Через просвітництво — до громадянського суспільства

Ярослав ПІТКО,
голова Львівського обласного осередку “Просвіти”

Мета і завдання “Просвіти”, чітко визначені на установчих зборах ще 1868 року: “Через просвітництво до самостійної держави”, сьогодні звучать: “Через просвітництво до національно-спрямованого громадянського суспільства, а відтак до демократичної правової держави”. Тобто формування національного “Я”, про що писав Микола Міхновський у своїй праці “Самостійна Україна”. Саме таке суспільство є гарантом прав і свобод своїх громадян, захисту їхніх національних інтересів.
Сьогодні йдеться про захист націєтворчих чинників: мови та історичної пам’яті, які мають бути в основі державного будівництва. На жаль, питання мови стало предметом політичних спекуляцій. Намагання врегулювати мовне питання точковим методом, наприклад, запровадженням квот на українськомовне мовлення в ефірі (хоча має бути навпаки — визначення квот на мови національних меншин) чи введення статті 7 в Законі України “Про освіту”, звичайно, є позитивним кроком, однак не здатне вирішити проблему загалом. Необхідно змінити основи законодавства про мови, адже ми понад 20 років послуговувалися Законом про мови в УРСР 1989 року, а з 2012 року — Законом КК, ухваленим антиукраїнською більшістю тодішньої Верховної Ради України. Тому вимогою часу є ухвалення нового Закону “Про мову”, який би гарантував функціонування української мови як державної у всіх сферах суспільного життя.
Також держава має підтримувати розвиток українського інтелектуального продукту: книгодрукування, кіно, українські мистецькі, молодіжні програми, які формують світогляд українців. Тому державі необхідні партнери у громадському середовищі. Саме такою організацією є “Просвіта”, яка виконує частину функцій держави, адже ми практично єдина структуризована громадська організація з величезним інтелектуальним потенціалом.
Тому ми вимагаємо державного фінансування нашої статутної діяльності. Для цього є добра нагода. Сподіваємося, що на державному рівні відповідною Постановою Верховної Ради України наступний 2018 рік буде визнано “Роком “Просвіти” і затверджено заходи щодо відзначення ювілею. Але найголовніше — необхідно домогтися визнання “Просвіти” історичною суспільно значимою організацією з відповідним фіксуванням. Такі ухвали мають бути прийняті в кожній області й місті України. Це буде поштовхом до активізації нашої діяльності, надасть можливість осучаснити форми і методи нашої діяльності, виходу в ЗМІ, більшість із яких платні, адже маємо пам’ятати: час вимагає змін, особливо в роботі з молоддю, а це наш основний вектор діяльності. І тут нам необхідно тісніше працювати з освітніми установами та церквою.
“Просвіта” завжди була об’єднавчою організацією для всіх, хто стоїть на державницьких позиціях, має партнерів у громадському середовищі. Однак ми не повинні дозволяти, щоб “Просвіту” використовували для реалізації політичних проектів, адже політики, яким “Просвіта” фактично давала мандат депутата Верховної Ради України, забували про неї і важливість тих завдань, які вона виконує.
Для того, щоб здійснити свою просвітницьку місію, ми маємо основне — внутрішню організованість жертовних фанатів — просвітян, що розуміють потребу своєї праці й віру в свій народ, державу.
Слава Україні!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment