Що новенького в кіно?

Травневий огляд кіноподій в Україні

Подія місяця —
“Молодість”
Завершився 47й КМКФ “Молодість”, і кіномани дізналися, які ж фільми цього року журі назвало найкращими. Та важливо, що впродовж усього фестивалю лунали слова підтримки незаконно ув’язненого Росією українського режисера Олега Сенцова, голодування якого у тюрмі на далекій півночі країниагресора щодня збільшує смертельну небезпеку для його життя — і поруч з українськими стояли кінематографісти усіх іноземних країнучасниць фестивалю. А 1 червня в кінотеатрі “Київ” відбувся кінопоказдискусія на підтримку українських політв’язнів, зокрема Олега Сенцова. У ній узяли участь Маріон Дьорінг — директорка Європейської кіноакадемії, Пилип Іллєнко — голова Державного агентства України з питань кіно, Василь Боднар — заступник міністра закордонних справ України, Андрій Халпахчі — генеральний директор КМКФ “Молодість”, Юрій Яценко — український політв’язень, колишній бранець Кремля, та В’ячеслав Бігун — режисер фільму “Сильні духом”, дуже простого за структурою документального фільмумонологу, але вражаючого за силою емоційного сприйняття (не дарма Василь Боднар попросив передати фільм МЗС, аби воно могло показувати його по всьому світу). Юрій Яценко, молодий українець, який разом з товаришем 368 днів провів у російській тюрмі ще на початку війни, розповідає про те, як став заручником Росії, як опирався полону, потерпаючи від жорстоких тортур. Щоб добитися звільнення, Юрій і його друг вдалися до відчайдушного, але продуманого кроку. Що вони пережили? Що переживають всі українські політв’язні: Олег Сенцов, Роман Сущенко, інші бранці Кремля? Стрічка відтворює один із сучасних образів українця, якого не можна скорити.
Андрій Халпахчі нагадав, що творчий шлях Олега Сенцова починався саме на кінофестивалі “Молодість”: “Він — наш. Олег дебютував саме у нас, саме тут був показаний його фільм “Геймер”. Його голос має бути почутий. Ми не можемо мовчати”. Маріон Дьорінг наголосила: “Насправді постійно відбувається велика кількість протестів, не лише на кінофестивалі “Молодість” — вони відбуваються по всьому світу. Наше завдання як кіноспільноти — не припиняти говорити про Олега. Мені здається, що саме на це і сподівалися люди, які відповідають за його ув’язнення — що про нього забудуть. Ми маємо продовжувати свій протест, продовжувати говорити”. Сам Юрій Яценко зазначив: “Коли я опинився російським в’язнем, таких було ще 12 осіб. Тепер же за фальшивими звинуваченнями засуджено 78 осіб”. Айше Умерова, донька колишнього кримського політв’язня, додала, що більшість цих людей — кримські татари.
Щодо переможців фестивалю, то Гранпрі отримав польськолитовський фільм “Святий” (реж. Андріус Блажевічюс) про литовське містечко, яке стикається з економічною кризою 2008 року. Вітаса звільняють із фабрики, під впливом дружини він починає шукати роботу, але безуспішно. Зробивши нову стрижку, Вітас сподівається на любовну пригоду з перукаркою Марією, але так само зазнає поразки. Зрештою Вітас разом із найкращим другом Петрасом починає шукати хлопця, що розмістив на YouTube відео, стверджуючи, що бачив у місті Ісуса Христа. Це єдине, що вдається Вітасові.
Нагороди також отримали стрічка “Зимові брати” Глинура Палмасона (Данія, Ісландія, 2017) та фільм “Вантаж” Огнєна Главонича (Сербія, Франція, Хорватія, Іран, Катар, 2018).
У Національному конкурсі Приз за найкращий фільм і грошовий приз 50 000 гривень здобула стрічка “Штангіст” Дмитра СухолиткогоСобчука (Україна, Польща, 2018) — за віртуозну режисуру і вражаючу образність. У фільмі йдеться про справжню ціну спортивних перемог. Спеціальні відзнаки журі отримали фільм Нікона Романченка “Поза зоною” (2017) і “Щасливі роки” Світлани Шимко та Галини Ярманової (2018) — ці стрічки також варто переглянути. Приз глядацьких симпатій КМКФ “Молодість” здобув фільм “Тиха ніч” Пьотра Домалєвського (Польща, 2016) — він змальовує провінційну польську родину, яка стикається з проблемами виживання і міграції.

Художні фільми
Завершено фільм “Solitude”
Кінокомпанія “ТАБОР” представила Держкіно завершений виробництвом короткометражний дебютний художній фільм режисера та автора сценарію Єлизавети Сміт “Solitude”. Жанр — абсурдна драма. Державна фінансова підтримка фільму — 100% і становила 997 тис. 322 грн. Продюсер — Олександр Фоменко, оператор — В’ячеслав Цвєтков, художникпостановник — Марія Хомякова.
У місті, що переживає безлад під час евакуації, старий театр під своїм дахом збирає тих, кому більше немає куди й до кого податися. Випадкове знайомство двох героїв може стати зовсім невипадковим, але тільки якщо вони обоє цього захочуть. Фільм знімали в Одесі, зараз його готують для участі у фестивалях.

“Позивний “Бандерас”
Компанія ТОВ “ТРИЯДА ПРОДАКШН” завершила військову драму, події якої відбуваються восени 2014 у зоні АТО. Група контррозвідників на чолі з досвідченим капітаном Антоном Саєнком (позивний “Бандерас”) намагається запобігти диверсії та знешкодити російського підривника Ходока.
Проект фільму отримав 19 млн 565 тис. грн державного фінансування (50 % від загальної вартості виробництва стрічки). Режисер — Заза Буадзе, який працював над стрічкою “Червоний”, продюсер Сергій Баранов. Сценарій Сергія Дзюби спільно з Артемієм Кірсановим за мотивами щоденників нацгвардійця Сергія Башкова з позивним “Індіанець” та розповідей воїнів АТО. Головну роль у стрічці виконав Олег Шульга. У зйомках, які відбувались на Херсонщині та Одещині, була задіяна справжня військова техніка, яку надало Міністерство оборони України. Прем’єра запланована на 11 жовтня 2018 року.

“Скажене весілля”
Компанія “Прототип продакшн” разом з FILM.UA Group завершує повнометражний художній фільм у жанрі, позначеному ними як “скажена комедія” для сімейного перегляду. Кінотеатральна прем’єра — 4 жовтня 2018 року. Загальний кошторис фільму — 10,8 млн гривень, з них частка Держкіно — 3,24 млн гривень.
Фільм про те, якими смішними бувають пихаті, зарозумілі люди. Директор районного краєзнавчого музею Василь Середюк відправив доньку Катю до Франції вчитися, а незабаром вона повідомила, що виходить заміж за французького лікаря. Василь на весь район оголосив: “Середюки — європейська родина!” Та виявилося, що європейський зять — афрофранцуз. Організувати весілля так, щоб воно не відбулося, — такою ідеєю перейнявся батько. Але коли на заваді стоїть справжнє кохання — боротися складно.

“Вулкан”
Українськонімецький фільм “Вулкан” — дебют режисера Романа Бондарчука, побореться за перемогу в конкурсній програмі “East of the West” 53го Міжнародного кінофестивалю у Карлових Варах (Чеська Республіка). Автор сценарію — Алла Тютюнник, Дар’я Аверченко та Роман Бондарчук. 2015 року цей кіносценарій отримав премію Міжнародного літературного конкурсу “Коронація слова”.
За сюжетом, Лукас переживає кризу середнього віку. Він працює перекладачем в офісі ОБСЄ й у складі моніторингової місії вирушає на кордон з Кримом. Cерія дивних збігів залишає Лукаса сам на сам з таємничим і хаотичним всесвітом південного степу. У цих дивних місцях, де люди віднаходять щастя у найпростіших, часто буденних речах, де переплелися минуле, сучасне і майбутнє, де кожен день може стати останнім, Лукас починає життя спочатку.

Політичний трилер
“Гарет Джонс”
У Каннах, у рамках роботи кіноринку MARCHE DU FILM було презентовано перший офіційний кадр з політичного трилера “Гарет Джонс” режисера Аґнєшки Голланд, що створюється за підтримки Держкіно України.
Кадр із фільму представляє зіркового актора Джеймса Нортона в образі валлійського журналіста Гарета Джонса — головного героя стрічки. Роль британської журналістки Ади Брукс виконує Ванесса Кірбі. Американський актор Пітер Сарсгаард грає у трилері Голову московського бюро The New York Times Волтера Дюранті. З українського боку — Яків Ткаченко, Олег Драч, Володимир Федорук, Анна Шайдюк, Анастасія Чала та Аліна Ковальська.
В основі стрічки — неймовірна історія молодого валлійського журналіста Гарета Джонса, який 1933 року поїхав до Радянського Союзу, щоб викрити та донести до світової спільноти правду про злочини сталінського режиму та Голодомор в Україні. Те, що на перший погляд здавалося звичайним журналістським розслідуванням, перетворилося на смертельно небезпечну подорож, відкриття якої стали підґрунтям для написання алегоричного роману “Колгосп тварин” Джорджа Орвелла. Прем’єру заплановано на 2019 рік.

Підготувала
Ольга ЖМУДОВСЬКА

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment