських культурологічних журналів в Україні можна передплатити лише п’ять, а російських — кілька десятків! Цікава пропорція, чи не так? Але й над тими нещасними п’ятьма українськими журналами нависла реальна загроза закриття і переведення їх в Інтернет-формат.

Росії  культурологічні видання потрібні, а українському Міністерству культури — ні! З цього приводу популярно поясню міністру культури України Є. Нищуку та його міністерським суфлерам Р. Карандєєву, С. Фоменко, Т. Мазур, Л. Нікіфоренко, що в Росії теж є Інтернет, але там чомусь не поспішають закривати культурологічні друковані журнали і газети і створювати замість них інтернет-видання. Чому?  Це перше риторичне запитання. А тепер друге: як на тлі російської культурно-гібридної експансії в Україні можна оцінити деструктивні та явно антидержавні дії окремих чиновників Міністерства культури України на чолі з горе-міністром?

На моє глибоке переконання настала пора від оцінок перейти до вжиття дієвих заходів не лише у плані порятунку українських культурологічних видань, а й створення умов, аби вони гідно протистояли гібридній агресії Росії на полях української мови, історії та культури. Тут є два варіанти подальшого розвитку.

Перший. Повна заміна геть усього керівного складу Міністерства культури України. Конче необхідно, аби цю, визначальну для формування душі та обличчя української нації установу, очолювали мудрі політики, розумні державні діячі, відповідальні фахівці й головне — самовіддані патріоти України, а не відверті телепні та агенти впливу сусідньої ворожої держави. Без такої радикальної заміни керівництва жодних позитивних змін в усій українській культурі годі чекати. Тоді треба забути не лише про українські культурологічні видання, а й про українські театри, музеї, бібліотеки, пам’ятки історії та культури, усю нашу національну спадщину, кіностудію імені О. Довженка, відродження українського кіно, українського радіо і телебачення.

Якщо цього не зробити, то залишається другий, значно дешевший і набагато простіший варіант — на будинку № 19 по вулиці Івана Франка у Києві, встановити оновлену таблицю з таким написом: «Міністерство без культури України». Так буде точніше і достовірніше.

Між іншим журнал «Театр» казахською і російською мовами теж можна передплатити в Україні, а також білоруський «Мастецкая і музычная адукация», литовський «Kulturos», латиський «Rigas Laiks. Политика. Культура». У сусідній Польщі виходить понад 20 журналів культурологічного спрямування, і всі вони мають солідну державну підтримку. Який контраст із Україною!

До речі, у Польщі відповідне відомство називається Міністерство культури і народної спадщини. А національну спадщину складає весь тисячолітній набуток народу: мова, література, мистецтво, архітектура, історія і все багатство культури, разом із релігією. Ось чим мало б опікуватися і українське Міністерство. А воно що робить? Як Є. Нищук захищає культуру? Та хоч би раз поставив на засіданні Кабінету Міністрів питання про спрямування хоча б сотої частини коштів, які майже щомісячно повертають у бюджет внаслідок виявлення усіляких корупційних схем у системах інших міністерств та відомств, зокрема фіскальних і силових! Ось де величезний резерв для підтримки української культури!

Безумовно, що кількість культурологічних журналів Російської Федерації, які можна передплатити в Україні, вражає; українських шокує своїм мізером, а позиція керівництва Міністерства культури України щодо їх непотрібності приголомшує та обурює до глибини душі через явно антидержавне спрямування. Від чого б це? Від браку розуму чи завдяки підступній діяльності російських гібридних спецслужб? Мабуть, внаслідок дивовижного симбіозу першого з другим.

В Україні міністр не має статусу державного службовця — він політик, тобто особа, яка визначає політику в певній сфері державного управління. На превеликий жаль, теперішній міністр культури України Є. Нищук своєю діяльністю засвідчив, що він не впливає на процеси у сфері культури України — він пливе за течією. За його урядування заклади культури перебувають у ще гіршому занепаді, ніж у часи горезвісного Януковича.

Становище української мови й національної культури катастрофічне. Ми усі щодня спостерігаємо послідовну політику змішування української і російської мов. Це діється цілком свідомо, продумано і зумисно для того, аби витіснити державну з радіо, телебачення, друкованих видань. Невже Міністерство культури України цього не бачить? Але як воно може такому протидіяти, коли у його кабінетах і коридорах панує мова держави-агресора?!

Без знання рідної мови, історії, культури виховати патріота України дуже важко. І взагалі: як можна виховати патріота України на чужих книгах, журналах і кінофільмах? Чи не тому кіностудію імені Олександра Довженка доведено до руїни?! Її кинуто напризволяще! Майже всі музеї в занепаді. Пам’ятки не реставрують роками.

На прикладі ставлення Міністерства культури до українських культурологічних видань, я дійшов висновку, що теперішній міністр Євген Нищук не політик, а тим більше — державний діяч, він — артист. У кращому розумінні цього слова. І не більше.

Добрий чоловік взявся за непосильну для нього ношу, то на який результат можна очікувати від нього?

 

Що далі?

Росія витрачає величезні кошти на виховання патріотизму в своїй країні та пропаганду «руского міра» за її межами, здійснює широкомасштабну ідеологічну диверсію гібридного штибу. В Україні гібридній агресії та ідеологічній підривній діяльності північного сусіда на полях мови, історії та культури навіть не чинять опору та не вживають жодних заходів із захисту свого культурного простору, більше того — самі ж його всіляко нищать! Це дуже добре видно на ставленні до культурологічних газет і журналів. Недофінансування і як наслідок — заборгованості по зарплатах стали хронічним явищем. Прохання про підтримку газети «Кримська світлиця» міністр проігнорував, а його заступники Т. В. Мазур та С. В. Фоменко вміють писати лише відписки (їх фотокопії дивись у № 30 газети «Кримська світлиця» від 28 липня 2017 року).

Аби позбутися зайвої і «непосильної» обузи, в червні 2017 року Міністерство культури України направило листи редакціям журналу «Пам’ятки України: історія та культура» і газети «Кримська світлиця» про свій вихід із засновників і запропонувало провести перереєстрацію свідоцтв про державну реєстрацію видань. Це робилося під прикриттям посилання на Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». При цьому жоден відповідальний працівник міністерства культури не зустрівся з трудовим колективом, членами редакцій. Більше того — Міністерство не провело елементарного — вивчення ситуації на місці, не відреагувало на численні усні та письмові сигнали тривоги за долю культурологічних видань. Вкрай дивна позиція Міністерства культури України на чолі з Є. Нищуком.

Що ж робити у ситуації, яка склалася? Тут є два шляхи.

Перший. Пустити справу на самоплив із гаслом: «Рятуйся хто як може». Фінал очікуваний: спритники прихватизують найпривабливіше («Пам’ятки України» тому яскравий приклад), решта піде у забуття. Вже через рік-два від українських культурологічних видань залишаться лише добрі згадки. Їхнє місце надійно окупують російськомовні гібридно-агресивні ерзац-видання. То буде черговим великим ударом по українській культурі, духовності й самобутності всього українського народу. Така перспектива в теперішніх умовах домінування безтолковщини та безвідповідальності Мікульту є найвірогіднішою. Тому слід назвати поіменно апологетів цього вкрай тривожного процесу: Лариса Нікіфоренко, начальник департаменту мовної політики Міністерства культури України; Ростислав Карандєєв, державний секретар Міністерства культури України (обидвоє великі друзі і приятелі сумнозвісного А. Сєрикова); Тамара Мазур, заступник міністра культури України; Світлана Фоменко, перший заступник міністра культури України і Євген Нищук, міністр культури України. Це на їхній совісті буде нищення українських культурологічних видань, бо саме вони своєю дивовижною байдужістю та незбагненною безтолковістю штовхають українські культурологічні видання до їхньої повної загибелі.

Другий шлях вимагає вжиття рішучих заходів на урядовому і законодавчому рівнях.

Найпершим має бути вироблення ефективної протидії російським виданням культурологічного напряму, які здійснюють в Україні гібридну агресію на полі української культури та історії. В Україні потрібно поставити поза законом видання, які поширюють сепаратизм, вихваляють злісних поневолювачів українського народу, натхненників злочинного більшовицького режиму, організаторів Голодомору та репресій в Україні (Леніна, Сталіна, Берію, Кагановича та інших комуністичних бандюг), упосліджують героїв України, здійснюють антиукраїнську пропаганду, вихваляють криваву комуністичну імперію СРСР.

До путінських пропагандистів гібридних видань колокультурного штибу в Україні в дзеркальному відношенні слід застосувати норми російського законодавства щодо переслідування у Росії всього українського. Відповідь має бути адекватною, відчутною і всім зрозумілою. Поле української культури слід рішуче очистити від чортополохів російської гібридної агресії та їх провідників в Україні. Принаймні невігласи не мають морального права обіймати високі державні посади у Міністерстві культури України.

Для підтримки роздержавлених українських культурологічних видань має бути створена позаурядова організація, яка б здійснювала фінансову підтримку, забезпечувала їх поширення та доступність читачам у кожній бібліотеці й кожному газетному кіоску України. До їх числа слід додати «Літературну Україну» та «Слово Просвіти», зробивши їх повнокольоровими виданнями.

Українська держава мусить подбати, аби українські культурологічні журнали і газети громадяни мали спроможність купувати.

Що стосується позаурядової структури, через яку здійснювалася б фінансова та матеріально-технічна підтримка українських культурологічних видань, то вона  вже існує — Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво». Цю установу слід захистити від руйнації та взяти за основу для збереження і подальшого розвитку українських культурологічних видань

Треба усвідомити просту істину: без української культури, без української історії і без української мови Україна неможлива.

 

Де брати гроші на українську культуру?

Під час написання цієї статті 18 вересня 2017 року я мав нагоду дивитися передачу на телеканалі ЗІК; вона була присвячена роботі української поліції. Якась молодиця задала у студії запитання раднику міністра внутрішніх справ України Антону Геращенку. Чому за її викликом поліція приїхала аж через 30 хвилин? Виявилося, що вона посварилася із п’яним рідним братом у батьківській хаті. Рукоприкладства не було — лише сварка, лайка і погрози.

Мудрий Антон Геращенко цілком став на сторону молодиці, поспівчував їй, що поліція прибула аж через 30 хвилин, порадив написати звернення та запевнив, що коли парламент дасть додаткове фінансування і поліція додатково придбає необхідну кількість автомобілів, то, безумовно, поліціянти зможуть приїхати через 10-15 хвилин.

Слухаючи таку мудру пораду, я подумав, а чому б пану Геращенку не домогтися такого фінансування, аби на кожній вулиці відкрити поліцейську будку? Тоді по виклику поліціянти прибудуть через хвилину!

На мій погляд. У цій, вкрай негарній історії, проблема полягає не у недостатньому фінансуванні поліції, а лежить у сфері неналежного фінансового забезпечення культури та освіти. Без підняття культурного й освітнього рівня народу жодні додаткові автомобілі та поліцейські будки у майбутньому не допоможуть! Невже хтось може собі уявити, що подібна сімейна сварка і виклик поліції могли стати темою обговорення на польському телебаченні? Безумовно, що ні — культура не та.

Майже одночасно із згаданою телепередачею у мої руки потрапила газета «Експрес» за 14—19 вересня 2017 року. Увагу привернула стаття під гучним заголовком «Ще одна афера міністра Авакова». Виявляється, Міністерство внутрішніх справ України без будь-якого тендеру закупило 635 автомобілів  на суму 959,5 мільйона гривень із численними порушеннями та явно завищеними цінами. Національне антикорупційне бюро виявило аферу. Як наслідок, аби справу не передали до суду, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков терміново прозвітував, що «до бюджету повернуто близько 124 мільйона гривень».

Уявляєте, лише на одній операції по купівлі автомобілів переплачено та повернуто у бюджет аж 124 мільйони гривень! І це 2017 року! Та цих грошей цілком би вистачило для повного капітального ремонту кіностудії ім. О. Довженка (потрібно 60 мільйонів гривень), рятування пам’яток архітектури (40 млн грн) та забезпечення підтримки усіх українських культурологічних журналів та газет в Україні (24 млн грн).

Ось вам і відповідь на запитання, де брати гроші на культуру. Совість треба мати, насамперед — членам Українського Уряду!

28 вересня 2017 року

м. Броди

 

 1. P. S.

Вже коли цей матеріал готувався до друку, 11 жовтня 2017 року українські ЗМІ передали чергову корупційну новину — заарештовано заступника міністра оборони України, якого звинувачують у незаконній діяльності та фінансовій афері, внаслідок якої державна скарбниця зазнала збитків на суму 149 млн 300 тис грн.

На корупційні схеми  у Державному  бюджеті гроші є,  а на культуру немає! Хто далі віритиме у ці наскрізь брехливі небилиці? Це перше далеко не риторичне запитання. І друге.  Доки  український уряд  і український парламент допускатимуть  цинічний і нахабний глум над визначальними основами української нації  — українською мовою, українською історією та українською культурою? І останнє. Хіба український народ  таке неподобство далі може  терпіти?

Д. Ч.

14 жовтня 2017 року.

Поділись і насолодись:
 • Blogosvit
 • del.icio.us
 • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MyNews
 • Роздрукуй на пам’ять!
 • Technorati
 • TwitThis

Related posts

Leave a Comment