Пам’яті Григорія Костюка

Лариса КАНЕВСЬКА, літературознавець, к. ф. н., м. Київ

25 жовтня виповнилося 115 років від дня народження відомого українського вченого-літературознавця, критика, публіциста, мемуариста і громадського діяча Григорія Олександровича Костюка (1902—2002). Із цієї нагоди у Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка відбулася Міжнародна наукова конференція “Григорій Костюк та його доба”. Її організаторами виступили факультет української філології та журналістики й кафедра історії української літератури та компаративістики університету, а також Українська вільна академія наук у США.

Ані осіння сльота, ані відстань не стали перешкодою для зустрічі знавців і шанувальників творчості Григорія Костюка. Як і людей, які його знали особисто або відвідували вченого в США, де він прожив другу половину свого життя.

В урочистостях узяв участь син Григорія Костюка — учений-астрофізик і член управи УВАН Теодор Костюк, який спеціально для цього приїхав зі Штатів. Він поділився з присутніми спогадами про батька та його найближче літературне оточення, щедро проілюструвавши свою розповідь невідомими світлинами з родинного архіву. Надзвичайно цікавою і змістовною була доповідь знаної дослідниці й видавця творчого доробку Г.Костюка Надії Баштової про листування Ю. Шевельова і Г. Костюка періоду МУРу (1945—1949 рр.).

Професор Володимир Панченко розповів про Г. Костюка як фундатора винниченкознавства, а відомі літературознавці Сергій Гальченко й Ігор Набитович порушили у своїх доповідях різноманітні аспекти видання та дослідження Г. Костюком спадщини Михайла Драй-Хмари, які, сподіватимемося, вийдуть згодом окремим збірником наукових праць на пошану видатного літературознавця.

У рамках конференції відбулися три круглі столи в різних навчальних закладах міста: “Рукописна і малярська спадщина Т. Шевченка: проблеми пошуків і проблеми публікації” (модератор С. Гальченко); “Етнопсихологія та українська література (на прикладі подільського письменницького роду Федоровичів)” (модератор І. Набитович); “Поезія Ліни Костенко: подільські і неподільські сторінки” (модератор В. Панченко).

Надія Баштова і Теодор Костюк прочитали для учасників наукового зібрання та студентів Кам’янець-Подільського університету публічну лекцію з циклу щорічних лекцій пам’яті Івана Огієнка “Праця моя — це не амбіція”: літературний портрет Григорія Костюка у контексті епохи”. А на малій батьківщині Григорія Костюка, у його рідному селі Боришківці Кам’янець-Подільського р-ну Хмельницької обл., на фасаді школи, яка тепер носить його ім’я, 27 жовтня було відкрито меморіальну дошку вченому. Ось так — у шані й бронзі, через роки замовчувань подиву гідного творчого доробку – повертається один із наших достойників на рідну землю. Відрадно, що на розлогій мапі України з’явився ще один острівець історичної пам’яті — пам’яті про Великого Українця.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment