Травнева палітра Києва

У Національному художньому музеї України презентували книжку Анатолія Сумара “Листи про мистецтво”, Центр української культури та мистецтва запрошує на Всеукраїнську виставку “Бісер: Вчора. Сьогодні. Завтра”, а Музей гетьманства — на виставку молодої художниці Надії Пилипенко “Квіткові сутінки”.
* * *
Автор книжки “Листи про мистецтво” Анатолій Сумар (1933—2006) увійшов в історію українського мистецтва яскравими самобутніми творами, в яких реальність вражень тісно переплелася з абстрактною образністю. Художник цікавився архітектурою, музикою, дизайном. Ґрунтовне знання історії світового мистецтва він зафіксував в унікальній епістолярній формі — листах, адресованих своїм онукам у Вашингтон. “Листи про мистецтво” — результат копіткої роботи куратора Валерія Сахарука з архівом художника.
“Ці, здебільшого короткі, тексти важко назвати листами, радше нотатками, присвяченими окремим художнім творам чи явищам, що стали класичним. Та й пересилалися вони не традиційним чином, у конвертах, а в книгах, до яких слугували коментарями. Адресатами Сумара були його онуки Катерина й Олена. Їхній батько, Василь Зоря, обійнявши посаду другого секретаря Посольства України у США, забрав їх та дружину, Анну Сумар, із собою до Вашингтона.
Як і переважна більшість творів, листи зберігаються в родині художника. Разом з численними ескізами, макетами книжок, дизайнерськими розробками, нотатками з архітектури вони складають єдиний і цілісний доробок, головну частину якого показали 2014 року на великій монографічній виставці у Національному художньому музеї України. Сьогоднішня презентація лише увиразнює справжні масштабні явища, ім’я яким — Анатолій Сумар”, — розповів куратор проекту.
До участі в презентації запросили Валерія Сахарука, онуку Анатолія Сумара, якій художник адресував свої листи, Олену Зорю, засновницю Stedley Art Foundation і учасницю меценатського клубу “Леви музею” Стеллу Беньямінову. Листи митця читала телеведуча і журналістка Тетяна Гончарова.

* * *
Всеукраїнська виставка “Бісер: Вчора. Сьогодні. Завтра” відбувається вже вшосте. Проект, починаючи з 2012 року, задає тон розвитку бісерного мистецтва в Україні. Цьогорічна експозиція представила картини, виконані в унікальній техніці “межівська мозаїка” від Олександра Костирі; персональну виставку дизайнерського одягу, аксесуарів та прикрас з бісеру від Наталії Маріаш, яка посіла третє місце в конкурсі “Бісерна розкіш”, що відбувався в рамках минулорічної виставки “Бісер: Вчора. Сьогодні. Завтра”; персональну виставку етнічних прикрас від творчої студії “Emoi Handmade”; колекцію вишуканих капелюшків із бісеру від Лариси Сумер, майстра декоративноприкладного мистецтва, учениці школи Ecole Lesage (м. Париж, Франція). Щодня працює крамничка, де можна придбати ексклюзивні вироби з бісеру та фотомайданчик, де всі охочі мають можливість зробити красиві весняні фото.
Загалом заплановано понад 20 майстеркласів та екскурсій для дітей і дорослих від учасників проекту.
Особливу увагу відвідувачів привертають ікони “Апостол Петро”, “Апостол Павло”, “Святий Миколай”, створені юними майстрами з Межівського району Дніпропетровської області; картини “Соняшники” Олександра Костирі, “Дорога додому” Ілони Кузневої, “Кали” Ольги Штогрін.

* * *
Персональна виставка “Квіткові сутінки”, яку відкрили в Музеї гетьманства, стала дебютною для Надії Пилипенко. Надія народилася в Харкові. Згодом родина переїхала до столиці. Тут дівчина закінчила Інститут реклами та графічний факультет Київського державного інституту декоративноприкладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука. Наразі працює як графічний дизайнер, ілюстратор, живописець та графік, захоплюється цифровим фото.
На виставці “Квіткові сутінки” представлено картини, на яких мисткиня зобразила сюжети, що не потребують серйозного аналізу і легко сприймаються будьякою аудиторією. Художниця прагнула показати, що в сучасному швидкоплинному житті інколи хочеться просто спокою, споглядання, ненав’язливої краси та рівноваги. А після затяжної зими вирішила представити саме квіти та показати, наскільки важливим є зв’язок людини з природою.
“Весняні мотиви виставки співзвучні нинішній сонячній, квітучій порі. Кожна робота Надії Пилипенко демонструє її творчу індивідуальність, всі представлені полотна неповторні. Ця виставка спонукає любити життя в усіх його виявах, в кожному співі птахів, сході сонця, кожній квітці, яка нам загадково усміхається. А авторка зробила диво, увічнивши цю усмішку.
Виставка “Квіткові сутінки” стане яскравою сторінкою у творчому літописі музею”, — зазначив на відкритті заходу науковий співробітник Музею гетьманства, кандидат історичних наук Володимир Панченко.
Особливість виставки полягає в тому, що всі картини створені люмінесцентними фарбами, а на темному тлі квітки стають ще яскравішими. Особливо цікаво споглядати полотна, коли починає сутеніти, напевне, звідси й назва. Серед відвідувачів виставки найбільший інтерес викликають роботи “Тюльпани”, “Лілія”, “Півонія”, “Анемона”, “Цибулька” та інші.

Сторінку підготував
Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment