Безцінна спадщина нашого народу

Оксана ШАЛАК
Упродовж двадцяти років фольклорист Гнат Танцюра записав від однієї селянки із Зятковець, що на Вінниччині, понад тисячу пісень. Як відомо, до знаменитого українського фольклористичного збірника “Пісні Явдохи Зуїхи” (К., 1965) увійшло 925. Таких грандіозних колекцій народних пісень українська фольклористика знає чимало. Найвідоміші дослідники народної пісні — Михайло Максимович, Микола Костомаров, Олександр Потебня, Володимир Антонович, Михайло Драгоманов, Володимир Гнатюк, Микола Лисенко, Філарет Колесса, Климент Квітка, Микола Леонтович, Олексій Дей, Григорій Нудьга, Софія Грица… — завжди наголошували на численності варіантів, жанровому багатстві, глибині, архаїчності ритмічних архетипів українського мелосу.

Пишучи про народну пісню, Микола Гоголь захоплювався: “Це народна історія, жива, яскрава, барвиста, правдива, що розкриває все життя народу”. Сьогодні науковці нараховують близько 200 тисяч українських народних пісень. В ЮНЕСКО зберігається фонотека народних пісень країн світу, у якій фонд України охоплює 15,5 тисячі зразків (друге місце посідає Італія із 6000). Проте в самій Україні ми досі не маємо єдиного архіву українських пісень. Таке масштабне завдання постало перед засновниками Музею української пісні, які значно розширили його, бо прагнуть зібрати, вивчити і представити в експозиції й авторську українську пісню — від найдавніших видань до сучасності. Ініціатори створення музею — заслужена артистка України, виконавиця народних та авторських пісень, директор ГО “Народна філармонія” Руслана Лоцман і директор Українського дому Юрій Стельмащук — вважають, що потрібен нотний аудіо-, відео-, фотоархіви, куди б увійшли збірки фольклору та авторських пісень, фонотека записів українських пісень у виконанні носіїв фольклору та професійних виконавців, художніх колективів — від платівок, касет до CD, DVD-дисків та флеш-носіїв найкращих солістів, гуртів, хорів. Фонди музею треба напов­нити давніми афішами, портретами легендарних співаків і композиторів, книгами спогадів про них. До музейних колекцій увійдуть елементи сценічних костюмів, особисті речі визнач­них виконавців. Експозиційні та виставкові зали мають відтворити історичні періоди розвитку української пісні від архаїки до сучасності, від фольклору до християнської музичної культури, від солістів минулих століть до сучасних аматорських і професійних колективів України й діаспори.
Поки що маленька кімната вміщує зовсім крихітну експозицію, центром якої стала колиска в ореолі вишиваних рушників, довкола якої — фотографії, фольклорні збірки, книги спогадів, афіші… Експонати передали із Національного хору імені Григорія Верьовки, Академічного оркестру народної та популярної музики Українського радіо, Центрального будинку офіцерів ЗСУ, заслуженого академічного ансамблю пісні і танцю ЗСУ, учасниці тріо “Золоті ключі”.
“Живий музей живої пісні”, — наголошує Руслана Лоцман. Ще десятикласницею вона написала наукову роботу для Малої АН про збереження пісень рідного села, що на Черкащині. Із народної пісні односельців, рідної бабусі Люби і народилася Руслана Лоцман як співачка. Згодом вона навчалася в класі Ніни Матвієнко, зростала духовно і професійно, а нещодавно, захистивши кандидатську дисертацію, заснувала мистецьке об’єднання “Народна філармонія” і сама вчить молодь, організовує концерти, виступи перед воїнами на сході України. Новостворений музей потребує державної підтримки, тому надіслали до Міністерства культури листа, під яким зібрали підписи народних діячів культури, композиторів, співаків, музичних гуртів, а також ухвалили відповідну петицію до Президента.
На відкриття музею прийшли знамениті учасниці тріо “Золоті ключі” народна артистка України Ніна Матвієнко, Валентина Ковальська, лауреат премії імені Тараса Шевченка учасник гурту “Явір” Олесь Харченко, син знаного в світі поета-пісняра Дмитра Луценка, сучасна естрадна співачка Ілларія… І, звісно, лунала її величність українська пісня!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment