З історії Костополя

Анатолій ЗБОРОВСЬКИЙ

Місто Костопіль, що на Рівненщині, святкує 235річчя. З цієї нагоди в Рівному побачила світ книжка Олександра Намозова “Костопіль. Події, легенди, імена”. Автор висвітлює історію міста, звертає увагу на діяльність “Просвіти”. Під час польської окупації в Костополі активно діяла “Просвіта”, яку очолив Лаврентій Серветник. Фельдшер Л. Серветник організував у місті кооператив “Поміч” і частину з отриманих прибутків витрачав на благодійні внески для церкви та “Просвіти”. 1928 року Лаврентія Серветника обрали депутатом польського сейму від Блоку національних меншин. У 1929—1933 роках Л. Серветник виконував функції віцебургомістра Костополя. Він опікувався господарськими, релігійними, культурноосвітніми проблемами міста й активно займався просвітницькою діяльністю. Олександр Намозов пише: “Саме він (Л. Серветник) керував просвітянським хором, який об’єднав українських хлопців та дівчат з різних куточків міста. Щороку хор виступав на Шевченківських святах, які проводились у дні роковин Кобзаря. Перше Шевченківське свято, у день 66 роковин з дня смерті великого поета, стало на той час у місті неабиякою подією. Просвітяни також впорядковували могили воїнів армії УНР, ставили вистави, організовували творчі гуртки й народні хори, проводили вечорниці, де пропагували українську культуру та мову. Після гучного судового процесу 1933 року над активістами ОУН польська влада заборонила проведення Шевченківських свят і вистав, а понад 40 мешканців Костополя засудили до різних термінів ув’язнення та посадили до в’язниць із нестерпними умовами утримання — Білі Сарни та Береза Картузька”.
Лаврентія Серветника заарештували енкаведисти 1940 року, а наступного року особливою нарадою при НКВС СРСР ув’язнили у виправнотрудовий табір на вісім років, звідки він не повернувся. Реабілітований 1989 року.
З відродженням української державності знову почала діяти “Просвіта”.
Олександр Намозов розповідає про будівництво храмів УАПЦ і УПЦ КП.
Костопільці були учасниками Помаранчевої революції та Революції гідності. Понад півтисячі мешканців терену в лавах Збройних Сил України, Добровольчих батальйонів з перших днів кривавого протистояння захищали нашу молоду державу на сході України. Восьмеро з них віддали свої життя за волю Батьківщини.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment