Емма АНДІЄВСЬКА: «Щоб держава незалежна була…»

Цьогорічним лауреатом Національної премії України імені Т. Г. Шевченка стала відома мисткиня, письменниця і художниця Емма Андієвська.
— Усім відомо, що Ваш чоловік, Іван Максимович Кошелівець, досить іронічно ставився до Шевченківської премії та будьяких інших державних нагород. Як би він прокоментував присудження Вам цьогоріч найвищої для митця державної нагороди?
— Я не знаю, як би він прокоментував, адже його немає на світі. Я 40 років пильнувала його і, як могла, допомагала в усіх його зусиллях. Позаяк він був дуже ввічливою, шляхетною людиною, то, напевно, сказав би мені: “Чудово! Щиро вітаю з такою відзнакою”.
— Ситуація з поезією в сьогоднішній Україні така, якою вона є. Ви завжди залишалися на своєрідному літературному острові. Ваші твори вивчають в Україні в шкільній програмі. А Ви сьогодні когось виділяєте із сучасних українських поетів?
— Скрізь, і в поезії також, у будьякій ситуації треба залишатися собою і ніколи у своїх текстах не брехати чи намагатися підстрибувати під кон’юнктуру. Так би мовити, будинок є, а його мурахи з’їли… Ні, я нікого не виділяю серед українських поетів, однак нехай вони пишуть справжнє та чесно, й тоді Україна їх оцінить. Такий маю на це погляд.
— Ви завжди у своїй творчості стояли поза ідеологією. Ваші твори ніколи не мали ідеологічного нахилу. І все ж який Ваш погляд на сучасні суспільні українські проблеми з точки зору якраз актуальної поезії? Як Ви уявляєте, чи здатна поезія відбивати, наче дзеркало, суспільне життя?
— Я й справді завжди залишалася поза ідеологією. І мої твори ніколи не були з будьяким ідеологічним нахилом. Роман “Про добру людину” — це історія з життя табору ДіПі, і те, що я в ньому описую, це, напевно, здебільшого письменницька вигадка, рефлексії, адже за будьяких умов українці дуже чемні, добрі, неймовірно працьовиті й відповідальні, а художній текст має свої закони, отож і я не могла у своїй книжці писати без художнього згущення фарб.
Справжня поезія — у будьяких вимірах — саме про це й говорить. Але якщо вона намагається відбивати суспільне життя, тоді вона завжди кон’юнктура, а не поезія. Або взагалі не пиши, або будь свідомим технарем, невтомно працюй у слові, добивайся точного художнього його звучання. Водночас я ніколи нікого не повчала, адже кожен письменник мусить обирати в літературі свій власний голос і шлях. А вже як їх обрав, то тримайся свого берега, міцно пиши і не схиб.
— Як зважилися погодитися на висунення Вашої кандидатури на Шевченківську премію? А коли почули про присвоєння, то як сприйняли лауреатство?
— Мене номінують утретє, а цього разу дали. Я не людина нагород, але персона каторжної праці. У щоденних зусиллях почуваю наснагу. І через це спілкуюся зі світом тільки телефоном. На все інше в мене немає часу. Живу без Інтернету й гаджетів. У мене немає й не було ніколи вілл, якихось надмірних матеріальних багатств. Завжди була переконана, що все це відволікало б, відбирало б час, а я хочу встигнути зробити для України щонайбільше.
Тому коли в Україні так багато людей підтримали мене, хотіли, щоб я отримала Шевченківську премію, то як би могла не пристати до пропозиції номінуватися? Звичайно, зусилля вимагали великої напруги. А водночас відчувала, що мої літературні зусилля виявилися не марними. Й от посвятні люди зробили це. Я дякую тим, хто переймався, опікувався, уболівав… Я справді живу й житиму лише для України. Й завжди жила тільки нею. У мене немає часу на себе, але я з того не шкодую. Щоденно багато працюю, роблю все і скрізь сама. Бо хочу, щоб Україна мала все, а люди в ній жили достойно, щоб держава була незалежна.

Спілкувалася
Тамара ВАЩЕНКО,
м. Кривий Ріг

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment