Самопожертва справжньої любові

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото Євгена ЧЕКАЛІНА
Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра презентував свою першу прем’єру 2018 року — “Умовно звільнені” за романом Дідьє ван Ковелера в українському перекладі Павла Мигаля. Головну роль виконує народна артистка України і СРСР, лауреат Шевченківської премії Ада Роговцева.
Режисерпостановник вистави й автор інсценізації, заслужений діяч мистецтв України Катерина Степанкова, яка вже більше десяти років співпрацює з Київським театром драми і комедії. Популярні серед театралів постановки Катерини, у яких грає її мати А. Роговцева. Першою такою спільною роботою стала вистава “Рожевий міст” за романом “Мости округу Медісон” Р. Д. Уоллера, яка, на жаль, уже не представлена в репертуарі театру. Наступною стала постановка “Вася повинен подзвонити” за твором К. Рубіної “Прогулянки в ЛюБле”. А на сцені Київської академічної майстерні театрального мистецтва “Сузір’я” цей творчий тандем представив вистави: “Будьте як вдома”, “Схоже на щастя” і “Свідоцтво на життя” (остання за однойменною книгою Ади Миколаївни). Кожна така вистава ставала помітною подією в культурномистецькому житті країни.
Зазвичай Катерина Степанкова бере до постановки ті твори, у яких хотіла б зіграти сама, і щоб там були цікаві і чоловічі, і жіночі ролі. Роман “Умовно звільнені” вона прочитала у 2009—2010 роках, коли працювала актрисою у Театрі Романа Віктюка. Твір дуже сподобався. Один із провідних акторів цього театру Дмитро Жойдік переконав, що з сюжету може вийти цікава вистава. Через два місяці Катерина зробила інсценування роману і планувала, що поставить його до 75річчя Ади Миколаївни, як антрепризу, а її партнерами мали стати актори з Театру драми і комедії. Але дуже захворів брат Костя, який помер 1 липня 2012 року. П’єсу поклали в шухляду більш ніж на 5 років.
На переконання режисера саме зараз доцільно показати порушену в романі “Умовно звільнені” тему про незалежність людини і про те, що ніхто не має права нічого нав’язувати, і все потрібно робити з любов’ю.
Автор роману, за яким створена нова вистава, Дідьє ван Ковелер — відомий французький прозаїк, критик, сценарист, лауреат багатьох літературних премій — народився 1960 року в Ніцці. Свій перший роман написав у 8річному віці й надіслав його до кількох видань. Тоді до творчості юного письменника ніхто не поставився серйозно.
А перший “дорослий” роман Дідьє – “Десять років і ще трохи” побачив світ 1982 року. За цей твір він отримав престижну премію Фонду імені Сімони і Чіно дель Дюків. Книжка мала успіх у Франції, і відтоді письменник займався літературною працею. 1994 року він став лауреатом Гонкурівської премії за роман “Шлях в один кінець”. А твір Дідьє ван Ковелера “Умовно звільнені” вперше виданий 1999 року.
“Умовно звільнені” — неймовірна історія про шляхетну самопожертву справжньої любові, що повертає сенс життя її головним героям. Любов до своєї справи, до свого захоплення, до людей, які поруч із тобою, і до життя… Напевне, не випадково виставі дали промовистий підзаголовок — “Урок щастя”. А натхненницею всіх карколомних подій, що відбуваються з героями, є дивовижна жінка — Едме ЖерменЛамар — доволі дивакувата і, на перший погляд, непередбачувана чарівна пані у виконанні неперевершеної Ади Роговцевої.
Уже під час першого виходу на сцену публіка зустрічає Аду Миколаївну бурхливими оплесками, а потім три години, затамувавши подих, намагається вловити кожен рух, кожне слово актриси. Успіх новій постановці забезпечують також народний артист України Анатолій Ященко (Пьєр Еймонд Д’арбу (Пьєро), заслужена артистка Світлана Орліченко (Мадемуазель Ірблен, хазяйка бару Симона, Психіатр), актори театру — Акмал Гурезов (Тома Венсан), Анастасія Киреєва (Елен Руіс), Ірина Мак (Жаклін ПонсЛамар), Володимир Цивінський (Больмут, Шарманщик, Льотчик), Олександр Петрожицький (Клошар), а також молоді виконавці, які задіяні в пластичних епізодах.
Крім цього плідно попрацювала творча команда: Тарас Ткаченко (сценографія), Ірина Горшкова (костюми), відомий київський хореограф Олексій Скляренко і композитор Андрій Шусть.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment