Звіт

контрольно-ревізійної інспекції
Х з’їздові Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка

Шановна президіє! Шановні делегати з’їзду! На ІХ з’їзді ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка було обрано контрольно-ревізійну інспекцію у складі Олексія Черняхівського (голова), Ігоря Голобуцького, Михайла Сопівника, Євгена Букета та Володимира Проценка. У своїй роботі інспекція керувалася статутними вимогами Товариства, реагувала на факти порушень статутних вимог, різноманітних ускладнень, що з’являлися в роботі окремих об’єднань.
Найсерйознішою була ситуація в Запорізькому обласному об’єднанні. З листопада 2013 року до квітня 2014 року на адресу Голови ВУТ і контрольно-ревізійної інспекції надійшли спочатку від одного, а потім ще від п’яти членів Запорізької “Просвіти” матеріали на 15 аркушах про те, що в обласному об’єднанні не затверджено склад контрольно-ревізійної інспекції, немає звітів про надходження коштів, зібраних для спорудження пам’ятника Тарасу Шевченку в Запоріжжі, невідомо, де подівся різограф, голова правління Ткаченко незаконно вселився з сім’єю в приміщення “Просвіти”. В мережі Інтернет з’явився заклик: “Закликаю всіх нарешті взятися за виконання заповіту нашого пророка “і потече з України в синєє море кров ворожа” за підписом “провідного полковника Армії порядку Ткаченка”, голови Запорізького облоб’єднання.
Секретаріат з інспекцією надіслали Ткаченку листа з додатками звернень просвітян із проханням розглянути їх із заявниками та надати відповідь. Через відсутність дій, центральне правління та інспекція ухвалили затверджене Головною радою відповідно до ст. 5.10.Д Статуту рішення
провести позачергову конференцію Запорізького обл­об’єднання;
обрати голову, контрольно-ревізійну комісію та членів правління облоб’єднання;
Олегу Ткаченку негайно звільнити приміщення та не використовувати його у власних цілях;
відповідно до Статуту визначити дату, місце та час проведення конференції та норму представництва делегатів.
У липні 2014 року, через невиконання попередньої ухвали, Центральне правління повторно ухвалило аналогічне рішення. У зв’язку із зростанням протистояння голови об’єднання з активістами, Центральне правління направило Голову контрольно-ревізійної інспекції в Запоріжжя для здійснення перевірки діяльності облоб’єднання. Під час перевірки було встановлено відсутність заходів роботи об’єднання у 2013, 2014 роках, документів на сплату членських внесків, обліку членів “Просвіти”, матеріалів перевірок контрольно-ревізійної комісії. Ключі від офісу “Просвіти” були тільки у голови правління, ніхто з членів “Просвіти” не міг до нього потрапити, документи на квартиру, в якій містився офіс “Просвіти”, не були пред’явлені, в ній мешкала сім’я голови правління. В електронних засобах інформації голова Ткаченко безпідставно подавав неправдиву інформацію про керівництво ВУТ “Просвіта” та просвітян облоб’єднання, використовуючи брутальний стиль висловлювань, що підривало авторитет ВУТ “Просвіта” і суперечить ст.3.7.В,Г Статуту Товариства. Абсолютна більшість опитаних просвітян вважали, що Ткаченко не повинен очолювати Запорізьку “Просвіту”.
20 вересня 2014 року відбулася позачергова конференція, на якій головою обрали Артюшенка Ігоря, який також став народним депутатом України, обрали членів правління та контрольно-ревізійну комісію.
Проте колишній голова Ткаченко не виселявся з офісу “Просвіти”, не віддавав ключі та статутні документи.
Правління Запорізького обл­об’єднання засудило Ткаченка за дії, що порушують Статут Товариства та Закон України “Про громадські об’єднання”, за аморальну поведінку, за відсутність звітності та контролю за надходженням і витратою коштів та виключило Ткаченка О. В. з членів “Просвіти”.
З допомогою поліції приміщення “Просвіти” передали новому правлінню, а реєстраційна служба юстиції внесла дані про зміни у складі керівних органів Запорізького облоб’єднання.
24 жовтня 2013 року комісія у складі голови КРІ Черняхівського та члена головної ради Антоненка виконувала перевірку діяльності Чернігівського облоб’єднання на підставі листа директора ТОВ “Редакційно-видавничий центр “Сіверщина” і головних редакторів газет “Сіверщина” і “Біла хата”.
Перевіркою було встановлено, що контроль над газетою “Сіверщина”, заснованою 1992 року Чернігівською “Просвітою”, був втрачений у зв’язку зі звільненням від обов’язків редактора Чепурного, голови Чернігівської “Просвіти”.
Газета “Біла хата” (заснована 1997 року) 2012 року публікувала агітаційні матеріали на підтримку кандидата в народні депутати України від Партії регіонів, пізніше перестала видаватись.
Більше 10 років у приміщенні “Просвіти” працювала мистецька галерея “Круті сходи”, але через суперечки про сплату боргів 2013 року вона була закрита.
Свого часу Чернігівська “Просвіта” відкрила культурно-мистецький центр “Інтермеццо”, але через борги центр переїхав в інше приміщення і юридично був втрачений для “Просвіти”.
Під час перевірки не було пред’явлено жодного річного плану роботи “Просвіти”, протоколи засідань правління за 2010 рік були відсутні, за 2011 рік наявні лише 3 протоколи, за 2012 рік — один протокол. У звітній доповіді голови правління повідомлялось про наявність 17 організацій “Просвіти” у складі об’єднання. Зовсім не було інформації про роботу найбільшої за чисельністю Чернігівської міської організації. Невідома діяльність ще 10-ти організацій, кількість членів “Просвіти” в об’єднанні також не відома.
Комісія провела зустріч з авторами листа, з просвітянами Чернігова, на якій була висловлена стурбованість занепадом роботи загалом у Чернігівському облоб’єднанні.
На засіданні Центрального правління після розгляду результатів перевірки голова Чернігівської “Просвіти” Чепурний запевнив правління, що зазначені недоліки будуть усунені. Проте через рік Центральне правління і контрольно-ревізійна інспекція констатували, що в Чернігівському облоб’єднанні триває глибока криза. Жоден із пунктів спільної ухвали фактично не був виконаний.
Тому облоб’єднанню рекомендували активізувати свою діяльність та ухвалили провести позачергову конференцію з участю представника центральних органів. Така позачергова конференція відбулася. Головою правління обрали Олександра Шевченка.
У червні 2016 року контрольно-ревізійна інспекція розглянула роботу Київського міського об’єднання, де головою є Кирило Стеценко. Після обговорення голові правління вказали на необхідність поліпшення організаційної роботи та координації роботи районних об’єднань м. Києва.
Шановні делегати!
Детально розповідаючи про події, що відбувалися не один місяць і не один рік у Запорізькому обласному об’єднанні, де одних паперів назбиралося на 130 сторінок, а також про роботу Чернігівської “Просвіти”, інспекція хоче звернути увагу голів обласних об’єднань та голів контрольно-ревізійних комісій на необхідність своєчасно реагувати на запити членів “Просвіти”, на перевірку порушених статутних вимог, тому що затягування з вирішенням цих питань призводить до серйозних ускладнень.
Кошти на здійснення своїх просвітницьких заходів ВУТ “Просвіта” отримує з державного бюджету, відповідно до заздалегідь складеного плану роботи. Перевірки КРУ за звітний період не проводилися.
За звітний період з держбюджету на рахунок ВУТ “Просвіта” надійшли кошти в такому обсязі:
4 квартал 2013 року — 312 тис. грн,
2014 рік — 1200 тис. грн,
2015 рік — 660100 грн,
2016 рік — 660100 грн,
9 місяців 2017 року — 494500 грн.
Загалом це майже в 3,5 раза менше, чим було отримано за попередні 4 роки до ІХ з’їзду “Просвіти”. На що витрачались кошти?
На видання тижневика “Слово Просвіти”, якому належить велике місце у вихованні українців, витрачено по роках, згідно з документами:
4 квартал 2013 року — 125492 грн,
2014 рік — 689532 грн,
2015 рік — 373475 грн,
2016 рік — 359419 грн,
9 місяців 2017 року — 291246 грн.
Витрачались кошти також на використання товарів і послуг, комунальні витрати, оплату праці та нарахування на зарплату.
Видавничий центр “Просвіта” (керівник Василь Клічак), попри фінансові труднощі у міжз’їздівський період, зумів видати на кошти держбюджету серію “Бібліотека українського воїна” з 13 (16) книжок із передмовою Павла Мовчана.
Цю бібліотеку передавали воїнам у зону АТО.
Видавничий центр також видав за кошти Міністерства культури та спонсорів 11 найменувань книжок.
За сприяння ВУТ “Просвіта” та його голови у 2013—2014 роках до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка створили документальний фільм-трилогію “Тарас Шевченко” та виготовили 3 тисячі примірників для навчальних закладів і бібліотек. Режисер Дмитро Ломачук — член Центрального правління.
2011 року розпочато створення багатосерійного документального фільму “Героїчне минуле: від Святослава до Небесної Сотні”. За цей час виготовлено 6 фільмів: “Святослав”, “Петро Сагайдачний”, “Іван Виговський”, “Петро Дорошенко”, “Іван Мазепа”, “Іван Богун”. Режисер Дмитро Ломачук, автор сценарію Павло Мовчан. Фільми створені за сприяння партії “Патріот”.
За звітний період мультимедійне видання компакт-дисків із серії “Дитяча колекція” не здійснювалося через брак коштів.
З цієї ж причини не було випуску науково-публіцистичного серіалу “Логос”, газети “Народний лікар”, “Бахмутський шлях”.
Водночас без підтримки центру у Харкові виходить дитячий журнал “Журавлик”, у Чернівцях — журнал “Українська ластівка”, а у Чернігові член головної ради Петро Антоненко накладом 1000 примірників видає обласну газету “Світ-ІНФО”.
За звітний період кошти для обласних об’єднань не виділялися.
За період з 2013 року до 2017 року для обласних об’єднань “Просвіти” розповсюджено друкованої продукції:
4 квартал 2013 року — на суму 40 458 грн,
2014 рік — 170 302 грн,
2015 рік — 180 770 грн,
2016 рік — 99 463 грн,
9 місяців 2017 року — 48 693 грн.
Ця друкована продукція була вироблена в минулому звітному періоді.
Найбільше (до 50% продукції) було видано для проведення заходів Центральним правлінням у м. Києві, а також для військових частин у зоні АТО, для Донецького, Луганського, Київського об’єднань “Просвіти”. Видавалась продукція Житомирському, Івано-Франківському, Хмельницькому, Чернігівському, Миколаївському, Сумському, Полтавському та Дніпропетровському обласним об’єднанням, Товариству з обмеженою відповідальністю “Видавничий центр “Просвіта”.
Шановні делегати з’їзду!
Обласним об’єднанням “Прос­-
віти”, просвітянам потрібно зміцнювати організаційні засади, принципово ставитися до вимог і обов’язків відповідно до Статуту, вести чіткий облік членів “Просвіти” в первинних районних, міських, обласних осередках та організаціях, добитися сплати членських внесків в осередках, а контрольно-ревізійним комісіям, правлінням об’єднань потрібно вчасно і принципово розглядати заяви, скарги та пропозиції просвітян та обов’язково дотримуватися взірців моралі в громадському та повсякденному житті і членам “Просвіти”, і керівництву організації.
Особливо хочу звернути увагу керівників на своєчасну реєстрацію організацій в органах юстиції, збереження статутних документів, тому що зараз є багато партій, які хотіли б поживитись майном “Просвіти”.
Бажаю успішної роботи десятій конференції “Просвіти”!
Слава Нації! Дякую за увагу.

О. ЧЕРНЯХІВСЬКИЙ,
18.11.2017 р. м. Київ

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment