Ювілей композитора і шістдесятника

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора
та Володимира КОВАЛЬЧУКА
У Музеї Івана Гончара відзначили 90-ліття від дня народження видатного українського композитора і громадського діяча Леопольда Ященка. Однією з центральних подій цього заходу стала презентація картини заслуженого діяча мистецтв України Марини Соченко “Молімся за Україну”, присвяченої Леопольду Івановичу та хору “Гомін”.
З хором “Гомін” художниця познайомилася 2010 року, коли вступила до Конгресу українських націоналістів. Хор завжди брав активну участь у всіх заходах цієї політичної партії. А згодом керівництво Київської міської організації КУНу запропонувало М. Соченко створити портрет Леопольда Івановича.
“Я прийшла до Леопольда Ященка і розповіла йому про цю ідею. Він згодився. Леопольд Іванович був надзвичайно інтелігентною людиною. Не пам’ятаю, щоб він на когось розгнівався. Його душа повністю належала мистецтву”, — згадує Марина Соченко.
Художниця почала відвідувати репетиції хору і малювати. Згодом і сама почала виступати разом з “Гомоном”. На всіх концертах хор виконував його пісню “Молімся за Україну”. В кінці маестро завжди повертався до залу і співав разом із глядачами. Саме цей момент став визначальним.
Якщо спочатку думала малювати лише Леопольда Івановича, то дуже скоро зрозуміла, що цей портрет неможливо робити без його хору. Коли почала малювати хористів, то виявилося, що їх дуже багато. Загалом вийшло 37 портретів. Це вимагало багато часу. У картині охоплена лише частина хору, отож пані Марина і надалі працюватиме над цією темою, а в перспективі має постати триптих.
Виконання картини зайняло шість років. Аби прискорити роботу, мисткиня перевезла цю картину до себе додому. На жаль, маестро так і не побачив її закінченою. А вперше представити це полотно загалу вирішили на 90річний ювілей Леопольда Ященка.
Марина Соченко взяла на себе мистецьку частину цього проекту. Крім згаданої картини вона представила 15 портретів хористів. Серед них яскраві виконавці, чиї імена вже вписані в історію українського мистецтва. Також художниця представила власні картини, створені за мотивами українських народних пісень.
Музей шістдесятництва додав до експозиції свої раритети. Серед них документи, світлини, книжки, сорочка та сопілка Леопольда Івановича.
На захід зібралися хористи, друзі композитора, ті, хто співав у хорі “Гомін” раніше. Вдова композитора Лідія Орел, директор Музею Івана Гончара Петро Гончар, директор Музею шістдесятництва Олена Лодзинська, письменник Володимир Голуб, староста хору “Гомін” Володимир Ковальчук у своїх виступах поділилися спогадами про Леопольда Ященка. Звучала пісня “Молімся за Україну”, інші твори, написані Леопольдом Івановичем.
Марина Соченко продовжує роботу над великим полотном, присвяченим хору “Гомін”. А хористи виступають на відкритті всіх персональних виставок пані Марини.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment