Крилата Жінка-Просвіта у парку Шевченка

Мирослава ЖОВТАН

 

Якраз на Покрову відбулося урочисте відкриття  пам’ятного знаку одній із найстаріших громадських організацій міста і України — “Просвіті”. Адже цьогоріч Рівненська “Просвіта” святкує  100-літній ювілей. З ініціативи голови міського товариства  Катерини Сичик, за сприяння міської влади, депутатського корпусу Рівненської міської ради, просвітянських осередків навчальних закладів міста фігура-знак Жінки-Просвіти зведена в парку імені Т. Шевченка (автор проекту — скульптор Олексій Огонь, проектант — В’ячеслав Ярошик). Вибір місця її встановлення теж не випадковий: парк носить ім’я Великого Кобзаря, як і організація. Крім того, поруч ще один знак —  погруддя Т.Шевченку, який також  встановлено з ініціативи просвітян 1963-го та оновлено 2014 року.

Пам’ятник відкрили міський голова Рівного Володимир Хомко та голова громадської організації “Рівненське міське об’єднання товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка” Катерина Сичик. Освятив знак секретар Рівненської єпархії Української православної церкви Київського патріархату протоієрей Сергій Лучанін. Урочистості заходу додали виступи маленьких просвітян, бандуристок із міського Будинку культури, хору “Верес” під керівництвом Петра Невірковця. Відкриття пам’ятного знаку зібрало просвітян і освітян, людей різних поколінь і політичних уподобань. Але їх об’єднало одне — небайдужість до долі України, на захист якої ставали просвітяни в найдраматичніші, найскладніші для неї часи.

Образ Жінки-Просвіти з’явився в організації ще на початку її становлення  в Україні, 150 років тому.  Рівненська Просвіта пройшла довгий шлях, пережила арешти та загибель найкращих синів і дочок, заборони, репресії та гоніння,  адже мала захист крилатої жінки-Берегині.

Цей образ, авторство якого достеменно не відомо, небесний і земний водночас. Крила за спиною — символ високої духовності народу, талановитості його людей і святості національної ідеї. Жінка несе смолоскип як символ світла і освіти. Адже просвітяни вчили читати і писати, відкривали бібліотеки, організовували драматичні гуртки та просвітянські хори. Жінка впевнено стоїть на рідній землі, що є свідченням її непохитної віри в соборність та незалежність держави.

Символ відроджувався завжди в часи “відлиг” та піднесень. Є дані, що фігура крилатої жінки-Берегині була в символіці Львівської “Просвіти” 1927 року.

Утвердився цей знак у Рівному на хвилі національно-патріотичного піднесення в кінці 80-х. Образ постійно оновлювався: спочатку він був емблемою на просвітянських документах — грамотах і подяках, згодом з’явився чудовий гобелен у центральній експозиції музею-бібліотеки Рівненської “Просвіти”, що в Рівненській спеціалізованій школі №15. І ось крилата “Просвіта” у парку Шевченка!

Просвітяни сподіваються, що пам’ятник не тільки прикрашатиме парк, а стане знаком, який у рівнян викликатиме асоціацію з Жінкою-Берегинею, з тими людьми, які своєю працею, переконаннями, справами окрилюють Україну.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment