Війна поруч. Проект Олеся Кромпляса

Георгій ЛУК’ЯНЧУК
3 13 червня до 22 липня Національний музей Революції Гідності презентує проект добровольця і документаліста Олеся Кромпляса “ВІЙНА ПОРУЧ”. Автор проекту Олесь Кромпляс — доброволець, документаліст та воєнний кореспондент, активний учасник Революції Гідності, фотограф. Його роботи увійшли до 50-ти найкращих фото з Майдану. З початком війни пішов на фронт добровольцем у складі батальйону “Азов”. Особисто брав участь в операції з визволення Маріуполя у червні 2014-го, поєднував обов’язки військового та фотожурналіста. Згодом остаточно змінив військовий фах з піхотинця на воєнного кореспондента. Автор статей та фоторепортажів з Маріуполя, Іловайська, ДАПу, Дебальцевого, Широкиного, промзони Авдіївки, шахти “Бутівка”, Щастя, Мар’їнки. Його фотографії неодноразово експонувались не лише в Україні, а й у США, Великобританії, Бельгії, Німеччині, Швейцарії, Польші, Чехії та інших країнах.
У Національно-просвітницькому центрі “Трансформер” у рамках проекту Олеся Кромпляса “Війна поруч” експонувалася фотовиставка “Лінія фронту”. Середина червня 2014 року. Українські підрозділи, у передніх лавах — добровольчі батальйони, звільняють українські міста від проросійських та російських бойовиків. Маріуполь, Щастя… Здавалося, ще трохи, і ми звільнимо Донецьк та Луганськ, повернемо Донбас… Тоді, чотири роки тому, завзятий та впертий доброволець Олесь Кромпляс був у вирі подій… Повернувшись до Києва після контузії, Олесь Кромпляс займається просвітницькою діяльністю щодо характеру такої підступної “гібридної” війни Росії проти України. Олесь вважає проект “Війна поруч” частиною інформаційної війни. “Дуже символічно, що виставка відкрилася саме в річницю звільнення Маріуполя, адже Олесь Кромпляс є безпосереднім учасником тих подій. Лінія фронту вже не на Донбасі — вона в наших серцях, думках, у нашому побуті, в усьому, що відбувається довкола. Війна поруч. Ми багато чуємо і бачимо про неї, але, на жаль, ця статистика стає для нас сухою і звичною. Тому мета проекту — не лише розповісти історію, а й підняти бойовий дух, змусити задуматись, як допомогти хлопцям на Сході та де зараз лінія фронту для кожного з нас”, — сказав генеральний директор Національного Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло. В експозиції фотовиставки — два десятки фотографій, зроблених у 2014—2015 роках під час перших місяців бойових дій у Південному секторі, ключовою подією є звільнення Маріуполя. Представлені знімки з Іловайської операції. Переважна більшість фоторобіт відтворює емоції бійців, їхні враження та ставлення до того, що відбувалось. Кожне фото супроводжується реальними історіями та розповідями, пов’язаними з тими людьми, місцями, або з тим періодом, який зображений на світлинах.
Друга частина проекту – вуличні інсталяції у вигляді розстріляних металевих силуетів, які розташовані в центрі міста, на Поштовій і Контрактовій площах, у парках, біля станцій метро. Скульптури оснащені QR-кодами, за якими можна перейти на інформаційні ресурси виставки та проекту. Два­дцять силуетів людей — бійців та мирних мешканців, навіть дітей, прострелених кулями, розміщені на вулицях столиці у місцях, де, за словами Олеся, люди не готові їх побачити. Це нагадає киянам та гостям міста про Донбас, про бойові дії, про загиблих від рук агресора, список яких кожен день поповнюється…
“Сподіваюсь, мої роботи матимуть якусь користь, тому що їх побачить багато людей. Ми перебуваємо у стані війни, і я повинен використовувати свої роботи як “зброю”, як засіб для того, щоб виграти інформаційну війну. Саме тому цей проект і задумувався так, щоб вплинути візуальними образами на свідомість людей”, — розповідає Олесь Кромпляс.
Проект “ВІЙНА ПОРУЧ” покликаний нагадати українцям, що на сході їхньої держави, зовсім поруч, ось уже п’ятий рік триває жорстока боротьба за їхні життя, нагадати, якою ціною вдалося зупинити агресора та зірвати його ординські плани.
Організаторами проекту за підтримки Київської міської ради, Печерської, Подільської та Шевченківської районних у місті Києві державних адміністрацій, Київського метрополітену виступили: Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності та Національно-просвітницький центр “Трансформер”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment