Доброю традицією Полтавської єпархії УПЦ КП стала організація щорічних візитів до Полтави Патріарха Київського і всієї РусиУкраїни Філарета якраз у День пам’яті преподобного Паїсія Величковського.
За участю Патріарха у Полтавському обласному академічному музичнодраматичному театрі ім. М. В. Гоголя відбулися урочиста академія й церемонія нагородження цьогорічних лауреатів єпархіальної премії імені преподобного Паїсія Величковського.
За письменницьку та просвітницьку діяльність у номінації “Література” Філарет нагородив голову Полтавського ОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка, дисиденташістдесятника, депутата ВР чотирьох скликань Миколу Кульчинського. У часи СССР його заарештували і звинуватили у розповсюдженні літератури самвидаву. Кульчинського звинуватили за ч. І ст. 62 Карного Кодексу УРСР “проведення антирадянської агітації та пропаганди”. Окупаційній владі не сподобалося, що поширював недозволені листи української інтелігенції на захист роману “Собор” Олеся Гончара, передруковував українську літературу самвидаву авторства шістдесятників, українських політв’язнів комуністичного режиму та був серед авторів “Листа творчої молоді Дніпропетровська”, де засуджувалася політика зросійщення українців. Винним у скоєнні злочину себе не визнав. Тож 1970 року засудили на два з половиною роки ув’язнення у таборах загального режиму. Микола Кульчинський є автором поетичної книги “Заґратоване світло” та прозових творів у всеукраїнському літературному журналі “Кур’єр Кривбасу”, співавтором книги “Поети Полтавської “Просвіти” та автором передмови, упорядником і видавцем низки літературних та історичних творів із серії “Просвітницька книгозбірня”.
За вагомий внесок у відродження храмів міста Полтави в номінації “Духовне відродження” премію отримав художникіконописець Петро Гуменюк. У номінації “Мистецтво” цьогоріч два лауреати. Так, за створення графічних робіт за тематикою “Духовна Полтавщина” премію отримав художникграфік Микола Грибан. Іще одна премія в цій номінації була вручена творчому колективу телевізійної документальної стрічки “Повстала із небуття”, присвяченої 20річчю відродження храму Різдва Богородиці у с. Горбанівці. А це автор і режисер Аліна Кваша, продюсер і редактор Алла Гусак, оператор Микола Янко, монтажери Тетяна Даценко та Наталія Черниш — Полтавська регіональна дирекція “Лтава” НСТУ. За волонтерську діяльність та благодійність у номінації “Громадська діяльність” нагороджений засновник мережі магазинів “Аврора” Тарас Панасенко.
Урочистий вечір завершився виступом Народної академічної хорової капели “Почайна” Національного університету “КиєвоМогилянська академія” під орудою народного артиста України О. Жигуна.
У СвятоУспенському кафедральному соборі відбулася урочиста Літургія, яку очолив Патріарх Філарет у співслужінні єпископату УПЦ. Для відзначення пам’ятного дня до Полтави прибули архієпископи багатьох єпархій не лише України, а й зза кордону. Так, участь в урочистостях брав архієпископ Білгородський і Обоянський Іосаф (Шибаєв), що приїхав із Росії. Патріарх Філарет вручив церковні відзнаки (ордени та патріарші грамоти) благодійникам СвятоУспенського кафедрального собору та медалі “За жертовність і любов до України” десятьом служителям Полтавської єпархії — капеланам і волонтерам, які під час російськоукраїнської війни виконували душпастирську опіку над військовослужбовцями Збройних Сил та Національної Гвардії України.
За матеріалами інтернетджерел підготував пресцентр Полтавського ОО ВУТ “Просвіта”