Тарасовими стежками

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора
У Літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка відкрили персональну виставку художника Василя Гелетка “Стежками Тараса”, присвячену Великому Кобзареві.
Майбутній художник народився в Латвії. Згодом родина переїхала на Черкащину. Закінчив Катеринопільську художню школу, Ужгородське училище прикладного мистецтва, Московський обласний педагогічний інститут ім. Н. Крупської. Навчав талановитих дітей у художній школі, вів гуртки малювання, різьблення по дереву, карбування по металу.
Художник та різьбяр Василь Гелетко працював над християнською тематикою, розписував храми Одеси та Магдебурга (Німеччина). Чимало його робіт присвячено козаччині, він автор барельєфа гетьмана Івана Мазепи у Білій Церкві.
У середині 1990-х митець звернувся до Шевченкіани. Роботи художника присвячені сторінкам життя Тараса Григоровича, його оточенню, художній та поетичній творчості. Майстер творчо інтерпретує портрети Кобзаря в поєднанні з героями його творів, зображення хати батьків Шевченка як духовної субстанції, до якої поет тяжів упродовж усього життя.
1982 року у місті Ватутіне, що на Черкащині, відбувалася перша персональна виставка Василя Гелетка. Потім його твори експонувалися в Одесі, Білій Церкві, Каневі, Черкасах, Києві.
— Сьогодні уперше у нашому музеї приймаємо земляка Шевченка з Черкащини — Василя Гелетка. Митець представляє нам частину своєї Шевченкіани.
Ми зробили свою концепцію виставки. В одній із кімнат ви бачите картини, на яких зображені жінки, в яких закохувався Тарас Шевченко і які любили його. Цим роботам В. Гелетко надав частину своєї філософії. Приміром, біля Марії Максимович не 45-річний Шевченко, а молодий Тарас. У наступній залі роботи, в яких пан Василь підходить до ілюстрування творів Тараса Григоровича. Особ­ливо прекрасно він подав образ Сліпої з однойменної поеми Кобзаря. Далі — образ Тараса Шевченка з його героями. Тут молодий поет з його “Гайдамаками”, і Тарас Григорович у зрілому віці.
У роботах Василя Гелетка вражає образ хати. Хата — це сім’я. А Тарас Шевченко оспівував родину і хотів мати власну сім’ю, — розповіла завідувач музею Надія Орлова.
— Спочатку я познайомився зі скульптурами Василя Гелетка. Дерево у нього “ожило”, а це до снаги не кожному професійному митцю. Була у нас і спільна виставка 2009 року.
Пізніше дізнався, що пан Василь займається і живописом. Нещодавно у муніципальній галереї мистецтв Деснянського району столиці відбувалася виставка, присвячена 100-річчю Української революції. На цій виставці В. Гелетка представив одну зі своїх робіт.
Художник довго йшов до творів, присвячених Кобзарю. Бо розуміння того, що ти підходиш до такої величі, накладає велику відповідальність, — зазначив народний художник України, лауреат Шевченківської премії Валерій Франчук.
— Я щасливий, що перебуваю у місці, де ходив Тарас Шевченко. Тут він писав свої вірші, малював. Це серце України.
Займатися Шевченківською темою я почав 50 років тому, коли ще навчався у школі. Тема Кобзаря невичерпна, аби її висвітлити не вистачить всього життя.
Ще займаюся темою козацтва, адже виріс у козацькому краї. Саме цій темі Тарас Шевченко присвятив багато своїх творів. Також мої роботи присвячені В’ячеславу Чорноволу, героям Холодного Яру, — сказав Василь Гелетко.
Про витоки творчості художника, про формування його як митця розповіли земляки з Черкащини. Голова Білоцерківської “Просвіти” Костянтин Климчук повідомив про творчі зв’язки митця з Київською областю. А голова Київської обласної “Просвіти” Євген Букет вручив художнику подяку за підписом голови ВУТ “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка Павла Мовчана. Заслужений артист України Тарас Силенко виконав пісенні твори на вірші Тараса Шевченка.
На виставці представлені картини жінок, які відіграли важливу роль у житті Тараса Григоровича: “Тарас Шевченко, Оксана Коваленко і Марія Європеус”, “Тарас Шевченко і Софія Енгельгард”, “Т. Шевченко, Л. Полусмак і
Г. Закревська”, “Тарас Шевченко і Агата Ускова”, “Тарас Шевченко і Марія Максимович”, “Тарас Шевченко і Терезія Маєвська”. Періоду заслання присвячені роботи “Тарас Шевченко серед товаришів”, “Кара колодкою”, “Місячна ніч на Кос-Аралі”, “Тарас Шевченко і казахський хлопчик”, “Думи мої”. Герої творів поета зображені на полотнах: “Наймичка”, “Сліпа”, “Козак Мамай”, “Казашка Катя”, “Мені тринадцятий минало”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment