Полум’я творчості в кераміці

Микола ЦИМБАЛЮК
Українська художня кераміка — вид народно-ужиткового мистецтва з давньою і багатою історією. Як вияв матеріальної та духовної культури нашого народу, вона з часом набувала нових рис, водночас не пориваючи з традиціями і стилями минулих днів. Практично не змінювалися і її головні ужиткові функції, методи виготовлення та декорування. Хоча заради об’єктивності варто зазначити, що промислова революція все-таки позначилася на керамічних виробах масового виробництва.
Унікальний приклад поєднання технічних можливостей керамічного виробництва і творчо інтерпретованих традицій часів Трипільської культури демонструє виставка “Вічність Трипілля” відомої майстрині, заслуженої художниці України Оксани Чепурної, яка щойно відкрилася в галереї “Мистецтво”.

Пані Оксана родом зі Львівщини, де з давніх-давен палахкотіли яскраві й самобутні вогнища художньо-промислової кераміки. За совєтських часів тодішня влада українську художньо-промислову кераміку загалом, а на Галичині зокрема не надто шанувала і не сприяла її розвитку. Причина проста — її вважали породженням так званої буржуазної культури. Політика влади втрутилася навіть у науку керамологію — історію художньо-промислової кераміки Галичини кінця XIX—початку XX ст. викинули з мистецтвознавчих досліджень. І це тоді, коли її художньо-естетична спадщина є органічною і нероздільною частиною української національної культури.
Яскравий приклад цього — творчість Оксани Чепурної. Майже 50 років тому, після закінчення Львівського художнього училища ім. Івана Труша вона як художник прийшла працювати на завод № 6 Львівського заводоуправління будівельних матеріалів. Добре знайома з традиціями відомих львівських майстрів кахлів, чиї вироби прикрашають не один будинок у Львові, Оксана Володимирівна сама починає розробляти зразки кераміки.
В авторському доробку керамічний посуд, який високо оцінюють вимогливі художні ради і ставлять на виробництво. У багатьох львівських господах і навіть за кордоном особливе місце належить її виробам — макітри, тарелі, кухлі з унікальним розписом технікою “фляндровка”. Вона постійно бере участь у виставках, удостоєна різних відзнак. З 1989 року — член Спілки художників України. За визначні заслуги у декоративно-ужитковому мистецтві 1991 року їй присвоєно звання заслуженого художника України.
Зі здобуттям Україною незалежності вона як митець і організатор виробництва, отримує друге дихання: 15 років тому Оксана Володимирівна стала засновником і керівником організованого на базі заводу ТОВ “ОКС”. Відтоді і понині воно продовжує кращі львівські традиції проектування та виготовлення керамічних виробів: тарелей, керамічних панно і килимків, а особливо — кахлів.
Природжений лідер, талановита художниця вона зуміла об’єднати і прихилити до себе не менш енергійні й оригінально мислячі творчі сили. Серед них талановиті керамісти з національним світобаченням і великим досвідом практичної роботи. Наприклад, їхній головний художник є автором сучасних розробок камінів і печей. Так само як і пані Оксана — прекрасний знавець не лише сучасних, а й історичних стилів і традицій.
У творчій майстерні Оксани Чепурної часто можна зустріти гостей із різних куточків України та з-за кордону. У них замовляють кахельні каміни та печі й класичного, і сучасного стилів з урахуванням індивідуальних уподобань, і, звичайно ж, авторські розробки львівських митців.
Художниця на генетичному рівні відчула, що в глибокій культурі нашого народу є давно забуті і невідкриті досі джерела для сучасного художньо-ужиткового мистецтва. Це прочитується в її творах, кожен із яких — неповторний за своєю естетичною красою і змістом. Як зазначає мистецтвознавець В. Гудак, “висловитись так оригінально з історико-етнографічних позицій в кераміці — це рідкісне художнє явище. І тому держава, яка прагне на міжнародному рівні являти своє національне мистецьке обличчя, повинне обрати кераміку О. Чепурної. Бо в її творах — історія, традиції, етнографія, так відмінна з-посеред художніх витворів інших народів і країн”.
Мистецький доробок Оксани Чепурної великий і унікальний, цікавий і високохудожній. Але це варто побачити, відчути тепло її керамічних творів безпосередньо на виставці, яка триватиме аж до 28 вересня.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment