Кожна душа — окремий Всесвіт

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора
та Володимира КОВАЛЬЧУКА
У Музеї-майстерні Івана Кавалерідзе відкрили виставку народного художника України, лауреата Шевченківської премії Валерія Франчука та Марії Франчук — “Нове і старе”, на якій батько і дочка представили свої живописні та графічні роботи.
Голова ВУТ “Просвіта”, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Павло Мовчан у своєму виступі зупинився на розумінні часу, який вважає філософською категорією. І це розуміння перейняла дочка пана Валерія — Марія. Час присутній у нас, і ми є формулами часу, якщо зберігаємо минуле. А Валерій Франчук не випадково зберіг свої малюнки, починаючи з середини 70х років. Цей час сьогодні для нас уже далекий минулий.
На переконання Павла Михайловича, роботи В. Франчука — це велика школа українського малярства, і він найбільш сучасний національний український художник.
Відомий український диригент, народний артист України Іван Гамкало звернув увагу присутніх на те, що Валерій Франчук завжди дивує, на його виставках щоразу можна побачити роботи, які відкривають творчість художника поновому. Здавалось би, всі представлені графічні роботи митця виконані у реалістичній манері, наче все на них зрозуміло, але все одно лишається якась таємниця.
Про свою творчу дружбу з Валерієм Франчуком розповів невтомний популяризатор творчості Тараса Шевченка Борис Войцехівський. Пан Борис разом з В. Франчуком створили багато світлиць Кобзаря у загальноосвітніх школах по всій Україні. А Людмила Стасюк виконала власні поезії.
Марія Франчук, донька художника, має особливий погляд на життя і творчість Вона народилася в столиці, закінчила факультет образотворчого мистецтва Київської дитячої академії мистецтв. Після цього вступила на навчання до Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, кафедра сценографії та кіносценографії. З 2014 року — член Спілки дизайнерів України. Отримала дипломи за перемоги у всеукраїнських і міжнародних художніх конкурсах. У творчому доробку Марії чотири персональні виставки: в київських галереях “Ніф” і “Світлиця”, Національному музеї літератури України і Національному КиєвоПечерському історикокультурному заповіднику. Остання відбулася в рамках культурномистецького проекту “Лаврський пленер”. Була учасницею понад 80 групових художніх виставок, а також міжнародних пленерів у Варшаві, Хотині та Коктебелі.
2014 року брала участь у благодійному аукціоні, проведеному в рамках Першого всеукраїнського мистецького фестивалю до 200річчя від дня народження Тараса Шевченка “Ше.Fest2014”.
У червні 2016 року успішно захистила свій мультиплікаційний дипломний проект “By The Wind” та отримала ступінь бакалавра. Нині розробляє майбутні комікспроекти та короткометражні мультиплікаційні твори.
Творче кредо Марії: “Кожна душа — окремий Всесвіт і завдяки мистецтву він стає видимим”.
На виставці представлені картини Марії Франчук, які вона створила протягом 2016—2018 років. У полотнах “Загублений”, “У пошуках”, “У глибокому сні” Марії найліпше вдалося передати свій настрій, також вони найдовершеніші композиційно. У планах — створення короткометражної мультиплікації.
А Валерій Франчук представив на виставці свою графіку, створену в 7080ті роки минулого століття, коли навчався в Київському художньому інституті. До речі, ці роботи раніше ніде не виставляли. Тут можна побачити замальовки Києва, інших міст України. Особливу увагу привертає робота, на якій зображено початок будівництва житлового комплексу на Троєщині в Києві.
Кілька років художник працював у місті Славута, що на Хмельниччині. Тут створив свої роботи “Випав сніг”, “Засніжені вільхи”. Чимало робіт присвятив селу Любитів, що на Волині, де минуло дитинство його дружини. Коли починала будуватися Хмельницька АЕС, то створив диптих “Нетішинська старовина”, аби нащадки могли побачити, яка чудова природа була там, де вже невдовзі постало місто енергетиків. Серед нових робіт — “Залишки Китайської стіни”, що була намальована під враженням поїздки до Китаю та твір із серії “Фінішна пряма”, на якому можна побачити стилізовані фігури людських постатей, які біжать.
У планах проведення ще однієї сімейної виставки, де крім батька та дочки буде представлена творчість дружини Валерія Франчука — Аполлінарії.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment