Сімнадцять відважних

Програма імені Фулбрайта в Україні, Інститут міжнародної освіти та Національний музей історії України презентували документальну стрічку “Хоробра сімнадцятка. Історія Української капели банду” ристів”. У презентації взяв участь режисер картини Орест Сушко.

Фільм присвячений джерелам стародавньої музичної традиції української бандури та історії Української капели бандуристів. “Хоробра сімнадцятка” — трагічна й тріумфальна історія сімнадцяти учасників із початкового гурту, яких вивезли до німецьких таборів примусової праці 1942 року і які пройшли через пекло Другої світової війни.

Це були талановиті музиканти й поети, що йшли проти течії, виступаючи у воєнні роки перед братами-українцями, що були розкидані по всій Європі. А згодом са! мі потрапили до таборів переміщених осіб, та зрештою 1949 року перетнули океан у пошуках північноамериканської свободи. Візуально яскрава оповідь переплітається у фільмі з переконливими і вражаючими інтерв’ю з останніми з нині живих учасників. У стрічці йдеться про те, як невеличка група безстрашних митців-пророків долала величезні перешкоди, щоб наділити голосом заповітну душу нашої нації, і продовжувала вселяти надію навіть у най! похмуріші моменти “холодної війни”. Збагачений емоційно напруженим саундтреком, фільм виявляє найглибше коріння наших традицій і найкраще в українському національному характері.

Орест Сушко — учасник Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка, американський і канадський кінорежисер, звукорежисер, кінопродюсер, здобувач премії “Emmy” та інших відзнак, номінант “Genie” за краще звучання у фільмах “Crash”, “Spider”, “Eastern Promises”, “A Dangerous Method”.

Орест працює з широким колом режисерів від Девіда Кроненбрега до Баррі Сонненфельда і Гільєрмо дель Торо. Батько кінорежисера Макар Сушко став першим канадським членом Української капели бандуристів. Він навчався у Львівській музичній консерваторії, вивчав літургійні наспіви у Кремінці. Через деякий час Григорій Китастий, музичний керівник капели, запросив його вступити до творчого гурту (спершу в Німеччині), а відтак — стати учасником першого туру в Канаді в 1949—1950 роках. Дід кінорежисера — Павло Степовий — майстер бандури і почесний патрон капели.

Прем’єра фільму відбулася 2014 року на Торонтському міжнародному фестивалі. Наразі маємо презентацію українськомовної версії картини. “Фільм уже представили у Львові, незабаром відбудеться його презентація у Харкові. Дуже приємно, що в столиці фільм презентували саме в нашому музеї. Орест Сушко дав згоду, аби двічі на місяць цей фільм показував НМІУ. Таким чином ми зможемо пропагувати не лише творчий доробок пана Ореста, а й діяльність Української капели бандуристів”, — підкреслила генеральний директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська.

“Я з великим ентузіазмом здійснив му! зичну мандрівку в часі, намагаючись осягнути ранню історію Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка. З ці! єю метою створив документальний фільм, який висвітлює тернистий шлях перших учасників капели. Вдячний Марті Коломієць за сприяння моїй подорожі через програму Фулбрайта в Україні, а також Національному музею історії України та його директору Тетяні Сосновській за організацію презентації фільму, а також Катерині Ющенко, Лідії Матяш і фонду “Україна — 3000” за матеріально-технічне забезпечення моєї поїздки Україною, всім, хто працював над українськомовною версією фільму “Українська сімнадцятка”, — зазначив режисер! постановник фільму Орест Сушко.

На заході з короткою програмою виступив відомий бандурист Юліан Китастий, дід і батько якого мали безпосередній стосунок до капели бандуристів. Зокрема пан Юліан виконав мелодії та пісні, написані у 40-ві роки минулого століття і розповів про історію їх створення.

Едуард ОВЧАРЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment