Цвіт ранньої весни

Літстудії «Джерельце» — 30 років

Марія ЛЮДКЕВИЧ,
м. Львів

У видавництві “Сполом” побачив світ збірник творчості молодих літераторів “Цвіт ранньої весни”, куди увійшли твори поетів і прозаїків, які відвідували літстудію “Джерельце” протягом 30-ти років. У збірник увійшли добірки випускників студії, які вже стали авторами цікавих книг, лауреатами багатьох літературних фестивалів. Кращі молоді поети нині члени НСПУ.
Школярі, члени “Джерельця”, представили свої творчі добірки, а у світлинах — незабутні зустрічі, поїздки, свята, наради, фестивалі, конкурси…
На святі, яке відбулося в обласній бібліотеці для дітей, презентували збірник. У гості до джерельчан прийшли відомі поети Ігор Калинець, Ігор Павлюк, голова Львівської письменницької організації Ігор Гургула, представник Львівського осередку Українського шляхетського товариства Михайло Яворський, директор Міжнародного фестивалю поезії і музики Лілія Плахтій та інші. Вони щиро привітали молодь із такою подією і побажали усім творчого натхнення.

Цвіт ранньої весни
У світі мрій і зеленої трави хочеться бігати босоніж і відчувати себе щасливим. А іще коли складаються перші римовані рядки, тоді прагнеться літати, бо душа відчуває музику, ритми слів, радість творення. Це про юних поетів-початківців, які приходять у студію “Джерельце”, щоб удосконалювати і шліфувати своє поетичне слово, спілкуватися з ровесниками, які теж захоплені творчістю.
Уже тридцять літ я займаюся в студії “Джерельце”, що діє при Обласній бібліотеці для дітей, зі школярами, які мають літературний дар. Серед книг у бібліотечному царстві діти почуваються комфортно, затишно. Після занять підбирають собі потрібні книги для читання, переглядають нові журнали, газети, щоб розуміти сучасний літературний процес. Пробує писати дуже багато дітей ще зі шкільної парти, та залишаються вірні своєму захопленню саме ті, що справді віддані творчості й мають Божий дар до слова.
Мені цікаво спілкуватися з дітьми, спостерігати, як на очах творчо формується парость молодого літературного покоління. Усе починається з аналізу і порівняння свого віршованого тексту з іншими, з прочитання кращих зразків поезії, з пізнання маленьких секретів творчості, пошуків своєї метафори, образу, індивідуального малюнка і вислову, баченого і почутого, перших переживань і набутого досвіду. Юні поети вчаться спостерігати за природою, пробують мислити по-своєму, розвивати творчу інтуїцію, шукати індивідуальний стиль. Саме від цього і починається поезія. Вміти бачити те, чого інший не побачив. Тож джерельчани шукають у слові щось несподіване, незвичайне, прагнуть оволодіти різними формами віршування, багатством мовних засобів.
Радію, коли мої вихованці друкують свої перші книжки, перемагають у літературних конкурсах, фестивалях. Кращі молоді поети уже стали членами НСПУ. А це — Адріана Яремчук, Уляна Дудок, Олена Дуб, Мар’яна Тарнавська, Володимир Биньо, Роксолана Савчин, Наталя Матолінець, Ірина Мулярчук, Ірина Бандурович… Вони цікаві своєю творчістю читачеві, приходять у студію на творчі зустрічі зі своїми молодшими друзями-джерельчанами, активні в сучасному літературному процесі, часто друкуються в періодиці, отримують премії за свої книжки.
Мені самій цікаво проводити заняття з юними літераторами, вишукувати талановитих дітей у школах, захоплювати їх літературою, щоб вони розвивали свій талант. Запрошую у гості до студійців відомих письменників: Ігоря Калинця, Миколу Петренка, Ігоря Павлюка, Богдана Залізняка, Ігоря Гургулу, Ірину Вовк, Юлію Курташ-Карп…
Маю контакти з кожним молодим поетом чи прозаїком, який відвідував студію. Я пишу переднє слово до їхніх нових книг, організовую їм творчі вечори у Львівській письменницькій організації.
2017 року я була керівником семінару Всеукраїнської наради молодих письменників. Мої вихованці Оля Вовк і Микола Рудик, як учасники наради, отримали схвальні оцінки своєї творчості.
Про роботу з творчою молоддю можна розповідати багато і довго, бо це величезний пласт діяльності — конкурси, зустрічі, поїздки, літня школа поетів, нові книги… Але найголовніше — це діти, які стають творчими особистостями, цікавими літераторами. І хоча не всі стануть у майбутньому відомими поетами, але любитимуть художнє слово завжди, читатимуть книги, цікавитимуться новинками літератури.
Виховання юних поетів — втілення моїх педагогічних мрій. Закінчивши Коломийське педучилище, я п’ять років працювала в початковій школі. Робота з дітьми мені подобалась. Опісля як журналіст у молодіжній газеті “Ленінська молодь” (пізніше “Молодь Галичини”) відповідала за шкільне життя, а з 1991 року — стала редактором газети дітей Львова “Галицьке юнацтво”, де працюю і понині.
Творча біографія кожного поета різна. Думаю, що без виховання творчої молоді вона була би не такою багатогранною і яскравою.
“Джерельце” можна назвати своєрідною молодіжною школою юних поетів і прозаїків. Як підсумок нашої роботи — чудові збірники творчості студійців. За цей час побачили світ п’ять збірників: “Джерельце: 16 юних поетес” (1995 р.), “Голоси кольорового вітру” (1998 р.), “Пелюстковий автограф” (2000 р.), “Місто птахів і поетів” (2008 р.), “Портрети срібної води” (2014 р.). У них — нові імена тих, які прагнуть осмислити світ, пізнати таємницю художнього слова, знайти себе у слові і в житті.
Я щаслива, коли мої вихованці називають мене літературною мамою, присвячують мені вірші, пишуть про мене есеї. Поет повинен бути у колі своїх шанувальників, тоді ще більше хочеться творити і видавати нові книжки.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment