Ігор Гавришкевич підкорює столицю

Георгій ЛУК’ЯНЧУК
Із середини червня і до середини серпня картини львівського художника Ігоря Гавришкевича були представлені в Музеї-хаті Т. Г. Шевченка в центрі Києва, а з 17 серпня — напередодні Дня Незалежності розширена виставка його робіт відкрилася в Національному музеї Тараса Шевченка. Картини Гавришкевича презентують у місцях, пов’язаних із геніальним пророком України, адже серія робіт “Стежками Тараса Шевченка” виникла внаслідок його участі в експедиції “Львівські художники шляхами Тараса Шевченка”, зокрема його поїздки до Новопетровського укріплення, що у форті Тараса Шевченка в Казахстані.

Серед творчої та інтелектуальної еліти Львівщини заслуженому діячеві мистецтв України Ігорю Степановичу Гавришкевичу, як митцю, педагогу і громадському діячеві належить особливе місце серед художників сьогодення. Він входить у плеяду українських митців, які завоювали визнан­ня тим, що зберегли віру в загальновизнані національні ідеали. Живописець національного рівня, його творчість базується на традиціях українського народного мистецтва, яке сягає глибин історії українського народу. Творчий доробок митця — сотні мистецьких творів. Глибокі знання української культури спонукали художника до створення живописних творів серій: “Пращури” та “Козацькими стежками”, які виник­ли внаслідок його подорожей Україною. На особливу увагу заслуговують твори: “На козацькій чайці”, “Між Сяном і Доном”, “Меч пращурів”, “Стара воля”, “Магма пращурів”, “Воля”, “Фрески Холодного яру”, “Від пращурів”, “Намолений храм” та інші…
Ігор Гавришкевич — художник яскравого малярського темпераменту. Його твори сповнені життєвої енергії та любові до України. Картини львівського художника легко впізнати, вони нагадують фрески чи вітражі… Глядач, який хоч раз бачив роботи Ігоря Гавришкевича, запам’ятає їх назавжди.
Значна частина творів художника перебуває в багатьох музеях і збірках не лише України. Чимало робіт митця розлетілися по світу і прикрашають поважні установи і оселі відомих людей.
Ігор Гавришкевич як педагог професійно викладає студентам Академії мистецтв основи творчості. А як директор музею-заповідника “Личаківський цвинтар” (15 років поспіль) доклав чимало зусиль, аби впорядкувати та художньо оформити пам’ятники і місця поховань відомих українських діячів — Маркіяна Шашкевича, Івана Франка, Олександра Барвінського, Івана Крип’якевича, Омеляна Огоновського. Він — один із співавторів відбудови Меморіалу воїнам Української Галицької Армії та Поля почесних поховань, а також ініціатор та автор створення історико-документального повнометражного фільму “Стежками Личаківського Некрополя” (2009 р.).
Авторський фільм Ігоря Гавришкевича “Стежками Личаківського некрополя” — не лише науково-мистецький, а й історичний документ, що позначає один із важливих періодів національної самоідентифікації України. Однією з найголовніших тем стало спорудження Меморіалу воїнам Української Галицької Армії, серед авторів якого (художником) він був (у співавторстві з архітектором М. Федиком, скульпторами Д. Крвавичем та М. Посікірою). Ідею вшанування героїв українських національно-визвольних змагань, які боролися за ідеали державності в різних військових формуваннях Першої і Другої світових воєн, він втілював не лише як керівник музею-заповідника, а як митець і громадсько-політичний діяч!
Гавришкевич — патріот своєї держави, бо так його виховали. Саме мати, яка ще до ІІ світової війни була активісткою “Просвіти”, зуміла прищепити синові любов до історії. Пан Ігор був серед провідних активістів “Товариства Лева” (від 1987 року), Народного руху України (від 1989 року). А ще з кінця 80-х років XX століття працював над відродженням в Україні вертепів, колядок, народних ремесел, таких як Гаварецька чорнодимлена кераміка та Яворівська народна забавка.
В усіх своїх творчих і суспільно-культурних іпостасях художник завжди стверджує свою несхитну віру в Українську Перспективу, в структурі тих цінностей, які він генетично перейняв від родинного вогнища. В 2014—2015 роках Ігор Гавришкевич віддав на аукціони низку своїх творів, кошти від продажу яких передав воїнам АТО, а також на будівництво у Львові пам’ятників митрополиту Андрею Шептицькому та автору музики Державного гімну України Михайлу Вербицькому.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment