Барви родини Годунових

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора
Музей сучасного мистецтва України свій новий виставковий сезон відкрив експозицією “Годунови/Godunov’family”, що відбувається в рамках проекту “Сімейні цінності — Родинні зв’язки”.

Родоначальник цієї творчої родини — Олександр Федорович Годунов (1916—2002) народився у багатодітній селянській родині.
Закінчивши Київський художній інститут, працював керівником художньої студії при Будинку офіцерів у Києві, ділився творчим досвідом на Київському живописноскульптурному комбінаті при Творчовиробничому комбінаті “Художник”. Картини митця є у багатьох державних та приватних зібраннях України та інших держав.
Тетяна Яківна Годунова (1923—2013) походить зі старовинної київської родини Коваленків. Вона багато читала, була обізнана на мистецтвознавстві. Для чоловіка Олександра стала музою, “тилом”, вірним і надійним другом. Вона захоплювалася рукоділлям, і техніка у стилі печворк стала для неї своєрідним живописом. Своїм “веселим стібком” мисткиня компонувала клаптики тканини, створюючи теплі і радісні речі.
Донька чудового наставника Лариса Годунова пам’ятає, як батько “ставив їй руку”, вчив штрихування, відчуття тону. Вона закінчила Національну академію образотворчого мистецтва та архітектури, де, набуваючи досвід живописця, навчаючись у майстерні Тетяни Нилівни Яблонської, стала відомою українською художницею. Графіка, натюрморти, пейзажі, портрети, тематичні серії робіт — тонкі та захопливі, а архітектурі мотиви її полотен атмосферні й ліричні.
Онука Ірина Годунова отримала від рідних талант і любов до живопису. Відшліфовувала майстерність у НАОМА під керівництвом чудового майстра Феодосія Гуменюка. Вона відкрила світові свою неабияку творчу енергію, працюючи в різних видах і жанрах образотворчого мистецтва: монументальний розпис, іконопис, портрети, натюрморти, абстрактні композиції. У творчому доробку пані Ірини більше 20 персональних виставок. Її полотна прикрашають багато музеїв та приватних колекцій.
Виставка “Годунови/Godunov’family” — це енергія життя, сповнена позитиву, краси та любові. На її відкриття прийшли мистецтвознавці, художники, науковці, музейники, галеристи і, звичайно ж, родичі і друзі родини.
“Наш проект “Сімейні цінності — Родинні зв’язки” відкриває новий музейний сезон творчим представленням родини Годунових. Подивіться, які живі натюрморти демонструє Олександр Годунов. На полотні живі квіти продовжують дарувати аромат.
Натюрморт Ірини несе в собі відголоски британського натюрморта ХVІ—ХVІІ століть. Її натюрморти — приклад смислової багатошаровості.
Різноманітні і самобутні натюрморти у Лариси — “рухомі”, динамічні. У хаотичному порядку вона наповнює простір різноманітними предметами, при цьому кожна деталь зберігає свою індивідуальність. Ця живість письма характерна і для портретної серії. Підкреслено сміливим мазком Лариса вдало схоплює стан образу, настрій.
Онучка Ірина під час пленерних поїздок не лише змінює живописну палітру, а й стилістику письма. Аналізуючи характер природи, переходячи від споглядання до ритмічного акцентування, робить об’єктом уваги коріння дерев, павутиння, їхнє сплетення, оголюючи природне розмаїття.
Особливе місце в експозиції належить роботам Тетяни Годунової. Мама і бабуся вносила рівновагу в сім’ю, створювала затишок, заохочувала і підтримувала в творчих пошуках рідних. Черпаючи натхнення з власної родини, вона виявила себе, зайнявшись клаптиковим шиттям (печворком). Представлені образи — свідчення художнього смаку, що радує погляд композиційною фантазією”, — розповіла мистецтвознавець Ірина Алексєєва.
Враженнями від виставки поділилися кандидат мистецтвознавства Інна Пархоменко та українські художники Ігор Чамата і Віталій Колесников.
На виставці представили багатогранну творчість Олександра Годунова. Зокрема його натюрморти “Осінні квіти”, “Гладіолуси”, “Квіти в синій вазі”, “Хризантеми”, “Весняний букет”; пейзажі — “Тиша”, “Андріївський узвіз”, “Берези. Стежка в лісі”, а також глядачі мали змогу оглянути графічні композиції митця.
В іншій залі мереживо печворка від Тетяни Годунової. Лариса Годунова представила на виставці свої квіткові композиції “Черемха”, “На сонці сади”, “Півонії білі”, “Трави”, “Буяння квітів”. А полотна “На узбіччі океану”, “Острів Берленга”, “Скелі Португалії”, “Форт на острові Берленга”, “На початку часів” Ірина Годунова створила під враженнями від подорожей.
Гармонійним доповненням до експозиції став музичний проект українського композитора Павла Колтакова. Під час невеликого концерту лауреати всеукраїнських та міжнародних конкурсів Микола Чикаренко та Ганна Коваль виконали шедеври французької музичної спадщини.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment