Микола Владзімірський
Фото автора
У приміщенні ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка (вул. Хрещатик, 10б) до 150річчя Товариства відкрилася виставка картин художниці Марини Соченко, під гаслом — “Ніхто, крім нас”.
Виставка присвячена героям визвольних змагань України і складається з трьох розділів. Перший розділ представляє жанр історичного портрета, зокрема портрети “радян”просвітян (співробітників газети “Рада”), членів Центральної Ради Сергія Єфремова, Петра Дорошенка, Володимира Леонтовича, Софії Русової, мецената і фундатора газети “Рада” Євгена Чикаленка, командирів армії УНР Петра Болбочана і Олексія Алмазова.
У другому розділі представлено портрети героїв Майдану, людей, які вийшли відстоювати свою гідність, виконані безпосередньо під час гарячих днів і ночей, через які пройшли повстанці. Представлені картини — це репортажі подій, свідком і учасником яких була художниця.
У центральній частині експозиції портрети воїнів, створені в госпіталях, а також під час подорожі на передову лінію фронту. Кожен портретобраз воїна зі своїм характером, своєю долею. Серед них 23річний Рустем Парапір, у якого в Іловайську загинуло два братиблизнюки, і який пішов воювати за Україну, санінструктор Наталя Трофімчук, майданівець і доброволець, яка в 58 років несе службу на передовій, доброволець Юрій Лисенко, який пройшов Іловайськ, взявши полонених, зумів вивести свій підрозділ, але вийшов звідти з сивим волоссям.
Центр експозиції — портрет Тараса Шевченка, який об’єднує виставку і є уособленням боротьби за свободу України.
***
Марина Петрівна Соченко — відома українська художниця, волонтер, яка плідно працює в галузі образотворчого мистецтва майже 30 років. 20 років викладає в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури. Заслужений діяч мистецтв України. Член Національної спілки художників України. Її творчість базується на глибокій національній традиції, патріотизмі. Художниця поєднує високий професіоналізм з активною громадянською позицією.
З першого маршу “мільйонів”, що рушив від пам’ятника Т. Шевченку до Європейської площі 2013 року, стала сучасним художникомлітописцем подій, через які пройшла вся свідома Україна. Вражена пробудженням народної волі, писала картинирепортажі народних віч, робила замальовки. У Будинку профспілок уже без вікон на прохання захисників Майдану Марина Соченко зуміла зробити виставку картин, яка стала своєрідним оберегом для тих змучених і змерзлих хлопців, що несли варту на Майдані. Серед них були справжні герої, яких тільки і встигав фіксувати олівець художника. Це була психологічна підтримка тих, хто стояв на Майдані. Так була створена галерея портретів учасників Майдану з різних міст і сіл України.
Після початку війни, продовживши волонтерську діяльність, малювала в госпіталях поранених добровольців, бійців АТО. Створила серію портретів воїнів, які воювали або й досі несуть свій військовий обов’язок.
Альбом “Обличчя Майдану” став її вагомим внеском у відображення тих трагічних і славних подій в українському образотворчому мистецтві і отримав престижну премію НСПУ “Благовіст”.
М. П. Соченко має понад сорок персональних виставок (“Борітеся — поборете”, “Україно! Ти — моя молитва”, “Світе тихий, краю милий”, “Обличчя Майдану” у Верховній Раді України, “Заради майбутнього України” в Українському домі.
У складі високомобільної групи центру моральнопсихологічного забезпечення Збройних Сил України була на передовій лінії фронту, звідки привезла 65 портретів героїв, захисників України. У результаті до Дня збройних сил України в Українському домі презентувала виставку “Народжені вільними”.