Свято українського слова

Віталій МІХАЛЕВСЬКИЙ,

голова Хмельницького ОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка,

заступник голови Оргкомітету фестивалю “Слово єднає!”

 

Хмельницьке ОО “Просвіти” спільно з Хмельницькою централізованою бібліотечною системою (директор – Тамара Козицька) ще 2015 року виступили з ініціативою проведення літературного фестивалю “Слово єднає!”. Задум був підтриманий управлінням культури м. Хмельницького та міською владою. Цьогоріч, у рамках проведення Дня міста, фестиваль відбувся втретє. Протягом дванадцяти днів у ньому взяли участь понад 50 місцевих письменників і літераторів, спеціальними гостями свята стали Василь Шкляр, Віталій і Дмитро Капранови, Марія Чумарна (Львів), Лора Підгірна (м. Кам’янець-Подільський), Наталка Михно (м. Теребовля, Тернопільська обл.), Ірина та Микола Сичови (м. Старобільськ, Луганська обл.), Григорій Половинко (м. Луганськ).

Виставки книг, презентації поетичних і прозових збірок, зустрічі з авторами, майстер-класи для молодих літераторів і журналістів і літературний марафон — усе це відбувалося у різних локаціях міста: у бібліотеках Хмельницької ЦБС, монотеатрі “Кут”, Хмельницькому обласному літературному музеї, у сквері ім. Тараса Шевченка. Цьогорічним нововведенням був літературний міст “Прем’єра книги 2017” у формі Skype-марафону. Фестиваль дав поштовх для подальшого розвитку літературного процесу в районах і селах області. На творчій зустрічі “Літературні таланти Хмельниччини” керівники мистецьких осередків і спілок обговорили питання співпраці, поділилися досвідом творчої роботи, ближче познайомилися та виступили зі своїми творами. Серед них — члени творчого клубу “Ліра” з Кам’янця-Подільського (керівник — Неля Ліщинська), літературно-мистецького об’єднання ім. В. Бабляка “Сонях” з міста Дунаївці (керівник — Валентина Байталюк), Людмила Пшенична з Чорного Острова Хмельницького району.

Фестиваль об’єднав не тільки літераторів України, а й покоління. Активними учасниками стають школярі та студенти. Окремий день так і називався “Молодий дебют”. До нас завітали самостійно, або й з батьками, молоді таланти з Вінниччини, Житомирщини, Київщини і, звичайно, з Хмельниччини. Особливо відзначилися літератори й театрали з поетичного клубу “Роса” та літературного театру “Глорія” Хмельницького національного університету (керівник — старший викладач Таїсія Коваль), які вже третій рік дивують усіх власними творами та емоційним, сучасним прочитанням Тараса Шевченка. Оригінальну експериментальну прозу глядачам прочитала переможець VII Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської і студентської молоді імені Тараса Шевченка Марія Клопотюк, яка у Каневі цьогоріч отримала нагороду.

Надзвичайно цінною і цікавою у рамках літературного марафону була грандіозна для міста Хмельницького за своєю суттю подія — величезна прес-конференція з такими видатними та вже відомими практично у кожній українській домівці авторами: відомим українським письменником і політичним діячем Василем Шкляром, поетесою, прозаїком драматургом, дослідницею української звичаєвої культури, автором багатьох книжок для дітей Марією Чумарною, поетом-романтиком, головою обласної “Просвіти”, доцентом Хмельницького національного університету Віталієм Міхалевським, письменницею, істориком та куратором авторського проекту “Літературний туризм” Лорою Підгірною, поетом і громадським діячем Миколою Сичовим і його дружиною Іриною, які приїхали у Хмельницький для участі в Літературному фестивалі з прифронтового Старобільська, українським письменником, поетом, художником і громадським діячем Григорієм Половинком, начальником управління культури та туризму Хмельницького міськвиконкому Артемом Ромасюковим.

Зокрема Григорій Половинко наразі проживає на території окупованої Луганщини, недалеко від українського Щастя. Задля участі в Літературному фестивалі “Слово єднає-2017” цей героїчний та мужній 70-річний чоловік, який спілкується лише українською мовою, подолав усі труднощі та небезпеки, пов’язані з перетином блок-постів окупантів.

Учасники прес-конференції відзначили гострий і постійний наступ русифікації, навіть останнім часом, під час війни на Сході України. Прикро, що величезна кількість молодих українців виїжджає на навчання до Польщі та інших країн Європи; сьогодні історія України початку ХХ століття й надалі залишається для багатьох місцевих можновладців незручною, свідомо замовчується або ж перетворюється на казенну шароварщину, яка не несе жодного реального, змістовного навантаження; сучасному українському літературному процесу не вистачає доступності, живого спілкування письменників із читачами з маленьких українських міст, інвестицій у літературно-мистецькі дійства не лише всеукраїнського а й регіонального формату.

Тому відрадно, що Хмельницький — один із небагатьох міст, де підтримується прагнення людини до високого слова та знання своєї історії. Свідчення цьому — матеріальна підтримка та участь у Фестивалі міського голови Олександра Симчишина, секретаря міської ради Михайла Кривака, начальника управління культури і туризму Артема Ромасюкова та багатьох працівників сфери культури міста Хмельницького.

Заключний етап фестивалю, який вже позиціонується як всеукраїнський, (підведення підсумків, автограф-сесії, нагородження учасників) відбувся вже традиційно біля пам’ятника Тарасу Шевченку. Незмінні патріотичні гасла “Слава Україні!”, “Вперед, Українці, вперед!”, “Слово єднає!” стали близькими і сягнули глибин душі кожного учасника літературно-мистецького дійства.

Фестиваль ще раз визначив і підтвердив, наскільки важливою та вагомою для України і кожного українця є українська книга, прекрасна українська мова, якою ми, українці, лише зараз потрохи вчимось пишатись.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment