Запрошує Йосип Марухняк

Ігор ГАЛУЩАК,
Львів
У стінах Національного університету “Львівська політехніка” відбувається виставка “Любітеся, брати мої, Україну любіте…”. Це вже 24та персональна фотовиставка відомого львівського фотомитця Йосипа Марухняка, і присвячена вона 204річчю від дня народження Тараса Шевченка.
Йосип Марухняк — член Національної спілки фотохудожників України, художник міжнародної федерації фотомитців AFIAP, член Національної спілки журналістів України, член СОФУ (Світове об’єднання фотографів — українців), учасник і призер міжнародних та всеукраїнських фотовиставок, лауреат обласної премії в галузі культури 2017 року в номінації “Журналістика і публіцистика” (премія ім. В’ячеслава Чорновола). Він — автор фотокниг “Молитва і пісня Михайла Вербицького”. Вво “Камула”. Львів. 2016; “Відлуння дзвонів Маркіяна Шашкевича”. Вво “Камула”. Львів. 2017; “Границі долі Осипа Маковея”. Вво “Камула”. Львів. 2017, співавтор книг і фотоальбомів.
“Ця фотовиставка — не стільки до дати, а радше від душі”, — каже фотомитець, у якого Шевченкіана є домінуючою темою творчості і яку він уже увосьме пропонує глядачеві — й не лише львівському. Нині це новий виток світлинної Шевченкіани невтомного фотомайстра, яка експонувалась у Львові, Каневі, Мінську у різні роки й під різними назвами: “Ну що б, здавалося, слова…”, “Натхненні Кобзарем”, “Тарасовими шляхами”, “Шевченківськими місцями Білорусі”, “Тарас Шевченко на Львівщині (пам’ятники)”, “Свою Україну любіть”…
Цю фотовиставку формує кілька тем: місця, пов’язані з Тарасом Шевченком у СанктПетербурзі, в Україні і в Білорусі, де він теж бував, ще один блок формують світлини з циклу “Натхненні Кобзарем”, де йдеться про тих митців, яких надихнула творчість Шевченка, й авторська інтерпретація творів Кобзаря із циклу “Читаючи Шевченка”.
“2001 року група львівських художників, яких надихнув тодішній директор Палацу мистецтв Роман Наконечний, здійснила цікаву поїздку в СанктПетербург і відвідала пам’ятні місця, пов’язані з Кобзарем. Це й надало імпульс натхненню львівських митців і відобразилося в їхній подальшій творчості, що було згодом представлено на різних виставках, — розповідає Йосип Марухняк. — Я був учасником поїздки і задокументував події. Сьогодні це вже історія. Звичайно, документував місця, пов’язані зі світлою пам’яттю Тараса Шевченка. Велике враження на нас усіх справила “Академія художеств”, де він навчався і жив у маленькій мансардній кімнатці, ті сходи, на яких обірвалося його життя, Літній сад, куди він ходив малювати з натури… Пізніше були поїздки художників до Канева і Білорусі, де ми теж відвідали місця, пов’язані з Тарасом Шевченком, про які мало хто знає. Дещо з цього доробку представлено на фотовиставці… Це були роки великого національного піднесення, відродження нації, і хотілося глибше торкнутись до творчості Шевченка. Це піднесення було відчутне у творчих майстернях художників”.
Окремий блок Марухнякової Шевченкіани — світлини із зображеннями пам’ятників Кобзарю. “Нині встановлено 1384 пам’ятників, бюстів і скульптурних комплексів Тарасові Шевченкові у 35 країнах світу на всіх континентах. За цим показником на нашій планеті геній українського духу поступається лише Будді. Звісно, мені не вистачить і кількох творчих життів, аби відвідати всі ці місця й показати їх широкому загалові своїм фотооком у найкращому світлі. Але, сподіваюсь, що моя Шевченкіана, котрою я займаюсь уже низку років, буде цікавою для галицького глядача”, — каже автор.
Варто додати, що вагомими мистецькими подіями в житті Львівщини стали фотовиставки Йосипа Марухняка, присвячені не лише Тарасові Шевченку, а й 200літнім ювілеям видатних постатей України: Маркіянові Шашкевичу та Михайлові Вербицькому, авторові мелодії Державного гімну, об’єднані спільною тематичною рубрикою “Великі ювілеї”. Окрім цих експозицій, великий резонанс серед громадськості та у пресі мали фотовиставки “Мені життя прожитого не жаль…” (до 75ліття Романа Лубківського), “Вітай життя!”, “Вишнева віхола”, “Світ грає мерехтливо” (за мотивами творчості БогданаІгоря Антонича), “В дорогу! Іду, моя доле…” (до 150річчя Осипа Маковея) та інші.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment