Сучасні кайдаші і кайдашенки

25 листопада виповнилося 179 років від дня народження І. С. Нечуя-Левицького

Олександр ПОНОМАРЕНКО

…2017 рік. Якось непомітно ми увійшли в нове тисячоліття — час комп’ютерних технологій, цифрового телебачення, час, коли, врешті-решт, залізні труби замінили на пластикові, які не гниють… Давно ми вільні-незалежні, але такі ж обмежені (чого гріха таїти), як герої “Кайдашевої сім’ї” великого майстра пера І. С. Нечуя-Левицького. Більше того: в гонитві за своїм ми вже не смішні, як герої повісті, а скоріш жорстокі.
…Скільки років минуло від часу написання повісті, але прагнення до збагачення їсть нашу душу, як іржа. Пригадайте: у повісті син піднімає руку на батька — ще років 30 тому у школярів це викликало подив і сміх. Тепер — ні. Тепер від дітей можна чекати чого завгодно. Якось довелося чути, як один молодий чоловік напідпитку в розмові з товаришем обмовився, що хотів би, аби скоріше… помер батько (ні, здох): тоді б він продав батьківську хату і купив собі новенький автомобіль. Зрозуміло, тверезим він цього ніколи б не сказав, а випивши, про всі свої потаємні проблеми чесно розповів товаришу. Звичайно, постає питання: “Хто ми? Ким ми стали?”
…На прикладі Кайдаша автор зумів переконливо довести, яке горе несе в сім’ю горілка. Свого часу ще великий Гоголь вказав на те, що в нас, коли рук великий майстер, то неодмінно пияк. Тепер у нас п’ють не лише майстри — п’ють всі, і реклама яка — “Тобі, справжньому”. Отож п’ють уже не лише чоловіки-майстри, а й жінки, і, трапляється, нарівні з чоловіками. А чому б і ні — вони працюють більше за чоловіків…
І ще про одне. Пригадайте, як у “Миколі Джері” злодюжку водили селом з ковбасою на шиї — оце було покарання! Після такої демонстрації інші, перш ніж красти, подумають. А в нас сьогодні?.. Тому й маємо те, що маємо…
…Якщо уважно придивитись, то аферистів й пройдисвітів у нас — хоч греблю гати, і головному герою “Афонського пройдисвіта” Нечуя-Левицького навіть не снилося те, на що здатні сучасні злочинці. А за межу на городі і вбити можуть, бо земля нині дорога і кров’ю пахне. Кров’ю, а не потом, як раніше, бо більшість на ній працювати не хоче.
…2017 рік. Скільки літ пролетіло з часу написання “Кайдашевої сім’ї”, а людьми керує те саме прагнення до збагачення, тільки методи його стали жорстокими, підлими і підступними. Чи не так?..

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment