Поетеса і педагог із Волині

Олексій ПАНАСЮК, краєзнавець

Ніна Федорівна Миколайчук (Гуменюк), яка нещодавно відзначила ювілей, народилася в с. Острожець Млинівського району Рівненської області в селянській родині. Здобула фах вчителя української мови та літератури в Рівненському педагогічному інституті й стала вчителькою у своїй рідній Острожецькій середній школі. 50 років присвятила освітянській праці.

Крім цього, Ніна Федорівна ще й прекрасна поетеса, яка творить поезію високого ґатунку. У перших збірках віршів вона тужить за загиблим своїм колишнім учнем. Мисткиня сприймає чужу біду як власне горе, зокрема у вірші про діда з хлопчиком і гармошкою, які йдуть по базару, заробляючи на прожиток дрібні копійки. Поза її увагою не залишається доля домашнього пса, що втратив господаря та захворів від горя і недоїдання.

Ніщо для неї не є дрібним та невартим уваги, бо вона бачить і відчуває у кожному явищі те, чого не бачать інші. Це талант людського бачення світу, який сьогодні так рідко трапляється в заклопотаному матеріальними інтересами суспільстві. Під пильну увагу поетеси потрапляють не тільки звичайні люди чи буденні явища природи, а й наші уславлені поети, митці з минулого до сьогодення. Це насамперед вірш “Пам’яті В’ячеслава Чороновола”, поезії про Лесю Українку, Василя Стуса, Ліну Костенко, Катерину Білокур та інших. На її вірші композитори пишуть музику. Вона листувалася з відомим письменником Михайлом Стельмахом, видатним педагогом Василем Сухомлинським.

Була особисто знайома з Олесем Гончарем, гаряче захищала роман письменника “Собор”, коли партійна номенклатура громила його автора за “ідейний ухил”. Знають творчість Ніни Миколайчук і за кордоном. Поетичний доробок Ніни Федорівни складається зі збірок “Цвіт черешні”, “Барви самоцвітів”, “Неймовірна любов”, “Благословенна будь”, “Осяяння” — 2 томи. Серед віршів запам’ятовуються “Сповідь до музи”, “Україні слово”, “Справжність”, “Далекий світ” та багато інших. А ще Ніна Миколайчук займається пошуковою творчою працею, досліджує історію Волині, насамперед її рідного Острожиця. Завдяки її старанням була відкрита нова сторінка минулого цього давнього містечка, побачив світ її просвітницько-краєзнавчий доробок “Острожець з давнини до сьогодення”.

Сво- єю книгою вона познайомила читача з видатними археологами Олександром Цинкаловським та Юрієм Шумовським, які знайшли багато цінного археологічного матеріалу на давній Волині. Також у книжці йдеться про криваву війну на Волині 1941—45 рр. і про повстанський рух УПА. Там говорить правда устами очевидців і сучасників. Історичний матеріал тут подається об’єктивно, неупереджено та цікаво.

Видання проілюстроване багатьма світлинами. Книжка вийшла вже вдруге і користується значним попитом читачів. Поетичний доробок останніх років увійшов до збірки “Райдуга з роси”, що побачила світ у Луцькому видавництві “Твердиня”. Крім поезії до книжки увійшли проза і публіцистика письменниці. Тут вболівання за молоді душі, в яких “переорано все, перекопано”. “А чи сіяно щось, чи ні?” — запитує автор себе і нас.

Євро- пейський вибір, який проголосив Майдан під час Революції гідності, ще не означає, що всі без винятку готові до нього. Ось що пише пані Ніна з цього приводу: “Та якою ж ми будемо Європою, коли виростем в бур’яні?!” А під словом “бур’ян”, очевидно, слід розуміти відсутність високих людських ідеалів і підміну їх нікчемною філософією розваг: “І шукаєм на тлі шоу-бізнесу щось там рідне в ганчір’ї розваг”. А ще Ніна Федорівна — керівник місцевого осередку “Просвіти”. Вона автор полум’яних рядків “Нам треба сяяти у слові” та слів: Нехай усіх разком намиста, у кого ще гаряча кров, об’єднує свята і чиста до слова рідного любов.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment