Від традицій до модерну

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото автора

У Києві в “Українському домі” відбувся перший етномузичний фестиваль “Віртуози фолку”, участь у якому взяли більше 200 музикантів і народних майстрів з усієї України. Уперше разом виступали народні фольклорні колективи, співаки та музиканти, а також представники сучасних напрямів, які “модернізують” традиційну народну музику.

“Сьогодні звучить українська музика. Всі її сприймають і люблять, вона надзвичайна. Бережімо, примножуймо, передаваймо з покоління в покоління нашу музичну спадщину. Я хочу, аби наш фестиваль отримав велику дорогу. Щоб він, як великий корабель, мандрував не лише Україною, а й світом, щоб у нас було багато закордонних гостей. Мрію, щоб фестиваль став міжнародним”, — так до учасників і гостей музичного форуму звернулася автор проекту та генеральний директор фестивалю, директор Київського академічного ансамблю української музики “Дніпро” Олена Кулик.

“Сьогодні ви почуєте прекрасні автентичні співи, які ми поєднуватимемо з сучасними напрямами. Тут будуть академічні колективи, які грають народну музику, поруч з ними виступатимуть молодіжні гурти, буде багато солістів. Ви почуєте музику від автентичної до фолк-року, від троїстих музик до етноджазу. У фойє представлені народні строї з усіх регіонів України, а також сучасні строї. Радує те, що на фестивалі багато дітей. Майстри представляють народні інструменти — цимбали, кобзи, бандури, тут же ляльки-мотанки, а всі охочі можуть відвідати майстер-класи з лозоплетіння та соломоплетіння. Крім виступів на цій сцені у концертній залі відбувається відбір колективів. А основне наше дійство — гала-концерт, який протягом трьох годин представлятиме всі барви нашого фестивалю”, — розповів арт-директор фестивалю Олексій Журавчак.

Першим на сцену фестивалю вийшов дитячий колектив “Зернятко”, який відкрив невідомі для більшості сторінки самобутньої трипільської культури. Після цього виступали десятки колективів, які представляли Україну від Донеччини до Карпат. А поруч можна було ознайомитися з виробами народних майстрів. Заслужений майстер народної творчості України з гончарства Леся Денисенко-Єременко (м. Васильків) представила декоративні тарелі, іграшки-свищики з глини, сучасний посуд із традиційною настроєвістю.

У майстрині по роботі з текстилем Ка- терини Потебенько (Київщина) ідея проекту “Кульки Долі” виникла під час боїв за Донецьке летовище 2014 року. Щоб підняти настрій бійцям, котрі поверталися на ротацію, виготовила перші зразки. “Кульки Долі” — це плетені руками іграшки, оздоблені візерунками, які вишиті хрестиком і зібрані з усієї України. Також майстриня виготовляє українські віночки. Микола Хорунжий із Кіровоградщини, окрім педагогічної діяльності та створення дитячих музичних колективів, виробляє цимбали.

Виготовлення цимбалів — копітка справа, потрібно, щоб інструмент звучав і тримав музичний стрій. На цимбалах пана Миколи грають учні і студенти музичних навчальних закладів, артисти національних колективів України. За три десятиліття своєї творчої і педагогічної роботи Володимир Віхренко з Вінниччини виготовив тисячу сопілок, на яких навчаються і грають діти та дорослі в Україні й за кордоном.

Серед його робіт ансамбль сопілок. Сопілка денцівка — діатонічна та хроматична, сопілки альт, бас, джоломиги (дводенцівка), тилинки. Є серед робіт і серія окарин — “зозуль”, окарини-пікало, прима, альт, тенор, бас. А заслужений майстер народної творчості України Іван Приходько з села Дударків, що на Київщині, понад три де- сятиліття працює у сфері декоративного розпису, народної іграшки. Його художній стиль неповторний, самобутній, ґрунтується на класичних традиціях народного мистецтва й водночас є новаторським.

Твори митця прикрашають збірки багатьох музеїв України та інших країн, приватні колекції, виставлялися у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. Перед нагородженням лауреатів та дипломантів члени журі сказали кілька теплих слів.

Катерина Божко, заслужений діяч мистецтв України, фольклористка: “Перший фестиваль “Віртуози фолку” засвідчив, що кожне село має свою культуру. А кожен з гостей цього свята згадав про своїх бабусь, про своє рідне гніздо, з якого він “вилітає” у велике життя”.

Володимир Паліковський, заслужений діяч мистецтв України, композитор: “Ви сьогодні показали, що Україна є і завжди буде. Наскільки цікаві всі представлені колективи. Коли вирішували, кого нагороджувати, було непросто. Всі заслуговують найвищих похвал”.

Петро Андрійчук, професор, секретар Всеукраїнської музичної спілки: “Подія перевершила всі мої сподівання. Прекрасна конкурсна частина, дивовижна виставка і надзвичайно “гарячі” очі відвідувачів і слухачів. Захоплююся глибинністю української пісні. Вважаю, що це одне з найвеличніших явищ світової культури і мистецтва. Скільком напрямам вона дає поживу. Українська пісня — грандіозне явище, і я щасливий, що тут зібралися ті, хто її любить і хто їй служить”.

Лауреатами фестивалю стали: Народний театр фольклорної пісні “Дивина” з Донеччини, Юлія Вітранюк (солоспів), Олексій Павлечко (сопілка), Оксана Нікітюк (солоспів), Луцький ансамбль сопілкарів, гурт “Квітана”, гурт “FOLKY FUNKY”. Спеціальні відзнаки отримали: кращий сценічний образ — Марія Віксіна, оригінальний сценічний костюм — Сергій Гаврилюк, приз глядацьких симпатій – фольклорний ансамбль “Кралиця”, відкриття фестивалю — гурт “MniShek”.

Увечері відбувся великий гала-концерт, до участі в якому запросили відомих виконавців народної музики Ніну і Тоню Матвієнко, ансамбль “Дніпро”, Кирила Стеценка, Романа Гриньківа, Руслану Лоцман, Тетяну Школьну, ансамбль “Берегиня” та багатьох інших.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment