Повертаються видатні сини

Святослав ВАСИЛЬЧУК,
голова Житомирського ОО ВУТ “Просвіта”, заслужений журналіст України
Відома біблійна притча про блудного сина, котрий у пошуках кращого життя полишив батьківську оселю і подався світ за очі. Та згодом, набідувавшись і сьорбнувши не один ківш лиха, повернувся до рідної оселі, де його ласкаво прийняв батько.

Майже протилежне спостерігається у нашій згорьованій українській історії. З лихої волі окупанта, насамперед московського, що тяжко гнобив і нищив український люд та борців за волю України, мільйони українців змушені були залишати рідний край і йти у вигнання на чужину. Там, далеко від України, вони гуртувалися, об’єднувалися і чекали слушної години, щоб повернутись до рідного краю, сприяти визволенню свого народу та відновити свою національну державу.
Серед них чимало і житомирців. За московсько-совецької окупації їх шельмувала і паплюжила влада, навішавши всіляких страшних ідеологічних ярликів на кшталт “українські буржуазні націоналісти”. Їхні імена незаконно викреслили з нашої історії, літератури, культури. Ідеться про наших видатних земляків — професора і митрополита Івана Огієнка, поета Олександра Олеся та його сина Олега Ольжича, вченого, літератора, громадського діяча, Миколу Сціборського, військовика, одного з чолових діячів ОУН, Олега Штуля-Ждановича, очільника ОУН, науковців Данила та Вадима Щербаківських та ін.
Нині у незалежній Українській державі вони повертаються до нас у пам’ятниках, меморіальних дошках, газетних та журнальних публікаціях, телефільмах, у виданнях їхньої літературної спадщини.
Так, постав у бронзі в Житомирі Олег Ольжич, у камені — Іван Огієнко, пам’ятних знаках на могилах — Микола Сціборський, О. Сеник, у меморіальних дошках — Данило та Вадим Щербаківські, Олег Штуль-Жданович. Список цей буде продовжено.
30 серпня — день пам’яті відомого нашого земляка, уродженця Житомира Миколи Орестовича Сціборського, офіцера Армії УНР, одного із засновників ОУН, публіциста, ідеолога українського націоналізму. Головна його праця — “Націократія”, тобто правління нації у своїй незалежній державі, не втратила свого значення донині.
Повернувшись до Житомира з-за кордону влітку 1941 року як керівник Північної похідної групи ОУН, що прямувала до Києва і мала намір там проголосити відновлення Незалежної Української Держави, Микола Сціборський розпочав тут активну підготовчу діяльність. Одного дня з побратимом Омеляном Сеником вони прямували вулицею Івана Франка до тимчасового свого помешкання. Невстановлений терорист чекав їх вже на розі вулиць І. Франка та Базарної, і вистрілив з пістолета в спину О. Сенику. М. Сціборський обернувся на звук, і нападник вистрілив йому в голову та шию. Вбивцю застрелив випадковий німецький солдат. М. Сціборський помер після операції у міській лікарні.
Обох їх похоронили біля Преображенського собору, при величезному зібранні народу. За совіцької доби їхні могили зруйнували, відновлені вони вже за незалежної України. 2014 року старанням обласної організації ВО “Свобода” на місці могил встановлено величний пам’ятний знак у вигляді кам’яного козацького хреста з написом “Борцям за волю України”, зі вказанням прізвищ загиблих та років їхнього життя.
30 серпня цього року біля пам’ятного знака зібрались вшанувати пам’ять цих славних синів України представники обласної організації ВО “Свобода” , ОУН, обласного товариства “Просвіта”, гості з Києва та Новограда-Волинського за участю працівників облдержадміністрації (управління культури). Учасники заходу відвідали обласний краєзнавчий музей, де ознайомилися з новою експозицією архівних документів про національно-визвольні змагання на Житомирщині в період 1917—2017 рр., до сторіччя постання незалежної Української Держави. Знайомив присутніх з документами директор музею Роман Насонов.
Потім учасники зібрання рушили до пам’ятного знака М. Сціборському та О. Сенику біля Преображенського Собору, де відбувся короткий мітинг пам’яті загиблих героїв. Літію (богослужіння) провів диякон Михайлівського собору Михайло Дверник. Про ту героїчну добу та її діячів говорили Тетяна Борковська, провідний спеціаліст управління культури облдержадміністрації, голова ОО ВУТ “Просвіта” Святослав Васильчук, голова обласного проводу ОУН Андрій Іванюк, заступник голови обласної організації ВО “Свобода” Марія Бовсунівська, керівник делегації націоналістів з Києва Василь Руденко та очільник делегації братства ОУН-УПА з Новограда-Волинського Олександр Андрійчук. Виконано державний славень України та партійний гімн ОУН.
По завершенні житомирці й гості відвідали пам’ятник Олегові Ольжичу на однойменній вулиці та поклали квіти подяки видатному землякові.
В обласній науковій бібліотеці ім. Олега Ольжича відбулася науково-практична конференція, присвячена цим подіям. Глибоко розкрив складність і трагедію боротьби за волю України кандидат історичних наук Житомирського національного агроекологічного університету просвітянин Генадій Махорін, лауреат Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка.
Отак повертаються на рідну житомирську землю вірні сини України. Шанують їх сучасники, навчаючись сили духу, жертовності боротьби за волю України, щоб розбудувати могутню, багату, незалежну державу, про яку мріяли герої, і яка стала б ласкавою щедрою матір’ю для кожного з наших громадян. Віриться, що так і буде!
Слава героям!
Слава Україні!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment