Дні української культури в Щецині

Ярослава РІЗНИКОВА,
Одеса-Щецин

Нещодавно столиця Західнопоморського воєводства Республіки Польща, що за 16 км від кордону з Німеччиною, стала центром однієї з найбільших фольклорних подій регіону — ХХІх Днів української культури в Щецині. Цей великого формату захід щороку відвідують тисячі глядачів.
Ось і цьогоріч упродовж кількох днів на майдані замку Поморських князів — одному з найпрестижніших культурних майданчиків міста — виступили близько ста виконавців з України і Польщі, відбулись загалом понад 30 концертів у виконанні понад 25 колективів.
У церемонії відкриття брали участь керівники міста та регіону, представник Посольства України в Республіці Польща Василь Зварич, Почесний Консул України в Щецині Генрик Колодій. Особливими гостями Днів української культури в Щецині стала очолювана заступником голови Одеської обласної ради Юрієм Димчогло делегація з Одещини у складі представників органів державної влади та місцевого самоврядування, працівників культури, артистів, викладачів і студентів Одеського художнього училища ім. Грекова.
Перший день фестивалю ознаменувався проведенням з’їзду бандуристів та концертом 22 виконавців з Польщі та України. Їхні виступи звучали на честь Пантелеймона Бондарчука (Петра Лахтюка) — людини, яка відіграла величезну роль у заснуванні та популяризації кобзарського мистецтва в повоєнній Польщі. Повернувшись з воркутівської каторги, яку відбував з 1944 до 1955 року, він заснував українську чоловічу хорову капелу, а згодом українську капелу бандуристів.
День завершив неперевершений виступ сестер Тельнюк. Звучали твори на вірші Тараса Шевченка, Ліни Костенко, Сергія Жадана, Оксани Забужко та Василя Стуса з програм “Стусове коло”, “Наш Шевченко”, “Дорога зі скла”. Особливою ніжністю вирізнявся переспіваний сестрами “щецинський” вірш Ліни Костенко, присвячений її першому чоловікові — знаному у Польщі письменнику й публіцисту ЄжиЯну Пахльовському, який мешкав у Щецині. Галина та Леся, досконало поєднуючи музику, слово й вокальний спів, шляхетно виконуючи і зворушливоніжні ліричні й романтичні, і сповнені драматизму й трагізму пісні, викликали справжній захват публіки — люди стоячи, зі сльозами на очах, вітали співачок.
Всі наступні дні учасників та гостей заходу були розписані похвилинно. На майдані Щецинського замку Поморських князів шумів ярмарок виробів декоративноприкладного мистецтва, гості могли скуштувати страви української кухні, взяти участь у різноманітних майстеркласах народних ремесел та традиційних промислів, зокрема різьби по дереву, ткацтва, вишивки, писанкарства, гончарства, лозоплетіння тощо. Молоді художники — студенти Одеського художнього училища ім. Грекова під керівництвом директорки Ольги Косьміної працювали на пленері, намагаючись відчути й відтворити дух міста.
У музеї Замку демонструвалася виставка сучасної скульптури майстрів з Одещини, яку презентував заслужений художник України Олександр Коваль, у холі можна було переглянути чудові фотороботи керівника асоціації одеських фотографів заслуженого діяча мистецтв України Сергія Гуменюка.
На великій та малій сценах мелосом традиційної та сучасної української пісні захоплювали батяри з Мукачева, Віктор Пашник з Києва, “Klezmer Chidesch” з Берліна та багато інших талановитих виконавців.
Особливу увагу привернув яскравий та експресивний виступ легендарного “фолькскапанк” гурту “Гайдамаки” з Києва, які грали в своєму оригінальному стилі “Karpaten SKA”, випрацьованому роками мандрівок гастрольними трасами Європи. Це гармонійне поєднання української автентики та різноманітних rootsвпливів — від яскравого ямайського SKA до циганської мелодики — не залишило присутніх байдужими.
Гурт “БрамаДо” з Чернігова представив один із напрямів сучасної фолкмузики — стімпанкфолк, для якого характерним є пошук нового звучання старовинних, архаїчних інструментів за рахунок застосування технологічних прийомів звуковидобування.
У рамках мистецької акції “Weekend Одеси в Щецині”, підтриманої Одеською обласною державною адміністрацією, в оперній залі Замку відбувся феєричний виступ академічного музичнотанцювального колективу “Чайка” Одеської філармонії. Програму ансамблю художній керівник і головний балетмейстер — заслужений діяч мистецтв України Юрій Саакянц сформував так, щоб якнайповніше розкрити глядачу національний колорит багатющої української культури. Віртуозна оркестрова група, в яку входять струнні, духові, щипкові, а також національні інструменти, супроводжувала всі композиції ансамблю. Її керівник — талановитий музикант, диригент і скрипаль, заслужений артист України Дмитро Притула, водночас є і аранжувальником, і композитором.
Організаторами Днів української культури у Щецині традиційно виступили Щецинське відділення Об’єднання українців у Польщі, Ляльковий театр “Pleciuga” та вже згаданий Замок Поморських князів у Щецині. Проект реалізувався за фінансової підтримки міста Щецин та коштів Маршалківського уряду Західнопоморського воєводства.
Підсумовуючи цьогорічний фестиваль, голова Щецинського відділення Об’єднання українців у Польщі Іван Сирник вказав: “Культурні заходи завжди допомагали зберігати самобутність українців, котрі були примусово депортовані в 1947 році на північнозахідні терени Польщі. І за останні 20 років це перетворилось з невеличкої локальної фестивальної події на одну з найбільших подій життя українців Щецина. Цього року ми зачинаємо роботу на нове десятиліття і далі демонструватимемо надбання української культури, адже це так потрібно саме зараз, коли Україна перебуває в стані війни”.
Члени товариства, окрім проведення культурних і освітніх заходів, відзначення пам’ятних дат, організації вечорів та концертів у власному “Українському домі”, підтримки недільної школи, роботи зі студентами, організації українського хору, здійснюють активну інформаційну політику, перекладають польською гарячі новини з України. Окрім того, Щецинський осередок Об’єднання українців у Польщі активно займається благодійною діяльністю в Україні — допомога західним областям під час повені 2008 року та епідемії грипу 2009—2010 років, підтримка Майдану, організація благодійних таборів для кількох сотень дітей з України. І зараз у рамках акції “Разом допоможемо Україні” діаспора збирає допомогу для Донецька й Луганська, підтримує членів сімей загиблих в АТО, співпрацює з волонтерами, двох з яких — Вікторію Мірошниченко і Наталю Рязанову — цьогоріч приймали у Щецині.
“Це справжній успіх, — таку оцінку дала директорка Щецинського замку Поморських князів Барбара Ігельська, яка доклала немало зусиль до реалізації цього заходу. — Українській державі важливо інвестувати в свою промоцію через культуру. Це безсумнівно дасть свої результати і в інших сферах, хоча це й не є таким очевидним відразу”.
До нашої розмови долучається й Генрік Колодій — один із організаторів створення Центру Української культури у Щецині, нині Почесний консул України в цьому воєводському місті. “Ми намагаємось бути амбасадорами України, хочемо позитивно показати Україну, її культуру, історію, підтримати імідж України. Зараз у нас з’явились цікаві ідеї щодо співпраці з Одещиною — від проведення Днів Щецина в Одесі 2019 року до розвитку бізнесових справ”, — каже він.
Справді, цю тему обговорювали під час перемовин заступника голови Одеської обласної ради Юрія Димчогла з маршалком воєводства Ольгердом Геблевичем та головою Ради Західнопоморського воєводства Терезою Каліною.
Більше того, у рамках проведення “Weekend Одеси в Щецині” було підписано Протокол про наміри щодо налагодження партнерських відносин між Одеською областю та Західнопоморським воєводством, які не є сусідніми, але є схожими. Ці промислові регіони, що мають вихід до моря та порти, можуть об’єднати зусилля в багатьох напрямах: від вигідних культурницьких проектів, співпраці з науководослідницької роботи між вищими школами до розвитку транспортних коридорів та технічної співпраці.
Керівник Департаменту культури і національного спадку маршалкового Пшемислав Врага, підсумовуючи “Weekend Одеси в Щецині”, зазначив, що саме таку Україну необхідно показувати полякам — націлену на розвиток в культурі та економіці, з потужною, яскравою, сучасною культурою, талановитими людьми, бо таким чином розбивається міф про відсталу і периферійну Україну.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment