Архів Полтавщини відкрив документальну виставку

“Тільки коли працюю — живу” — таку назву має тематична архівна виставка з нагоди 100-річчя з дня народження Олеся Гончара. На церемонію відкриття завітали активісти “Просвіти”, науковці, краєзнавці, студенти Полтавського університету економіки і торгівлі. Експозицію можна переглянути протягом квітня за адресою: вул. Зигіна, буд 1А, у приміщенні Державного архіву Полтавської області. Саме ця установа й організувала захід.
Важливим аспектом виставки стало оприлюднення листа творчої молоді Дніпропетровська щодо кампанії цькування роману “Собор” у Дніпропетровській області (1968 рік). Цей лист викликаний погромницькою кампанією, яку розпочала обласна Дніпропетровська й підхопила всеукраїнська компартійна преса проти роману “Собор” як видання, що спрямоване на захист націо­нальних духовних цінностей, проти русифікації українців та варварського нищення довкілля українського народу. Його, здебільшого навіть не читавши, “обговорювали і одностайно засуджували трудові колективи” — від доярок до академіків. Автор листа — поет Іван Сокульський. Зауваження до листа зробили Володимир Заремба та Михайло Скорик. Адресували це звернення Голові Ради Міністрів УРСР Володимирові Щербицькому, кандидатові в члени Політбюро ЦК КПУ О. Ватченку (перший секретар обкому, виведений у романі як негативний персонаж — “висуванець” Володька Лобода) та секретареві Спілки письменників Дмитру Павличку. Молоді патріоти у листі повідомляли приклади нищення пам’яток української культури й українофобства, факти, що за підтримку роману “Собор” звинуватили в “українському буржуазному націоналізмі” та звільнили з роботи чимало людей. Івана Сокульського окупаційний комуністичний режим заарештував за підготовку листа та за інші справи 27.01.1970 року й покарав у Дніпропетровському обл­суді за ст. 62 ч. 1 КК УРСР (“антирадянська агітація і пропаганда”) на чотири з половиною роки таборів.
У цій же справі за розмноження та розповсюдження “Листа” засудили на два з половиною роки (ст. 187-І) Миколу Кульчинського. Тож закономірно, що його організатори запросили поділитися спогадами та висловити свої думки. Микола Кульчинський, який у юності мешкав у м. Новомосковськ Дніпропетровської області, розповів, що роман “Собор” розпочався із намірів комуністичної влади знищити тамтешній козацький собор, унікальну пам’ятку барокового зодчества. Робітники місцевого заводу нібито написали листа з проханням “прибрати” острівець релігійності. Насправді ж люди виступили на захист собору і звернулися зокрема й до Олеся Гончара. Голова обласного об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка, депутат ВР 3-6 скликань Микола Кульчинський вважає, що відкидати українських письменників періоду УРСР, не знаючи обставин, в яких вони перебували — це помилка. “Гончар був “роздвоєний”. Його твори здебільшого ідеологічно вивірені, але роман “Собор” був спробою вирватися з комуністичного полону. Влада впізнавала себе у героях твору і розпочала цькування. Творчість Гончара заслуговує на повагу і водночас вимагає критичного осмислення. Заслуговують на повагу і його вчинки: так, ще будучи членом компартії, він не побоявся виступити на установчому з’їзді Народного руху України. Згодом Олесь Гончар підтримав голодуючих студентів, публічно оголосив про свій вихід із компартії і підтримку ідеї незалежності. Саме студентська “Революція на граніті” стала знаковою історичною подією, яка каталізувала процес відновлення незалежності”, — вважає Микола Кульчинський.
Про становлення світогляду Олеся Гончара розповів заступник директора Державного архіву Полтавської області, голова Полтавського міського товариства “Просвіта” Тарас Пустовіт. Він також розповів про всі розділи виставки. У першому оприлюднено основні етапи життя Гончара, його зв’язки з Полтавщиною. Зокрема містяться копія актового запису з метричної книги Покровської церкви с. Кам’янка про народження Біличенка (Гончара) Олександра Терентійовича з метричної книги Покровської церкви с. Кам’янка Кам’я­нської волості Новомосковського повіту Катеринославської губернії, світлини
батьків письменника — Тетяни Гав­рилівни,Терентія Сидоровича та бабусі Пріськи, фото Олеся — студента харківського університету (1938). У центральній частині другого розділу представлено документи, які розповідають про перебування на Полтавщині, адже упродовж кількох десятиліть письменник зберігав творчі та дружні стосунки з багатьма краянами. Це і літературознавець Петро Ротач, це і актив обласної спілки письменників, це і гуморист Олександр Ковінька. Також подано лист-ініціативу Олеся Гончара до тодішньої обласної влади відродити с. Сухе Кобеляцького району, світлини музею-садиби письменника у цьому селі. У третьому розділі експозиції архівісти розмістили матеріали про найвидатніший літературний шедевр письменника роман “Собор”: обкладинку першого видання 1968 року.

Прес-центр Полтавського обласного товариства “Просвіта”

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment