До сторіччя української поштової марки

Георгій ЛУК’ЯНЧУК
2 серпня в Києві відкрилась виставка перших марок Української держави, які були введені в обіг 100 років тому.
Законом від 20.VІІІ.1918 р. міністерство пошти УНР наказало “наложити герб Української Держави” на російські марки, що з 1.IX.1918 р. без передруку не мали вже чинності в Україні. 27.VІІІ.1920 р. в Tapнoві влада УНР постановила вилучити з обігу всі попередні видання марок, натомість видала серію нових з таких 14 вартостей: 1 гривня — малюнок тризуба, 2 гр. — дівчина із прапором, 3 гр. — сільська хата із садком, 5 гр. — воли з возом, 10 гр. — Б. Хмельницький, 15 гр. — І. Мазепа, 20 гр. — Т. Шевченко, 30 гр. — П. Полуботок у кайданах, 40 гр. — С. Петлюpa, 50 гр. — козак-бандурист, 60 гр. — будинок Центральної Ради, 80 гр. — козаки на байдаках, 100 гр. — пам’ятник Володимиру Великому Києві, 200 гр. — поле і вітряк. Ці марки всі зубковані, з багатою українською орнаментикою. Проект для 2, 3, 30, 50, 80 і 200 гривень робив М. Івaсюк. Але це видання вже не встигло потрапити в обіг. Того ж року (І.VІІ) в Тарнові вийшла ще одна серія із 16 марок — передруки різних вартостей на шагах і гривнях. Це була так звана Українська “Кур’єрсько-польова пошта” (Історична довідка).

2018 рік насичений пам’ят­ними історичними датами до 100-річчя Української революції. Одна з них — 100 років української поштової марки. Деякі з марок того часу є і у фондах Національного музею історії України. Ця тема є дуже близькою для музею, адже автор першої української марки Антін Середа доклався і до створення музею, який з часом розвинувся у Національний Музей Історії України. Виставка на честь відзначення 100-річного ювілею перших марок Української держави відкрилася в Музеї Української революції 1917–1921 років (філіалі НМІУ). В експозиції представлено марки-ювіляри, а також поштові й непоштові матеріали, випущені на їхню честь в Україні, Німеччині та США — конверти філателістичних товариств і музеїв, марка і конверт Української підпільної пошти, марки, блоки і конверти сучасної Української держави тощо. Виставку організували Кримська філія Асоціації філателістів України і Музей Української революції 1917–1921 років. На відкритті виставки про особливості, загадки й таємниці створення марок, їхнього друку, поширення та побутування (включно з фальшуванням) провів надзвичайно цікаву лекцію Андрій Іванець, к. і. н., фахівець з періоду війн і революцій в Україні та Криму, старший науковий співробітник НДІУ, координатор Таврійської гуманітарної платформи, колекціонер, філателіст, котрий переважно і надав експонати виставки. Завідувач Музею Української революції Олександр Кучерук на відкритті виставки наголосив, що народжені 100 років тому в екстремальних умовах українські марки мають не тільки історичну, а високу мистецьку вартість і є атрибутом державності.
Домарковий період для пошти на українських землях у імперії Габсбургів завершився у 1850 році, а у імперії Романових — на кілька років пізніше з появою в обігу знаків поштової оплати цих держав. Перші марки були випущені безпосередньо на Наддніпрянщині у 1866 році Дніпровським земством Таврійської губернії і Верхньодніпровським земством Катеринославської губернії, а у Галичині з кінця ХІХ століття друкувалися спеціальні марки для пересилки судових повісток. Одним з ключових моментів для історії пошти в Україні та одним із свідчень створення новітньої української державності став випуск в обіг 18 липня 1918 року п’яти марок Української держави номіналами 10, 20, 30, 40 і 50 шагів. Їх дизайн створили непересічні митці Антін Середа (дві марки нижчих номіналів) і Георгій Нарбут (три марки). Ця серія марок отримала у філателістів назву “Символи і алегорії”. Друкували марочні аркуші у типографіях Василя Кульженка в Києві та Юхима Фесенка у Одесі.
А. Іванець наголосив, що марки мають не суто філателістичний інтерес, адже вони артефакти — створені людиною предмети, які є не тільки засобами комунікації, а носіями важливої соціо-культурної інформації. Перші українські стандартні марки 1918 року можуть чимало розповісти про історію, грошову систему, мистецтво та промисловість України того часу. Хоча обов’язково знати історичний контекст, адже, наприклад, на них зазначена назва держави “Українська Народня Республіка”, а насправді вони побачили світ вже за часів Української держави гетьмана Павла Скоропадського. А ось марка номіналом 20 гривень, яка з’явилася в обігу після відновлення УНР у січні 1919 року, має напис “Українська держава”.
“Перші марки України мають високий мистецький рівень. Кращим свідченням цього стало те, що нарбутівське зображення з марки номіналом 30 шагів алегорії “Молода Україна” — профіль молодої жінки у вінку в стилі українізованої античності, — було перенесено на перший стандартний випуск марок незалежної України у 1992 році. Це, мабуть, унікальний випадок у світі, щоб зображення з перших марок отримало друге життя на стандартних марках через десятки років. Якщо у нас колись з’явиться музей однієї марки, то це, напевне, буде марка Георгія Нарбута із алегорією “Молодої України”, — вважає А. Іванець. За його словами, це зображення розійшлося на понад 240 мільйонах марок. Історик також розповів про шаги, які були у 1918 році сотою частиною гривні і двохсотою українського карбованця, марки-гроші, про життєвий шлях геніального графіка Г. Нарбута.
Відповідно до указу Президента України створено оргкомітет з відзначення 100-річчя перших поштових марок України. Його член, київський філателіст Вадим Іщенко на відкритті виставки поінформував, що 9–14 жовтня у Мистецькому Арсеналі чи Українському домі в Києві відбудеться велика філателістична виставка. Під час цього заходу планується погашення кількох комеморативних марок і блоків на честь перших знаків поштової оплати і паперових грошей України.
Виставка в Музеї Української революції 1917–1921 років буде працювати орієнтовно до кінця серпня 2018 року.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment