«Просвіто», відповідаємо на ваше звернення

Шановний Павле Михайловичу!

Міністерство культури України в межах своєї компетенції розглянуло лист членів Всеукраїнської координаційної ради громадських організацій захисту державної мови від 04.10.2017 №27 щодо утвердження українськомовного середовища в реаліях сьогодення та інформує. Насамперед дозвольте подякувати всім учасникам Всеукраїнської координаційної ради громадських організацій захисту державної мови та безпосередньо Всеукраїнському товариству “Просвіта” ім. Тараса Шевченка за багаторічну діяльність, спрямовану на зміцнення статусу української мови. Мінкультури поділяє Вашу стурбованість станом української мови у суспільстві та необхідністю впровадження дієвих механізмів для зміцнення її державного статусу.

Враховуючи необхідність вжиття невідкладних системних заходів для відновлення вживання української мови в усіх сферах суспільного життя держави, існує потреба в оновленні мовного законодавства України задля зміцнення національної єдності та консолідації українського суспільства. Принагідно інформуємо, що у Верховній Раді України на базі законопроекту №5670 зареєстрований узгоджений законопроект “Про забезпечення функціонування української мови як державної” за № 5670-д. Одним із основних пріоритетів Міністерства культури України на 2017—2020 роки визначено зміцнення позицій державної мови в культурному та інформаційному просторі.

У зв’язку з цим, на сьогодні розроблено проект Стратегії популяризації української мови шляхом взаємодії державних органів виконавчої влади з інститутами громадянського суспільства, через ухвалення відповідних управлінських рішень та проведення системних заходів. Слід зауважити, що 5 вересня 2017 року Верховна Рада України 255-ма голосами ухвалила новий Закон України “Про освіту”, включно зі статтею 7, яка регулює питання мови освіти. Вперше за історію Незалежності України на законодавчому рівні розширюються обсяги навчання українською мовою у державних та комунальних навчальних закладах, де навчання ведеться мовами нацменшин.

Ухвалені зміни відповідають Конституції України і рішенню Конституційного суду від 14 грудня 1999 року у справі про офіційне тлумачення положень статті 10 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі в навчальних закладах України. Разом із тим, забезпечення вивчення мов національних меншин у національно-культурних товариствах виходить за межі повноважень Міністерства освіти і науки України і належить до сфери компетенції Міністерства культури України.

Враховуючи те, що Міністерство культури України наразі здійснює роботу щодо розробки та оновлення законодавства у сфері міжнаціональних відносин та прав національних меншин, питання щодо забезпечення державою можливості вивчати мови національних меншин у національно-культурних товариствах буде враховане при підготовці відповідних нормативно-правових актів, зокрема нової редакції Закону України “Про національні меншини в Україні”, підготовку якої заплановано завершити 2018 року. Насамкінець інформуємо, що 31 жовтня 2017 року в Міністерстві культури України відбулась зустріч Першого заступника Міністра культури України з представниками делегації Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія), на якій розглядалось питання щодо забезпечення прав національних меншин відповідно до статті 7 Закону України “Про освіту”.

Міністерство культури України повністю підтримує редакцію статті 7 Закону України “Про освіту”. Таким чином, оновлення мовного законодавства України та інші необхідні заходи сприятимуть комплексному вирішенню питання утвердження української мови як державної у всіх сферах суспільного життя.

З повагою Ю. А. РИБАЧУК, заступник Міністра

Всеукраїнське товариство “Просвіта” імені Тараса Шевченка

У Міністерстві розглянуто лист Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України стосовно вашого звернення щодо вжиття заходів з метою утвердження української мови у сфері освіти. Повідомляємо, що Міністерство сприяє функціонуванню української мови як державної в навчальних закладах. Так, з метою виконання в повному обсязі мовного законодавства України в частині застосування державної мови в освітній галузі місцевим органам управління освітою, навчальним закладам надіслано відповідний лист (№ 1/9-542 від 07.10.2016).

Звертаємо вашу увагу, що в статті 7 Закону України “Про освіту”, ухваленого Верховною Радою України 05.09.2017, зазначено, що “держава гарантує кожному громадяни- нові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти; “особам, які належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини.

Це право реалізується шляхом створення, відповідно до законодавства, окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою. Особам, які належать до корінних народів України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної і загальної середньої освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідного корінного народу.

Це право реалізується шляхом створення, відповідно до законодавства, окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідного корінного народу України поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою. Особам, які належать до корінних народів, національних меншин України, гарантується право на вивчення мови відповідних корінного народу чи національної меншини в комунальних закладах загальної середньої освіти або через національні культурні товариства”. Інформуємо, що Міністерством створюється робоча група з розроблення плану дій стосовно запровадження статті 7 Закону України “Про освіту”.

З повагою Павло ХОБЗЕЙ, заступник Міністра

Шановна Громадо!

На Ваше звернення, що надійшло на адресу депутатської фракції ПАРТІЇ “БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА” у Верховній Раді України восьмого скликання стосовно низки пропозицій, а також підтримки проектів законів за реєстраційними номерами 5670-д “Про Забезпечення функціонування української мови як державної” від 09.06.2017 року, а також 3491-д “Про освіту” від 04.04.2016 року, повідомляємо: Насамперед дякуємо Вам за чітку гро- мадянську позицію та небайдужість до суспільно-політичних процесів, що відбуваються в Україні.

Стосовно викладених Вами зауважень, то вони надані народним депутатам України — членам фракції, котрі входять до складу профільного Комітету Верховної Ради України для подальшого розгляду та опрацювання. Стосовно законопроекту за реєстр. № 3491-д “Про освіту”, то 5 вересня 2017 року його було ухвалено як Закон України та повернуто з підписом від Президента України 26 вересня 2017 року.

З повагою — ПАВЕЛКО А. В. заступник Голови фракції

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment