Крути. Екскурс у минуле

Лариса ТКАЧ,
член ради “Просвіти” ім. Т. Г. Шевченка
Добре кажуть: “Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього”. І це справді так, бо так само, як дерево тримається в землі своїм корінням, так людина тримається своїм минулим. Саме тому ми повинні знати історію. А історія наша полита кров’ю і слізьми. Однією з найтрагічніших її сторінок є бій під Крутами.
Поринути в події столітньої давнини мали змогу 36 лідерів учнівського самоврядування закладів освіти Рівного, просвітяни та вчителі історії. Вони нещодавно побували на місці легендарного бою під Крутами. Екскурсійна поїздка відбулась у межах загальноміського проекту “Рівне — місто унікальних подій”, зокрема проекту “Просвіта сіє світло”, що реалізує ГО “Рівненське міське об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка” (голова Катерина Сичик) разом з управлінням культури та туризму й управління освіти Рівненського міськвиконкому.
— Із нагоди 150річчя створення Товариства “Просвіта” та з метою формування високоморальних рис громадянина України, виховання у дітей і молоді інтересу до вивчення історії рідного краю та розвитку учнівського самоврядування Рівненська міська “Просвіта” зреалізувала одну з подій проекту “Просвіта сіє світло”, здійснивши поїздку на станцію Крути Чернігівської області, — розповідає Катерина Сичик, — адже патріотичне виховання підростаючого покоління є одним із головних напрямів роботи просвітян. Бій під Крутами став символом жертовності та сумління для української молоді всіх поколінь. Крутянська молодь знала, що саме їй доведеться віддати найдорожче і йти назустріч жорстокому ворогові, щоб у смертельному герці боронити проголошену 22 січня 2018 року незалежність Української держави. Майже всі вони загинули… Крутяни виконали свою місію перед Батьківщиною, довівши, що боротьба за свободу і незалежність України ніколи не припиняється.
Меморіальний комплекс “Пам’яті героїв Крут” розкриває героїчну подію української військової історії, яка відбулася 29 січня 1918 року. Цей бій тривав 5 годин між 4тисячним підрозділом російської Червоної гвардії та загоном із київських курсантів і козаків “Вільного козацтва”, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти БрестЛитовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
У складі меморіалу символічна могила загиблих, ставок у формі хреста, каплиця і монумент битви під Крутами у вигляді встановленої на пагорбі колони. Ця червона колона має нагадувати про колони Київського університету, звідки були більшість полеглих під Крутами студентів.
Музейна експозиція складається з залізничної платформи та 5ти заліввагонів, які стилізовані зовні під вагони тих часів. Експозиція розпочинається з відкритої залізничної платформи з гарматою. Продовження огляду — у залахвагонах, де представлені експонати розповідають про розвиток українського національного руху початку ХХ століття, ключові події Української революції 1917 року, проголошення УНР, дії більшовицької Росії проти молодої Української держави, бій біля станції Крути та повстання на заводі “Арсенал”. 2й вагон є своєрідним експонатом, оскільки він був призначений для проведення санітарного огляду вояків під час військових дій. Залвагон № 3 присвячений бою біля станції Крути, повстанню на заводі “Арсенал”. Він показує значення крутянського бою для подальших бойових дій на території України. У 4му залівагоні розміщено копії документів і кінофотодокументи, які висвітлюють часи Української революції (1918—1921 рр.), гетьманату П. Скоропадського, доби Директорії, ЗУНР.
Завершує огляд музею вдало поєднана експозиція з подіями, які сьогодні відбуваються на сході нашої держави. Розповіді екскурсоводів про крутян проводять історичні паралелі до нашого сьогодення. Так само, як і сто років тому під Крутами, українська молодь відстоює незалежність держави від російського агресора на сході України.
Юні рівненці, попри неблизьку дорогу, із захопленням слухали екскурсію про подвиг молодих хлопців, аналізували почуте, замислюючись над паралелями подій, висловлювали думки щодо побаченого.
— Коли мені запропонували поїхати на екскурсію у Крути, одразу погодилася і не пошкодувала. Адже не часто випадає нагода екскурсії до святого місця, де 100 років тому відбулася значна подія в історії країни, — каже Оля Булавська, учениця 11 класу ЗОШ № 9. — Мені дуже сподобався задум “музею у вагонах”, круто, майже ідентична вокзальна станція початку ХХ століття. Проте найцікавіше було у залахвагонах. За екскурсію почула багато нового про бій під Крутами. Після такої інформації розумієш, на скільки сильною була і є наша нація. А студенти, які віддали життя за свою Батьківщину одразу стають неймовірним прикладом для наслідування.
— Це була не звичайна поїздка, як, до прикладу, в Карпати, чи Київ. Ми мали на меті відвідати легендарне місце, де полягли у нерівному бою молоді герої за незалежність України. Безпосередньо під час екскурсії нам показали вагони часів кінця ХІХ та ХХ століть, мундири українських і російських військ, гармати та вагон, приурочений молодим героям АТО з справжніми атрибутами й фотографіями подій зі сходу країни 2014—2018 років. На згадку спільне фото екскурсантів біля монумента. Повертаючись додому, проїхали Києвом, — поділився враженнями Микола Лиціюк, учень 11 класу класичної гімназії “Престиж”.
Важливо, що професійний коментар до цих та інших історичних подій, зокрема тих, які відбувалися на теренах Чернігівщини, Київщини та Житомирщини в різні часи, у цікавій формі робив учитель історії Рівненської ЗОШ № 27 Михайло Шевчук. Юні мандрівники також мали можливість під час імпровізованої автобусної екскурсії ознайомитися з історичними та культурними пам’ятками Києва.
Спостерігаючи за молоддю, ще раз упевнились — в України є майбутнє, і це не просто слова…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment