Українець — це на все життя

До 100-річчя з часу створення Рівненської “Просвіти”

 

Лариса ТКАЧ,

член ради Рівненської міської  “Просвіти” ім. Т. Г. Шевченка

 

Нинішній і наступний роки — особливі для просвітян Рівненщини: 2017 року міська організація святкує сторіччя, а наступного — 150-річчя Всеукраїнському товариству “Просвіта”. Рівненські просвітяни мали з цього приводу великі плани, які упродовж року  здійснювали. Зокрема провели багато просвітянсько-освітянських заходів.

Уже стало традицією до  віночка знакових державних свят, зокрема Дня міста Рівного, уплітати День однієї з найстарших, найдієвіших та найпрогресивніших громадських організацій України “Просвіти”! Цей день щороку збирає активних просвітян та містян у парку Просвіти, який два десятиліття тому заснували на пустирі поруч із двома школами саме з легкої руки просвітян. Цьогоріч “День Просвіти” був особливим, адже відбувався напередодні 100-річчя від часу заснування Рівненської “Просвіти”  ім. Т. Г. Шевченка. Дзвінка українська пісня, шум молодих дерев і щирий дитячий сміх створювали неймовірну атмосферу свята. Ініціаторкою цієї справи стала заступник начальника управління освіти міськвиконкому, заслужений працівник освіти України Катерина Сичик, яка успішно керує  Рівненським міським  об’єднанням товариства “Просвіта” ім.  Т. Г. Шевченка з 2003 року. Вона й розпочала це свято в парку. Як завжди, проникливо і щиро сказала про головне. “Хоч би скільки гарних патріотичних слів ми говорили про Україну, якщо вони не йдуть із людського серця, то це — порожні звуки. Любов до рідної землі, як любов до матері, живе у грудях. Вона або є, або її немає… Іншого не дано”.

Програма свята була цікава і різнобічна. Зокрема, почули музичний твір “Діва Марія” у виконанні колективу “Фавор” ЗОШ №13 та “Пісню про Україну”, яку виконала учениця ЗОШ №28 Вікторія Сварицевич. Співали українських пісень учні ЗОШ №1, 16. Потім усі разом з присутніми на святі дітлахами провели руханку під мікс пісень Святослава Вакарчука. Рівненський композитор, просвітянин  Андрій Пастушенко прийшов на свято з власними піснями “Напливає туман” і “Очей небеса”. Їх виконала лауреат Всеукраїнських конкурсів естрадної пісні Оксана Ушакова. Святкового настрою додала чудовим виконанням пісень “Два кольори” та “Де ти тепер?” член Національної музичної спілки Іванна Сапожникова. А народний аматорський колектив просвітян “Червона калина” з села Карпилівка Рівненського району так запалив народними танцями і піснями, що глядачі підтанцьовували і підспівували. Завершилося дійство традиційним частуванням усіх присутніх смачним козацьким кулешем.

По-особливому організовувалася робота 2017 року. Товариство взяло участь у загальноміському конкурсі проектів “Рівне — місто унікальних подій”, представивши проект “Сім подій”, присвячений 100-річчю з часу заснування рівненської “Просвіти” (ініціатори проекту — Катерина Сичик та Галина Коломис).

Перша подія — організація екскурсії до Свято-Покровського собору “Дорога до храму” у березні-квітні 2017 року, понад 600 учнів загальноосвітніх закладів міста стали учасниками події.

Друга подія проекту — проведення рівнезнавчої раптівки “Рівне малює”. 200 представників учнівської та студентської молоді взяли участь у заході. Створено панно “Рівневзори”. Кращі малюнки з краєвидами міста буде використано для створення просвітницького календаря на 2018 рік.

Третя подія — “Рівне читає”, проведена 22 травня 2017 року, — охопила близько 200 дітей та молоді. Цього дня у навчальних закладах міста, в усіх його мікрорайонах і навіть у тролейбусах звучало Шевченкове слово. Це ще раз засвідчило актуальність “Кобзаря”.

Четверта подія відбулася в червні 2017 року — це спортивно-патріотичний вишкіл-таборування “Рівне-Гурби-Пересопниця”.

П’ята подія — рівнезнавча раптівка “Рівне співає”, присвячена Дню незалежності України.

Шоста подія — мости духовності “Рівне-Зарваниця”.

Сьома подія — патріотичне дійство, присвячене 75-річчю з Дня створення УПА.

У “Просвіту” люди приходять не на один день, це робота на ціле життя, це доля — бути просвітянином. І саме такими є рівненські просвітяни.

Нещодавно в музеї “Просвіти” Рівненщини для вшанування зібралися поважні рівняни, які у 80—90-х роках минулого століття своїми переконаннями, безкомпромісністю, чесністю, сміливістю змінювали хід нашої історії, утверджуючи державність та українську мову. Вони піднімали народ на боротьбу за вільну, суверенну, соборну, демократичну Українську Державу. Були активними учасниками мирної національно-визвольної революції періоду 1989—1991 рр.,  відроджували “Просвіту” на Рівненщині.

Вшанування видатних просвітян розпочали учні ЗОШ №1 та член Ради “Просвіти” Мирослава Жовтан. Зі словами вдячності від імені усіх просвітян міста вітала  гостей у музеї-світлиці голова  Рівненського міського об’єднання товариства “Просвіта” ім. Т.  Шевченка Катерина Сичик. Вона зробила невеликий екскурс у минуле завдяки  історичним фото, окремі з яких датовані 1917 роком. Про події, ближчі до сьогодення, розповіла відеопрезентація.

— Кожен  з вас знає історію “Просвіти” по-своєму: через українську книжку, пісню, вишитий рушник, через піднятий всупереч владі український прапор, заспіваний гімн України, а через це — переслідування і навіть звільнення з роботи. Але любов до рідної землі і рідного слова, бажання зробити долю України щасливою об’єднує однодумців  попри всі часи, родинні й професійні справи, — наголосила очільниця рівненських просвітян.

Серед поважних гостей-просвітян були люди, чиї імена добре відомі рівнянам: Іван Дем’янюк, Юрій Велігурський, Роман Омельчук, Євгенія Гладунова, Мирослава Косарєва, Микола Вельгус, Іван Кур’яник, Святослав Мельничук, Ірина Міськова, Вероніка Велігурська (вона вишила і подарувала музеєві прапор “Просвіти”), Валерій Войтович, Михайло Борейко (завдяки його активній праці перевидано понад 40 цінних видань книг), Степан Бабій, Ярослав Поліщук, Тетяна Редюк, Тетяна Піяр, Микола Панащук, Людмила Матюшенко, Ірина Мізюк, Богдан Столярчук, Андрій Пастушенко, Петро Невірковець, Олексій Заворотній та Тетяна Грещук, яка  10 років очолювала  міський осередок. Кожен з цих особистостей записаний на скрижалях просвітянської долі.

Кульмінацією заходу стало вручення посвідчення Почесного просвітянина за відродження діяльності Рівненської “Просвіти” ім. Т. Шевченка.

Почесний просвітянин Іван Дем’янюк подякував організаторам заходу і зауважив, що “Просвіта” має відігравати ключеву роль у збереженні нашої історії.

З цього приводу на свято Покрови Пресвятої Богородиці у Рівному урочисто відкрили пам’ятний знак-фігуру Просвіти. Цей образ, авторство якого достеменно невідоме, відтворив рівненський скульптор Олексій Огонь. Образ небесний і земний водночас. Крила за спиною символізують високу духовність народу, талановитість його людей і святість національної ідеї. Жінка несе смолоскип як символ світла і освіти. Адже просвітяни вчили читати і писати, відкривали бібліотеки та школи. Фігура крилатої жінки-берегині утвердилась у Рівному на хвилі національного піднесення наприкінці 80-х років минулого століття. Цей образ став емблемою на просвітянських грамотах, подяках, книжках.  Рівненська “Просвіта” виховала багато людей, які стояли біля витоків Української Повстанської Армії. Звідси виникла ідея в рік 100-річчя просвіти та 75-річчя УПА відкрити пам’ятний знак, — ділиться думками голова осередку Катерина Сичик. Це наша шана просвітянам, які віддавали життя за утвердження державності, української мови, звичаїв, обрядів українського народу. Просвітяни сподіваються, що фігура крилатої жінки-Просвіти не просто прикрашатиме міський парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка, а й нагадуватиме усім рівнянам про просвітницькі цінності.

Нинішній рік був насиченим різноманітними подіями для членів міського об’єднання товариства “Просвіта”, серед них і ювілей — сто років з часу його засування. З цієї нагоди в День української писемності та мови в міському Будинку культури організували святкування. Урочисте дійство зібрало просвітян різних поколінь. Сторічний ювілей наша “Просвіта” зустрічає зі здобутками, це відзначив і міський голова Рівного Володимир Хомко, який завітав привітати просвітян. І чи не найголовніший серед них — це утвердження рідної мови у всіх сферах нашого життя.

— У 70-х роках, коли я закінчував школу, в Рівному важко було почути українську мову, — розповів міський голова. — В інституті було три викладачі, які викладали українською, це також був подвиг. Але за останні тридцять років все змінилось. Ми маємо повністю українське місто. І це все відбулося без будь-якого примусу. У цьому чимала заслуга “Просвіти”.

Об’єднання товариства “Просвіта” за вагому допомогу міського голови у різноманітних просвітянських починаннях присвоїло Володимиру Хомку звання Почесного члена “Просвіти”. Цього дня крім мера звання, почесні грамоти, подяки отримали активні члени міської “Просвіти”, які стояли біля витоків її відродження і ті, що зараз присвячують своє життя просвітянській роботі.

— За роки незалежності у Рівному ми справді побудували національну школу, саме тому сьогодні серед нагороджених було багато освітян, — наголосила голова Рівненського міського об’єднання товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка Катерина Сичик . — Бо одне із завдань, яке ставила перед собою сучасна “Просвіта”,  це якраз побудова української національної школи. Все російськомовне у нашому місті відійшло в минуле, але нам не треба втрачати пильність. Одним із завдань на сучасному етапі є те, що ми маємо показати справжню Україну українцям зі сходу.

Для просвітян підготували святковий концерт, який розпочали бандуристки з тріо “Любисток”. Порадували своїми віршами та співом вихованці ДНЗ № 22. Заспівала для просвітян і співачка-волонтерка Христина Панасюк. Бурхливі оплески зірвав скрипаль Любомир Пастушенко. А пісні у виконанні народного хору “Верес” під керівництвом Петра Невірковця  не залишили нікого байдужим.

Усю діяльність міської “Просвіти” організовують і скеровують активні члени ради: Михайло Борейко, Євгенія Гладунова, Мирослава Жовтан, Людмила Грекул, Галина Коломис, Мирослава Косарєва, Лілія Овдійчук, Лариса Ткач, Марія Вербець, Наталія Корнійчук, Наталія Савчук, Тетяна Сергіюк, Андрій Пастушенко, Святослав Мельничук.

З нагоди  100 річчя  “Просвіти” незабаром вийдуть із друку книга-збірка про діяльність рівненських просвітян “На скрижалях просвітянської долі” та календар на 2018 рік “Рівненські рівневзори” за дитячими малюнками краєвидів міста.

Відсвяткувавши 100-ліття, рівненські просвітяни складають нові плани. На часі — омолодження просвітянських спільнот. А міське товариство “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка буде ідейним та інтелектуальним  громадським провідником суспільного життя, утверджуючи українство в європейському та світовому просторі, із Заходу до Сходу, з Півночі до Півдня.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment