Уперше в Україні на Дніпропетровщині відбувся мистецький фестиваль територіальних громад

Наталя ГАРМАШ,
м. Дніпро
Перевагу об’єднаних територіальних громад досі доводили з калькулятором у руках, — наскільки більше завдяки концентрації ресурсів вдається збудувати, відремонтувати, профінансувати. Наскільки ширшими стали повноваження та дієвішою влада на місцях. Вперше в області, та й в Україні, Дніпропетровський центр розвитку місцевого самоврядування, створений за сприяння Програми “U-LEAD з Європою” та Міністерства регіональної політики, вирішив продемонструвати й інші козирі децентралізації — на прикладі культури й місцевих традицій. Зимові свята самі підказали тему заходу — фестиваль “Різдвяна зірка”, адже до нього навіть не довелося готуватися спеціально. В кожному селі свої традиції колядування, вертепів, святкування Маланки та Василя, виготовлення дідухів, ялинкових прикрас, масок і ласощів. Залишилося тільки зібрати їх під одним дахом. Прийняти такий святковий десант з усієї області погодилися у Софіївському районі, де місцеве самоврядування — одне з найуспішніших і розвиненіших не тільки в області, а й в Україні.
— Саме культура і традиції формують нашу ідентичність, — підкреслює директор Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна. — Сьогодні вже ніхто не питає, де Петриківка і чим вона знаменита. Так само в кожному районі є свої, нехай маленькі, культурні дива, які треба розвивати і примножувати. У нинішньому фестивалі за підтримки обласної влади взяли участь 16 із 60 об’єднаних громад Дніпропетровщини, але це тільки початок. Ми хочемо, щоб кожна громада започаткувала свою культурну традицію і збирала на цей вогник однодумців з усього регіону. Вже вирішили, що на свято Івана Купала самодіяльні колективи на фестивалі “Купальський дивоцвіт” завітають у Солонянщину, а на Покрову фестиваль національних пісень зустрічатиме Покровка. Ще один унікальний мистецький захід відбудеться на території Грушівської громади — рок-фестиваль козацьких пісень “Сірко МЕГА ФЕСТ”. Сьогодні громади почали краще фінансувати культуру, тож навіть у тих селах, де немає Будинків культури, створюють центри дозвілля, нові, самобутні колективи.
На сцену Софіївського центру творчості вийшли і старі, і малі, — від пенсіонерів до вихованців дитячих садочків. Одні співали традиційні всесвітньо відомі колядки і щедрівки, інші — зібрали у своєму селі місцевий фольклор та бажали хазяям, “щоб весь рік були багаті, щоб водилися у хаті сало, гречка, ананаси…” А вже скільки було варіантів того, як водили козу по селу і чим її лікували, — у кожного колективу свій! Свято вийшло яскравим та по-різдвяному гучним. І головне, не залишило байдужою місцеву громаду — у великому залі Софіївського будинку культури не було жодного вільного місця.
— Ми і свої таланти показали, і чужого прийшли повчитися, — зазначив голова Софіївської об’єднаної громади Петро Сегедій. — До нашої громади увійшли вісім сіл, 9 тисяч мешканців, тож людей цікавить не тільки фінансова спроможність нового адміністративного утворення (а вона, до речі, складає зараз нечувані раніше понад 7 млн грн), а й можливості для відпочинку і творчості. Впевнений, що фестиваль стане поштовхом для нових ініціатив, а ми їх обов’язково підтримаємо.
Закінчився фестиваль нагородженням учасників, — кращі стали володарями сертифікатів, усі отримали дипломи лауреатів. Але не це було головним. Важливіше те, що люди переконалися: громада здатна змінити їхнє життя на краще, зробити його змістовним і цікавим. А маленьким учасникам, — таким, як 3-річна щедрувальниця Ліза, одна із дванадцяти вихованців сімейного дитячого будинку Олени Черевко, подарували справжню казку.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment