Припадаймо до його криниці

Олег ОЛЕКСЮК,
поет, член НСПУ, голова Правління Херсонського ОО ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка
1959 року, завдяки підтримці Олеся Гончара як голови Спілки письменників України, була створена Херсонська обласна організація СПУ. Тоді саме завдяки Олесеві Гончару письменники Херсонщини отримували ще й квартири у Херсоні та Миколаєві. Та й приміщення у спілчан Херсонщини було гідним, чого не скажеш про сьогоднішнє. Олесь Гончар сприяв створенню 1988 року й осередку Товариства української мови на Херсонщині, і перших осередків Народного Руху України за перебудову. Певно, що будь-які події національного відродження на Херсонщині до середини 1990-х років відбувалися саме за участі майстра української прози.
Правління Херсонського ОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка спільно з Правлінням Херсонської обласної організації НСПУ та Правлінням Херсонського обласного осередку “Молода Просвіта” через рік після того, як Олесь Терентійович Гончар пішов у засвіти, розпочали роботу з документами та трудовими колективами з метою вшанування імені великого письменника, морального авторитета соборної України, першого лауреата державної літературної премії імені Тараса Шевченка, академіка Олеся Гончара. Саме з їхньої ініціативи та знаного українського письменника Миколи Івановича Братана обласну наукову універсальну бібліотеку імені Максима Горького 1997 року було перейменовано, відтоді вона носить славне ім’я Олеся Гончара, відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 18 лютого 1997 року. Це одна з перших перемог просвітян Херсонщини над радянськими атавізмами. На теренах смаглявої Таврії були поширені книги нарисів Миколи Братана про творчість Олеся Гончара “Сила любові” (1993 року та 2002 року видання) та “І краса, і держава” (2007 року видання), які надруковані на базі Херсонської філії Видавничого Центру “Просвіта”. За ініціативою науковців-просвітян Херсонського державного університету 2014 року було встановлено меморіальну дошку пам’яті Олеся Гончара на фасаді головного корпусу ХДУ. 2016 року за ініціативою начальника відділу освіти Каховської міської ради, просвітянина Михайла Гончара рішенням Каховської міськради центральну вулицю Кірова стародавнього південного міста перейменовано на вулицю Олеся Гончара. А в день святкування 100-річного ювілею від дня народження всесвітньо відомого письменника, 3 квітня 2018 року, на вулиці його імені було відкрито меморіальну дошку, на якій зокрема вигравірувано одне з десятків висловів Олеся Терентійовича про славне місто Каховку. На Херсонщині чимало закладів соціальної сфери мали державну підтримку, дякуючи саме народному депутатові України Олесеві Терентійовичу Гончару, наприклад, побудовано нові корпуси Херсонського державного педагогічного інституту (нині Херсонського державного університету), відкрито літературний музей імені Бориса Лавреньова, збудовано на березі Дніпра величну книгозбірню, яка нині зветься Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара.
Хочеться також подякувати депутатському корпусу Херсонської міськради та особисто Херсонському міському голові Миколаєнку Володимиру Васильовичу за підтримку ініціативи Правління Херсонського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка спільно з Правлінням Херсонської обласної організації Національної спілки письменників України та Правлінням Херсонського обласного осередку Громадської організації “Молода Просвіта” і рішення від 30 березня 2018 року перейменувати в центрі міста Херсона “вулиці Вісаріона Белінського” на “вулицю Олеся Гончара”. Щиросердно дякую і почесним громадянам Херсона, просвітянам Павлові Параскевичу, Марії Пентелюк та Василеві Гайдамаці, які також своїми підписами підтримали ініціативу громадських організацій. До речі, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури Херсонського державного університету, почесний громадянин міста Херсона, просвітянин Павло Кіндратович Параскевич і у свої 97 продовжує активну наукову працю. Цього року завдяки фінансовій підтримці Херсонської обласної ради (голова В. Мангер) та Херсонської обласної державної адміністрації (голова А. Гордєєв) виходить друком його літературознавча праця “Олесь Гончар і Херсонщина”.
Чимало цікавих акцій вшанування великого словотворця Олеся Гончара провели бібліотекарі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара, до яких долучалися і просвітяни Херсонщини. В планах ще більше нових заходів, вистачило б сил та променистості. Будьмо гідними продовжувачами ідей утвердження рідної мови на рідній українській землі. Згадаймо слова майстра: “У вигляді мови природою дано людині великий дар. Не тільки користатися ним, словом, але й натхненно ростити, оберігати його коріння й леліяти його цвіт, ось тоді воно й буде запашним та співучим, сповненим музики й чару життєвої правдивості й поетичності”. Самовіддано і життєдайно працював над утвердженням українського слова Олесь Гончар.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment