Фестиваль «Герої Базару — Лицарі України»

Георгій ЛУК’ЯНЧУК
Фото автора

19 листопада 2017 року в селі Базар Народицького району відбулися традиційні заходи з ушанування пам’яті героїв Другого Зимового походу (Листопадового рейду) Армії УНР. 96-річчя загибелі патріотів України відзначали цьогоріч уже не на громадському рівні, як у попередні роки, а на державному: меморіал Героїв Базару, пам’ятний знак, який 2017 року відреставровано з ініціативи голови Житомирської ОДА Ігоря Гундича, внесено з цього року до Національного списку.
Участь у заходах взяли голова Житомирської держадміністрації Ігор Гундич і голова Житомирської облради Володимир Ширма, депутат Житомирської облради Сидір Кизін, сільський староста Базару — Олександр Будько, член правління “Соловецького Братства” Василь Овсієнко, почесний голова СОУ Євген Лупаков, голова КУНу Степан Брацунь, директор театру “Дзеркало” Володимир Петранюк… представники громадських і політичних організацій: Української партії, КУНу, ОУН(д), “Свободи”, Спілки офіцерів України, Українського козацтва, “Чорних запорожців”… Активну участь у заходах вшанування пам’яті героїчно полеглих вояків взяли: духовенство Київського Патріархату, військовий оркестр, почесна варта і салютна група Житомирського військового інституту, ліцеїсти Військового ліцею імені Богуна, студенти Київського коледжу з посиленою військовою підготовкою, а також підростаюче покоління українських патріотів із Польщі, які прочитали зворушливі поетичні рядки про героїв Базару і сучасних героїв новітньої війни з Росією…
Вперше пройшов у Базарі цьогоріч і Всеукраїнський патріотичний фестиваль “Герої Базару”, приурочений до 96-річчя. В концерті-реквіємі вшанування Героїв Базару взяли участь відомі в Україні барди та виконавці: Михайло Хай, Тарас Компаніченко, Сергій Василюк, Василь Лютий, Ярослав Крисько, Андрій Ляшук, Олександр Тріус, Святослав Силенко та гурти: “КораЛЛі”, “PoliКарп”, “Тінь Сонця”, “Хорея Козацька”… У рамках першого фестивалю, організованого Міністерством молоді та спорту, відбувалась виставка світлин воїнів російсько-української війни 2014—2017 років та презентація патріотичної літератури.
Також уперше відбувся історичний диспут за участю істориків — науковців, краєзнавців і реконструкторів на тему “Другий зимовий похід армії УНР — спроба відновлення Української державності”. У найближчому майбутньому заплановано відкриття повноцінного музею та реконструкція прилеглої території навколо Меморіалу Героїв Базару.
Історична довідка.
Скоро буде 100 років з часу героїчного вчинку 359 українських вояків Волинської похідної групи армії Української Народної Республіки (УНР), які, потрапивши у ворожий полон, відмовились перейти на службу до Червоної армії і були розстріляні окупантами у селі Базар (нині Народницького району Житомирської області). …Серед людських городів у Базарі були дві занедбані могили, порослі бур’янами. Одна метрів 60, друга — метрів 40. В одній, кажуть, розстріляні, а в другій померлі поранені. Полонених, зокрема й поранених, тримали в церкві с. Малі Миньки, 18 листопада їх відконвоювали до містечка Базар, зачинили в церкві та двох синагогах.
21 листопада 1921 року 359 полонених, зокрема й поранених, котовці вивели за село, зачитали постанову “п’ятірки” про розстріл їх як “ворогів народу”. Перед розстрілом один із старшин подав команду “струнко”, та всі заспівали національний гімн “Ще не вмерла Україна!” Під звуки національного гімну гинули наші герої. Прикметно, що наказ про розстріл підписано вже після здійснення вироку, продиктованого єдиною лише “революционной совестью”. Серед московских окупантів, які заднім числом підписали вирок, не було жодного українця!
1941 року, за німецької окупації, українські націоналісти-мельниківці (ОУН-м) організували тут велелюдне відзначення 20-річчя базарської трагедії. Керував ним Олег Кандиба-Ольжич, закатований пізніше в німецькому концтаборі Заксенхаузен. Знову пролунав у Базарі гімн “Ще не вмерла Україна…”, засвідчуючи волю народу змагатися за свою незалежність. Було воздвигнуто й освячено дерев’яний хрест. Німці в цьому ушануванні побачили загрозу їхній владі. Гестапівські агенти почали арештовувати учасників подій у Базарі, в довколишніх селах, потім у Коростені, Радомишлі, Житомирі. Більшість утримували в Радомишльській тюрмі та в Житомирській тюрмі по вулиці Пушкінській. На початку грудня на Мальованці в Житомирі їх почали розстрілювати. За тодішніми підрахунками, на Житомирщині було заарештовано і розстріляно не менше як 721 особу…
Світлу пам’ять героїв Базару розпочали офіційно вшанувати лише через 50 років — з осені 1991 року. Житомирські організації УРП, СНУМу та РУХу встановили на могилі хрести і таблицю з іменами всіх 359 героїв, були вони освячені 17 листопада в присутності кількох сотень людей — місцевих і гостей з усієї України. Страчених під Базаром за поданням СБУ реабілітувала Генеральна прокуратура України.
2000 року українські ветерани визвольних змагань з Об’єднання колишніх вояків Українців у Великій Британії і Українська Автокефальна Православна Церква Великобританії та члени Спілки офіцерів України у селі Базар Народицького району, Житомирської області, на братській могилі розстріляних Героїв збудували Меморіал пам’яті Героїв Базару з іменами полеглих воїнів роботи житомирського скульптора Олександра Бориса. У жовтні 2002 на території меморіалу перепохоли з братської могили біля с. Звіздаль останки 46 воїнів Армії УНР — учасників Другого зимовогo походу, що полягли в бою. Їхні могили в лісах знайшли базарець Павло Єсипчук та житомирянин, у минулому політв’язень Сергій Бабич. У списку страчених є вояки з усіх центральних областей України, особливо багато — родом із нинішніх Вінницької (58), Хмельницької (50), Київської (34), Полтавської (32) та Черкаської (25) областей. Уже в кількох містах і селах України встановлені пам’ятні таблиці з іменами героїв Базару.
96 років, що минули відтоді, змушують схилити голови перед українськими лицарями, учасниками національно-визвольних змагань.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment