Пам’яті видатного диригента

Едуард ОВЧАРЕНКО
У столиці відбувається велике музичне свято — Третій міжнародний конкурс диригентів імені Степана Турчака — одного з найвидатніших диригентів ХХ століття. Напередодні фестивалю у фойє Великої зали Національної музичної академії України відбулася пресконференція для журналістів. Пропонуємо уривки з виступу Володимира Рожка, ректора НМАУ ім. П. Чайковського.
Конкурс був заснований із моєї ініціативи як національний. 1994 року відбувся Перший, а в лютому 1998 року, до 60річчя від дня народження Маестро, — Другий національний конкурс диригентів імені Степана Турчака.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2005 р. № 956 конкурс набув статусу міжнародного з проведенням кожні чотири роки. Його співзасновниками, відповідно до Постанови, стали Міністерство культури України та Київська міська державна адміністрація.
Перший міжнародний конкурс диригентів імені Стефана Турчака відбувся у листопаді 2006 року, другий — у листопаді 2010 року.
— ІІІ Міжнародний конкурс диригентів імені С. Турчака мав проводитися з 20 лютого до 1 березня 2014 року, але з огляду на суспільнополітичну ситуацію, що склалася на той час у державі, за рішенням Оргкомітету конкурс двічі переносили, хоча було подано 56 заявок із 19 країн світу.
Міністерство культури України і його очільник Євген Нищук відповідально поставилися до необхідності подальшого проведення конкурсу. Було ухвалено рішення розпочати конкурс 26 листопада. Виділили кошти, провели всю організаційну роботу.
Стефан Васильович поставив і поновив понад 50 вистав. Вивів наше оперне мистецтво на світовий рівень. Це він долучив до театру композитора Євгена Станковича. Після цього Євген Федорович створив багато балетів і опер. 2017 — рік Євгена Станковича, адже цього року митець відзначає ювілей. У рамках конкурсу відбудеться концерт, на якому студентський симфонічний оркестр НМАУ виконуватиме його твори.
Цьогорічний Третій міжнародний конкурс відкривається у Національній опері України виставою “Спляча красуня”, диригентомпостановником якої був Стефан Турчак.
Три тури відкритих конкурсних прослуховувань відбуватимуться у Великому залі імені Героя України Василя Сліпака НМАУ ім. П. І. Чайковського. Закриття і нагородження відбудеться в Колонному залі імені М. В. Лисенка Національної філармонії України. Всі конкурсні прослуховування і заключний концерт лауреатів проходитимуть за участю Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України (художній керівник і головний диригент — Володимир Сіренко).
Майстерність конкурсантів оцінюватиме авторитетне журі, до складу якого входять: Євген Станкович (голова журі) — композитор, Герой України, народний артист України, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка, професор, академік НАМУ; Володимир Рожок (заступник голови журі), Володимир Сіренко — диригент, народний артист України, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка, професор, членкореспондент НАМУ; Павло Длябога (Швейцарія) — диригент; Катерина Дулова (Білорусь) — доктор мистецтвознавства, ректор Білоруської державної академії музики, Нормумін Султанов (Узбекистан) — народний артист Республіки Узбекистан; Мікіца Євтіч (Сербія) — диригент.
На конкурс подали 34 заявки. До участі у змаганні допустили 21 кандидата. У другому турі залишиться 12, у третьому — 5 учасників.
Переможці отримають премії: І місце — 5 тисяч доларів, ІІ — 4 тисячі, ІІІ — 2 тисячі, дипломанти — по 500. Передбачені також спеціальні призи.
У конкурсі будуть представлені 13 країн: Білорусь, Ізраїль, Іран, Іспанія, Німеччина, Польща, Румунія, Сербія, Сінгапур, Узбекистан, Україна, Франція, Іспанія.
А в лютому наступного року ми плануємо провести симпозіум “Турчак і світова оперна культура”. Відбудуться майстеркласи, а також конференція, на яку готують цікаві доповіді наші вчені, молоді дослідники, аспіранти.
P. S. Матеріал про заключний концерт конкурсу і нагородження переможців читайте у наступному числі “СП”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment