Український погляд на Бальзака

Національний центр театрального мистецтва ім. Леся Курбаса представив виставу в співпраці з Київським Молодіжним Інтерактивним Сучасним Театром (МІСТ) “Ігри вовків бальзаківського віку”, присвячену українським сторінкам життя видатного письменника Оноре де Бальзака.

Нова постановка вкотре засвідчила стратегію Центру Курбаса, спрямовану на реінтеграцію культури і науки України у світовий контекст. За майже чвертьвікову історію існування Центр налагодив співпрацю з 30 країнами на 5 континентах. Тут видали 55 монографій і художніх книжок, нерідко унікальних. За цими виданнями навчаються у вишах. Зокрема першу в незалежній Україні “Історію українського театру ХХ століття”, побудовану на новітніх методологіях.

Щорічний науковий альманах Центру “Курбасівські читання” є в провідних бібліотеках світу, наприклад, Конгресу США. Розпочато співпрацю зі світовою наукометричною базою — Scopus I Tohmson Reuters. Наукові й творчі роботи співробітників Центру Курбаса переклали 15 мовами. 27 всеукраїнських і міжнародних конференцій присвятили найактуальнішим проблемам сучасної культури.

Практична діяльність втілилася у понад 100 виставах і проектах. Драматургічний відділ створив Інтернет-бібліотеку п’єс, понад 10 антологій, збірник “Авансцена”, а також авторські видання, конкурси, лекції в Україні і за кордоном, сценічні читання п’єс тощо. Вистава “Ігри вовків бальзаківського віку” створена за п’єсою відомих сучасних драматургів Олега Миколайчука та Неди Нежданої “Оноре, а де Бальзак?”, що отримала І місце на фестивалі “Тиждень сучасної української драматургії”. А науковий супровід цього проекту здійснила доктор філологічних наук Мар’яна Шаповал.

За словами режисера-постановника Олександра Мірошниченка, вистава “Ігри вовків бальзаківського віку” презентує парадоксальний погляд на знакову постать літератури, чиї життя і творчість тісно пов’язані з Україною. Історія кохання Оноре де Бальзака та Евеліни Ганської стала легендою. “Нерозгадана чужоземка”, “кохана вовчиця”, одне слово, фатальна жінка…

Оригінальну версію кульмінації цього роману і презентує вистава, в якій Оноре де Бальзак поєднує в собі дивовижні контрасти романтика і сатирика, мудреця і блазня. Події відбуваються в Україні, але вистава презентує ще й мультикультурне розмаїття Європи. Образ шагреневої шкіри втілюється у долі самого Бальзака, а здійснення бажань обертається трагіфарсом для кожного з героїв, які наслідують вовчі закони в боротьбі за свою волю.

Актори театру МІСТ – Денис Щербак, Катерина Левіна, Дмитро Левенко та Уляна Ліб не намагалися бути подібними зовні до героїв п’єси. Проте вони прагнули достовірно передати внутрішній світ персонажів. І як засвідчують перші покази вистави, значною мірою їм вдалося це зро! бити. Вони перетворюють світ на театр, документальність поєднується з фантазією, а трагічне відтінює гра та іронія. Одна з думок, що проходить червоною ниткою через всю виставу, всі твої добрі справі повернуться до тебе добром, а злі – злом. Вистава “Ігри вовків бальзаківського віку” презентує міжнародний проект НЦТМ ім. Леся Курбаса, Київського театру МІСТ і видавництва “Світ знань” — “Мистецька Європа: люди та долі”.

Мета цього проекту — осмислення мистецької історії та сучасності Європи і, зокрема, України в її складі, як діалогічної цілісності, аналіз ролі митця і його долі у загальнокультурному контексті. Проект складається з публікацій і сценічної апробації біографічних п’єс (зокрема антологія “Таїна буття”), а також майстер-класів.

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото Дар’ї ДИШКАНТ

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment